| Ionicaestecher123 a întrebat:

Salut TPU!
Merita un sejur in Bulgaria?
Adică pentru cei ce au fost :
1. Cum vi sau parut preturile fata de România?
2. Carburanți sunt mai ieftini fata de Romania?
3. Plajele sunt mai bune că în România?
4. Ce plaje merită vizitate cel mai mult?
5. Despre hotelurile din Bulgaria sunt condiții mai bune că în România?
6. Drumurile, oamenii, restaurantele și ce mai sunt pe acolo cum vi se par?
Un sejur in Bulgaria e mai scump fata de unul din Romania la Costinești?
Unde sunt condiții mai bune?
Cam câți bani ați cheltui pentru un sejur in Bulgaria?

9 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Preturile sunt o idee mai mici, benzina la fel de scumpa, plajele o idee mai bine intretinute, oamenii la fel de balcanici dar stiu sa faca turism ceva mai bine.

In rest conteaza unde mergi si cat esti dispus sa cheltui, dar comparand cu Romania, la acelasi buget, da vei gasi servicii ceva mai bune la Bulgari.

| mihai69 a răspuns:

Da.
1. Echivalente sau mai mici;
2. Un pic;
3. Depinde cum definim o plajă bună. Mie mi-au plăcut;
4. Nu aș spune că au plaje care să merite vizitate în mod deosebit, cum sunt la greci de exemplu;
5. În general, da. La prețuri echivalente, calitatea la ei e net superioară;
6. Drumurile cam la fel, ceva mai libere. Oamenii de treabă. Restaurantele au în general prețuri ok, porții mari și mâncare foarte bună.
[7] poate fi. Dar poate fi si mai ieftin;
[8] din păcate, trebuie să spun că la ei;
[9] cam 30-50€ pe zi de persoană, cazare + masă. Se poate și mai mult, depinde ce vrei.
[10] la graniță se controlează actele pasagerilor si ale mașinii;
[11] idem;
[12] https://web.bgtoll.bg/Evignette/ValidityPeriod?vignetteVehicleTypeID=1

| StripperRaoul a răspuns:

Haha merita clar mai ales ca nu mai sunt rusi acum acolo ca era plin de ei ca se uita lumea urat la ei si ii injura acum. fata de Romania ii mai bine si in georgia laughing Grecia Bulgaria Turcia asa in ordine am fost in toate 3. Bulgaria sti tu mancare pana crepi ca au all inclusive ul ala Turcia la fel. iar Grecia le bate pe astea 2 la apa aia atat de colorata si curata ca zici ca nu exista si la peisaje alea grecesti si grecii ortodocsi ca si noi plus ca s obisnuiti cu romanii de numa zici ca suntem neamuri la ei happy si cam atat

| StripperRaoul a răspuns:

Are Bulgaria niste plaje lux mai ales in albena Grecia nu mai zic de zhakintos creta lefkada prea ireal Turcia mm nu ma omor prea nu stiu nu mi o prea placut

| Ionicaestecher123 explică:

Încă ceva la granița ce se controlează?
Se controlează mașină, oamenii din ea, actele mașini?
Cat costa o vinieta și de unde se poate lua?
La granița merge și cu buletinul?
Dar cu certificatul de naștere pentru copii care nu au buletin?
Vreau informați clare și cât mai recente nu vechii, deoarece legea s-a mai schimbat între timp.

| goguPatent a răspuns (pentru Ionicaestecher123):

De obicei actele, dar asta nu inseamna ca nu pot controla ce vor ei.
Poti lua vigneta din granita, de la prima benzinarie sau online.
Da, la granita merge si cu buletinul ca suntem in UE. Nu, logic ca nu merge cu certificatul de nastere.

| carla2010 a răspuns:

Da, un sejur in Bulgaria e mai ieftin decati orice de pe litoralul romanesc. Cu 3000 lei la bulgari stai 5 zile cu all inclusive.

| Ionicaestecher123 explică (pentru carla2010):

Ai putea să îmi dai un link cu un hotel cu sejur la 3000 lei all includisve, 5 zile