| TtsCtl a întrebat:

As dori sa plec din Italia ( Sud) către Galați prin Italia - Grecia - Bulgaria. Cineva care știe ce taxe sunt pe drum? Cat e costul feribotului? În Grecia, Bulgaria ce trebuie sa plătesc?

Răspuns Câştigător
| mihai69 a răspuns:

Bari - Durres costă vreo 150 € la ferry pentru o mașină gen Sandero cu un pasager.
Brindisi - Igumenitsa e cam 110...120 € pentru aceeași „echipă".
http://www.directferries.com
În Albania din câte știu nu sunt taxe.
La Greci, pe autostradă cheltui vreo 20 € (câteva puncte de taxare, majoritatea de2, 40 € și vreo două de 1, 20).
În Bulgaria, dai 15 leva taxa de drum pe o săptămână. Plus taxa de pod dacă vii prin Giurgiu - 2€.

5 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pe jos vrei sa pleci? laughing

suntserios
| suntserios a răspuns:

In Grecia plătești autostrada e cu stații de taxare. În Bulgaria trebuie sa cumperi vigneta și atat

| mihai69 a răspuns:

De ce nu mergi prin Slovenia și Ungaria? (ca să scapi de feribot).
Costul la ferry îl afli doar dacă știi din ce port te îmbarci și unde cobori.

| TtsCtl explică (pentru mihai69):

Sunt în sudul Italiei fac 1100 km numai sa ies din de aici și trebuie sa ajung tocmai în Galați. Autostrada Italia e 75euro+1 plin posibil și îl fac și pe al 2-lea. Și pe partea cu Greci am doar 1500km pana la Galați deci e mai lejer.

| MihaelaDart a răspuns:

Poti lua feribotul spre Grecia, in Igoumenitsa, costa in jur de 350-380 euro. In Grecia vor exista taxe de drum pe autostrada, depinde de unde o vei lua, in Bulgaria doar vignieta trebuie sa o iei si atat.