| InTell a întrebat:

Vreau sa trimit o scrisoare in afara tarii insa nu am mai facut asta pana acum, este nevoie de ceva in special? Am fost la posta si mi-a dat un timbru, si ma intreb daca pot sa folosesc si o scrisoare facuta de mine. Va multumesc din inima

6 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

POti sa folosesti si o scrisoare facuta de tine, dar atentie, ca trebuei sa aiba o anumita greutate de banii platiti pentru timbrul ala, in general merge cu 2 foi de hartie, dar daca sunt mai multe, atunci costa mai mult.

| CristiDinBucuresti a răspuns:

Desigur păi tu scrii scrisoarea nu? Sau cumva credeai ca ti o scrie aia de la poștă care vinde plicuri si timbrele. Ce varsta ai? Ai mai scris scrisori vreodata sau esti la prima "abatere", cui îi scrii lui Donald Trump, sau lui Melania nevestei sale, esti fată?

| Staif a răspuns:

La Posta spui in ce tara trimiti scrisoarea, ca sa stie de ce valoare sa-ti dea timbrul. Si te mai invata doamnele de acolo.
Adica cum, "scrisoare facuta de tine"?

| InTell explică (pentru Staif):

Gen prelucrata

| Staif a răspuns (pentru InTell):

Adica sa faci tu un plic? Asta inseamna "prelucrata"?
Nu cred ca va ajunge la o expediere externa. Pentru (maxim) un leu, e mai bine sa cumperi plicul, ca sa fii sigur ca ajunge la destinatar. Mai ales ca timbrul nu e deloc ieftin.

| Dragosgrecu a răspuns:

Salut. Pui scrisoarea in plic, scrii destinatar si expeditor, lipești timbrul si o pui intr o cutie de la posta!