| Nustiuuuuzonaia a întrebat:

Salut, ce trebuie sa fac ca sa obtin viza de turist pentru 3 luni in Australia? Va rog cei care stiti explicati-mi exact ce trebuie sa fac, unde sa ma duc? Promit ca dau funda!

5 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Daca este nevoie de viza aceasta se obtine de la Ambasada Australiei din Romania.
Pe internet gasesti datele de contact si ce trebuie sa faci pentru viza.
Intai uita-te la conditiile de calatorie in Australia, s-ar putea sa nu fie nevoie de viza.

| Violleta2022 a răspuns:

Sa intri pe site-ul guvernului australian si sa aplici pentru viza.
Sunt cetatean australian si aici este obligatoriu sa intri cu viza de turist (de munca sau alt tip de viza), dar fara viza nu este permis, cum spune loandelasal.
Trebuie sa intrunesti conditiile cerute de ei si sa fii eligibil, ca sa primesti viza.

https://immi.homeaffairs.gov.au/......m-overseas

La intrarea in Australia ai sanse sa fii controlat de vamesi si daca nu ai toate necesare unui turist obisnuit, ei iti pot anula viza si trimite inapoi cu primul avion.
Uite aici cam ce este necesar sa pregatesti: bilet de avion-dus intors, cazare stabilita la hotel, motel sau bnb si evident bani suficienti sa te intretii pe perioada celor 3 luni de zile. Este necesar si un intinerariu deja facut, ca ei sa vada ca ai inters sa vizitezi anumite parti din Australia si care ar fi acelea.

| Ronoziwn a răspuns (pentru Violleta2022):

Si toate informatiile astea le scriu pe stie ul lor online?

| Violleta2022 a răspuns (pentru Ronoziwn):

Da, completezi formularul online si adaugi jpeg-uri cu actele cerute de ei.
Viza se obtine online in cateva zile sau cateva saptamani, depinzand cat sunt ei de aglomerati ca sa-ti verifice actele si eligibilitatea.

| Violleta2022 a răspuns:

Imi pare rau sa va contarzic dar informatia care o aveti este total eronata si neadevarata:

- in Australia se poate ajunge numai cu o VIZA legala (de munca, de turist, de emigrare, samd), acum putand fii luata online de pe site-ul guvernului australian.

- si apoi, in Romania nu a existat si nu exista Ambasada Australiana.

Ambasada care poate procesa actele pentru Romania este la Belgrad si Budapesta, dar acum se pot procesa toate online sau cu trimitere postala direct in Australia, la serviciul Emigrari.