| maphiotul a întrebat:

Salut.
Stiti careva care sunt noile reguli de anul acesta referitoare la ce poate contine bagajul de mână care il duci cu tine in avion?
Mersii

Răspuns Câştigător
| mihai69 a răspuns:

Da, de Cluj era vorba:
https://ziare.com/......ca-1751241

21 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Fiecare companie aviatica are reguli proprii, asa ca uita-te pe site-ul aceleia cu care vei calatori.

| maphiotul explică (pentru Ioandelasal):

M-am uitat si nu am gasit
Nu pun intrebari aici inainte de a cauta raspunsul pe google.doar daca nu gasesc pun
E vorba de wizzair si nu nu scrie ce ai voie si ce nu ai voie

suntserios
| suntserios a răspuns:

Sunt niste reguli standard care nu au legătură cu operatorul aerian neapărat pentru că nu ei fac controlul de securitate ci aeroportul.

| maphiotul explică (pentru suntserios):

Pai si unde gasesc regulile standard?
Ma chinui de 2, 3 saptamani si nu am reusit sa aflu
Cineva mi-a spus ca de acum din vară poti duce in bagajul de mana mancare, cosmetice nu mai trebuie sa fie de maxim 100 ml, etc...

| maphiotul explică (pentru suntserios):

Nu e nici un numar de telefon de a lui wizz air decat acela cu 1.30€ pe minut
Si alte numere la care sa raspunda cineva nu am gasit

| suntserios a răspuns (pentru maphiotul):

Https://wizzair.com/......ie/bagajul

mna, ai aici mai jos putin o sectiune Securitatea

| maphiotul explică (pentru suntserios):

Am ințelesssss!
Dar vezi tu undeva sa scrie ce ai voie si ce nu ai voie?
Fiecare pasager WIZZ poate lua la bord:
Un bagaj de mână (dimensiunea maximă: 40 × 30 × 20 cm, 10 kg), care trebuie așezat sub scaun.
Un alt bagaj de mână mai mare – noi îl numim „troller" (cu sau fără roți) – pe care îl puteți lua când adăugați WIZZ Priority.
Până la șase bagaje de cală: se pot achiziționa maximum trei online, pe wizzair.com sau prin Centrul telefonic, iar restul pot fi achiziționate la aeroport.
Articole duty-free achiziționate din aeroport, după verificările de securitate.

| maphiotul explică (pentru suntserios):

Nu am intrebat despre dimeniunea bagajului.am intrebat despre conținut

| maphiotul explică (pentru suntserios):

Eu cred ca am fost explicit in intrebare

| suntserios a răspuns (pentru maphiotul):

Si eu am fost foarte clar in raspuns, poate il mai citesti odata si ai sa intelegi.

| maphiotul explică (pentru suntserios):

L-am citit de mai multe ori
Daca ai gasit tu da copy paste decat sa ne pierdem vremea aiurea

| suntserios a răspuns (pentru maphiotul):

Mai citește odată.
Deschizi linkul, dai scroll până vezi secțiunea securitate, dai click și găsești informația de care ai nevoie. Hai că nu e greu

| maphiotul explică (pentru suntserios):

Acuma am gasit happy
Dar nu is expliciți
Scrie doar perisabile
Cu ce i incurca sendwiciurile?
Si citeste ultimul raspuns a lui mihai69 vezi ca am avut dreptate
Doar ca wizz air nu au actualizat pe site/aplicatie

| mihai69 a răspuns:

Nu s-a schimbat nimic.
https://wizzair.com/......ie/bagajul

| maphiotul explică (pentru mihai69):

Așa...și ai gasit undeva sa scrie ce ai voie si ce nu in bagajul de mana?
iti spun eu ca s-a schimbat
Si am crezut ca stie cineva exact ce

| mihai69 a răspuns (pentru maphiotul):

Ba scrie, și crede-mă, nu s-a schimbat nimic:
===
"Lichidele pot fi luate la bord numai dacă se află în recipiente de maximum 100 ml, ambalate într-o pungă de plastic de 1 litru, transparentă și resigilabilă, cu dimensiunea de 20 × 20 cm. Bagajul va fi verificat la aeroport."
===
Singura excepție de la regulile astea e pe aeroportul din Cluj (sau Sibiu?) unde s-au instalat niște scanere foarte performante de curând. Dar dacă ai zbor cu escală și pe aeroportul intermediar nu au același tip de scaner nu poți trece la al doilea zbor decât respectând regulile standard.

| maphiotul explică (pentru mihai69):

Pai chiar de la cluj e vorba
Si e fara escala zborul

| maphiotul explică (pentru mihai69):

Lichidele pot fi luate la bord numai dacă se află în recipiente de maximum 100 ml, ambalate într-o pungă de plastic de 1 litru, transparentă și resigilabilă, cu dimensiunea de 20 × 20 cm. Bagajul va fi verificat la aeroport."
Eu nu am gasit chestia asta nicaieri sad

| mihai69 a răspuns (pentru maphiotul):

E fix pe pagina spre care ți-am dat link mai sus.

| maphiotul explică (pentru mihai69):

Răspunsul acesta e potrivit pentru intrebarea mea
Mersii, ai o bere de la mine happy

| maphiotul explică (pentru mihai69):

Desi nu e complet articolul...
Mi-a zis cineva ca ai voie sa duci si mancare si cosmetice mai mari de 100 ml inclusig gel de barbierit ce inainte nu aveai voie

| mihai69 a răspuns (pentru maphiotul):

Da, de Cluj era vorba:
https://ziare.com/......ca-1751241