| LaMbRiU21 a întrebat:

Salut TPU!

Doresc sa vin din Germania in Romania, prin Aprilie.
Momentam am 17 ani, fac 18 in Iulie. De ce acte am nevoie in afara de buletin?

Răspuns Câştigător
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Nu-ti trebuie nimic doar Cartea de Identitate (buletine nu se mai fac din 2002). Intoarcerea in tara a cetatenilor romani, minori, nu este interzisa de nici o lege. Doar plecarea minorilor este prevazuta in lege. Testul covid zic guvernantii dar sunt idioti. Nu poti interzice intoarcerea in tara a unui cetatean roman cum nu-i poti lua nici cetatenia (scrie in Constitutie).

3 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Trebuie sa vii cu un adult sau insotitor imputernicit

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pai asta e tot. Poate si un test Covid negativ.

| AndrElle a răspuns:

Test COVID, procura de la ambii adulți, trebuie sa mergi cu părinții, nu ai voie in alta tara că ești minor