| Ionicaestecher123 a întrebat:

Salut TPU!
La vama cu Bulgaria se poate trece fara pașaport?
Doar cu buletinul sau certificat de naștere în cazul copiilor?

8 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Daca are cartea de identitate copilul poate trece, daca nu are e nevoie de pasaport.

certificatul de nastere nu e un document acceptat

| Ionicaestecher123 explică (pentru suntserios):

Pai cam cat costa un pașaport la copii și adulți?
In care zile se eliberează?
Unde se face?
Cat e valabil?
Chiar așa nu merge deloc certificatul de naștere al copilului in care îi sunt specifate datele necesare zic eu.
Adică are nume, prenume, data nașterii, părinți, CNP, locul nașterii și multe altele.
Cu ce e mai presus buletinul fata de certificatul de naștere de nu merge cu el.
Eu zic că certificatul de naștere e mai bun deoarece specifica părinți copilului și în felul ăsta își dau seama că nu e răpit pe când în buletin nu specifica asta.
Ce date se găsesc într-un pașaport?

| Yuoia a răspuns (pentru Ionicaestecher123):

"Eu zic că certificatul de naștere e mai bun deoarece specifica părinți copilului și în felul ăsta își dau seama că nu e răpit pe când în buletin nu specifica asta."
Si unde-i poza ca sa dovedesti ca e copilul tau si nuunul furat?
Ii faci pasaport. Stii atat de multe si nu stii unde? La Politie. La pasapoarte.
Intri pe siteul politiei si alegi ce fel de pasaport vrei pentru fiul tau.

| suntserios a răspuns (pentru Ionicaestecher123):

Undeva la 250 lei e un pasaport.
Iti faci programare, atentie in perioada asta ai nevoie de programare cam cu 2 luni inainte si e gata in cateva zile.
Se face la un serviciu de pasapoarte, unde vrei tu in tara.

Uite chiar asa nu merge cu certificatul de nastere. Tu poti sa crezi ce vrei despre certificatul de nastere, neavand poza pe el nu este un document de identificare recunoscut.

| goguPatent a răspuns (pentru Ionicaestecher123):

Certificatul de nastere nu e un document valid pentru trecerea granitei, de altfel nu e valid pentru nicio procedura de identificare.

| mihai69 a răspuns:

Adulții, da - cu cartea de identitate. Copiii - doar cu pașaport.

| StripperRaoul a răspuns:

Normal ca da nu te intreaba nimeni nimic treci ca prin cucuruz ce tot scriu astia de pasaport ca nici nu i doare capu

| suntserios a răspuns (pentru StripperRaoul):

Nu vorbi prostii. Copii care nu au carte de identitate au obligatoriu nevoie de pasaport Nu dezinforma omul ca si asa nu stie pe ce planeta e.