| razvan1008 a întrebat:

Recomandati-mi si mie cateva locuri de vizitat in Viena.
thxhappy

6 răspunsuri:
| anad a răspuns:

Poti sa iei minicarul si sa vizitezi orasul. Are ghid care explica ce obiective sunt. Poti cobori, vizita obiectivul si urca in alt minicar sa mergi mai departe. Este foarte interesant si practic. Depinde cat timp ai la dispozitie!

| Slavian a răspuns:

Cand ajungi acolo gasesti imediat. I-ati o harta a orasului si totul se rezolva.
Drum bun si bafta!

| Ramona_5995 a răspuns:

Cauta si tu pe google "Obiective Turistice Viena"
Ce iti era asa greu sa cauti?
raised eyebrows
Sau vrei sa te lauzi ca te duci la Viena day dreaming?
batting eyelashes

| BoRnY a răspuns:

Salut! Intra aici si asta este: http://www.turistik.ro/austria/viena/obiective-turistice-viena. FUNDITA?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Teritoriul Vienei are o suprafață construită relativ mică. Aproximativ jumătate din suprafață este destinată spațiului verde, întinderi semnificative fiind de asemenea atribuite agriculturii.

Viena cuprinde un teritoriu ce coboară până la 151 m deasupra nivelului mării în Lobau și urcă în Pădurea Vieneză până la înălțimea de 542 m Hermannskogel. Aici, în nord-vestul, ca și în vestul și sud-vestul Vienei, se află Pădurea vieneză, cu înălțimile Leopoldsberg, Kahlenberg, și extensiile sale ce pătrund până în interiorul orașului. Pădurea vieneză este străbătută de râuri ce trec prin teritoriul capitalei austriece. Cel mai cunoscut poartă numele orașului, Viena. Munții din vest sunt continuați în sud de terasele din perioada glaciară, Wienerberg și Laaer Berg. Întregul ținut este pentru viticultură, el formând regiunea viticolă Viena.

Estul este o regiune joasă (Marchfelds) ce servește actualmente drept teren agricol, dar care este acaparată, în ritm accelerat, de construcții. În sud-est, de-a lungul Dunării, se întind câmpiile de pe malurile fluviului, declarate parc național.

Din cauza actualelor condiții atmosferice (ca și în cazul altor state europene), cartierele de locuințe se află predominant spre granița de vest a Vienei, unde poluarea nu s-a făcut încă remarcată, în timp ce zona industrială ocupă partea de est a orașului. FUNDA PLZ