| Nuamideeocbei a întrebat:

Ce trebuie sa fac daca vreau sa aplic viza pentru SUA de turist pe 6 luni? Trebuie sa dau un interviu la ambasada?

Răspuns Câştigător
suntserios
| suntserios a răspuns:

Atât timp cât sunt bani legali nu le pasa lor de unde ii ai. Dar bineînțeles că îți pot cere dovezi. Important e sa poți dovedi cumva că îți permiți excursia.

Te întreabă și dacă știi engleza. Consulii de la ambasada prefera sa tina interviul in engleza, dar nu e obligatoriu.

11 răspunsuri:
| Simpatic a răspuns:

Esticeeacebei, esti ca toti pustii si pustoaicele, un visator
6 luni in SUA, cu ce bani? ai idee cat e viata in New York de exemplu?
Eu stiu am fost dar nu 6 luni...
Tu nici nu ai 18 ani inca! tu gandesti pentru viitor, romanii aveau o vorba "memento mori" cu alte cuvinte e mult pana maine!

De ce visator? crezi tot ceea ce se mananca si ceea ce vezi in filme si documentare!

Si mie mi-a placut Japonia de mic, dar asta nu inseamna ca fac un scop din asta! Visele de genul sunt trecatoare, ce iti doresti in adolescenta s-ar putea sa nu iti mai placa la maturitate!

Ai pe cineva acolo sau?
fara sprijinul cuiva sau a unor bani multi justificati nu ai nicio sansa sa stai ca turist in SUA, nu in zona civilizata!

Acolo chiria nu este 250 de euro/luna ca la Bacau sau 400 ca in Sibiu! Acolo pleaca de la 1000 dolari si ajunge ca in centrul Parisului in anumite zone adica peste 20.000 dolari, dar na unii sunteti visatori doar pentru ca ati citit Dan Brown

| Nuamideeocbei explică (pentru Simpatic):

Frate nu te mai ca** atat pe tine ca am banii 100 de mii de euro pentru America si nu ma refeream sa plec acum, peste 4 luni cand fac 18 ani. Si chiar am ceva prietenii buni pe acolo.

| Violleta2022 a răspuns:

Ti-am raspuns ieri, dar uite repostez linkul, unde gasesti toata inforamtia:

https://ro.usembassy.gov/visas/

suntserios
| suntserios a răspuns:

Completezi formularul DS-160,
platesti taxa de viza
te programezi la interviu
te prezinti fizic la ambasada la Bucuresti pentru interviu

astia sunt pasii.
nu esti major face un parinte asta pentru tine si se prezinta cu tine de manuta la ambasada.

| Nuamideeocbei explică (pentru suntserios):

Si ce o sa ma întrebe la interviu? Ca de aia îmi e mi-e frica

| suntserios a răspuns (pentru Nuamideeocbei):

Interviu depinde de la individ la individ.
In principiu sunt intrebari generale sa vada ca nu ai mintit in declaratia depusa, intrebari despre ce vrei sa vezi, despre cat stai, unde mergi si de unde ai bani sa platesti excursia.

Daca nu minti in formular si la interviu raspunzi la fel si nu esti vreun infractor nu vad de ce sa iti fie frica.

| Nuamideeocbei explică (pentru suntserios):

Okk mersii, daca spun ca am banii dintr-un business online o sa înteleaga sau trebuie sa am un serviciu de 8 ore? Si ma intreaba si cati banii o sa am pentru excursie si daca stiu engleza? Iti dau funda daca mi raspunzi acum

| suntserios a răspuns (pentru Nuamideeocbei):

Atât timp cât sunt bani legali nu le pasa lor de unde ii ai. Dar bineînțeles că îți pot cere dovezi. Important e sa poți dovedi cumva că îți permiți excursia.

Te întreabă și dacă știi engleza. Consulii de la ambasada prefera sa tina interviul in engleza, dar nu e obligatoriu.

| sierra1 a răspuns:

Așteaptă să anii ceruți

https://www.tpu.ro/......am-18-ani/

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Ai informații despre viză pe situl ambasadei. Nu se dă viză de turist pe 6 luni.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Da.

| DorinaK a răspuns:

Da