sadrian46
| sadrian46 a întrebat:

Sunt mulți care întreabă aici cum e la Cluj, dacă să aleagă sau nu să facă studiile aici,
Eu sunt clujean din 1969. Am locuit inainte în Arad și Timisoara, orașe care îmi plac.
Nici Clujul nu este oraș perfect dacă locuiești mai mult timp în el. Acum eu mă consider localnic, clujean, sunt mândru de orașul meu, îl iubesc.
Dacă încep să îl laud eu, o să fiu subiectiv, imaginea va fi blurată și deformată de sentimentele mele de patriotism local.
Dar am găsit o descriere făcută de o bucureșteancă, care descrie destul de bine atmosfera de aici. care merită să o vizionați să vă faceți o idee despre ce puteți păți dacă vă decideți să stați mai mult pe aici. Merită 6 minute din viața voastră.
https://www.youtube.com/watch?v=jT6TcwbMjCM
Dar ar mai fi unul,
https://www.youtube.com/watch?v=NqGn_rOqKok

Dar să facem cunoștiință și cu primarul, asta durează un pic mai mult.
https://www.youtube.com/watch?v=0f2xbJSJAFU
Iar aici, ceva care merită nu doar văzut, că și aprofundat. Eu personal nu prea sunt nici gelos, nici invidios, dar aici am fost prins, pe bune.
Și culmea, tot în Cluj.
https://www.youtube.com/watch?v=QR2AW-g3VnM
Ceva păreri? Dau funda. Și eu.

Răspuns Câştigător
| Jual12 a răspuns:

Nooo,fain e Clujul am fost asta primavara!
Imi place civilizatia, respectul, faptul ca est un oras curat1Nu am vazut picior de caine comunitar! Iar stapani cainilor sunt obligati sa isi stranga dupa animalute lor.
Mi -a placut si baza sportiva de acolo ca sunt activitati pentru toate categorile de varsta!
Sunt benzi pentru biciclisti, nu am vazut pe nimeni nervos sau injurand.

| sadrian46 explică (pentru Jual12):

Se mai înjură și aici, dar în medie, mai puțin.
Iar orașul e destul de sigur, criminalitate mai mică.

| Fatamuntilor a răspuns (pentru sadrian46):

Nu am auzit! Cel putin in trafic! Dar cu i-am zis sor'mi,, daca nu injuri in trafic, nu esti atent la volan!
Oricum, primarul vostru face treaba buna!

| Jual12 a răspuns (pentru Jual12):

Cred că glumrști la partea de curățenie că la câte gunoaie sunt între blocuri, sticle goale de alcool sanitar (care cel mai probabil au fost băute) cu tot cu sticle si doze de bere si sticle de coniac si pălincă. Si strada Calea Floresti pare curat, desi daca trevi pe ceealala parte pe dupa blocuri gasesti tot aceleasi gunoaie plus o gramada de cutii de carton si incaltaminte veche. La unele periferii zici ca mai degraba este o groapa de gunoi. Se vede ca tu ori nu locuiești la Cluj de mult timp, ori nu prea ieși aproape niciodată din locuința ta ca sa vezi si unele blocuri care arata da de dupa război unele fiind si cu peretii exteriori deosebit de crapate de lungime a 3 etaje in jos iar altele de zici ca stau sa cada. Urbanizarea la cluj nu s-a respectat, deci la primul cutremur se vor dărâma chiar toate blocurile din Cluj sau cel puțin 80-90% din numarul blocurilor.

| sadrian46 explică (pentru Jual12):

Locuiesc în Cluj din 69. Răspunsul tău îmi amintește un episod. Acum 50 de ani, dacă mergea cineva în Vest, făcea o expunere cu diapozitive cu ce a văzut. Un șef de-al meu a fost la New York. Fiindcă era la modă să denigrăm oficial capitalismul ne-a arătat cât gunoi este la NY pe străzi. Așa că depinde ce vrei să vezi. Iar la starea blocurilor, în Cluj nu sunt cutremure. Când a fost cutremurul din București la noi aici doar au dansat niște tablouri pe pereți.

14 răspunsuri:
| Simpatic a răspuns:

Pe scurt pentru mine Clujul reprezinta un oras curat si dezvoltat dar o "corcitura de popare si natii" mai ceva decat Bucurestiul. Nici Cluj nici Sibiu nu ar fi fost atat de dezvoltate fara interventiile straine pe care le stim cu totii, fiecare dintre aceste orase ce natii isi desfasoara activitatea si din ce tari-mama vin.

| gemeni6226 a răspuns:

Fata mea a facut doua facultati la Cluj lucreaza acolo locuieste acolo in chirie ar fi primit un post mai bun in Targu Mures aici in orasul in care staueu un post si mai bun dar a refuzat ambele din motiv ca nu ar schimba Clujul pe nimic atat de mult ii place acolo.E un oras care traieste si vibreaza la cote maxime din punct de vedre intelectual dar si atmosfera in general ce degaja orasul cum e descris in primul videoclip.Si eu am fost vrajita de atmosfera orasului ori de cate ori am fost la Cluj. Prima oara in tabara de engleza dupa clasa 9 si pe urma am incercat de doua ori sa dau la farmacie nu am reusit am renuntat si pe urma m-am casatorit.Si baiatul meu si sotul meu tot la Cluj si-au terminat studiile la facultate, baiatul meu inca nu e decis unde sa prinda radacini, deocamdata a lucrat in mai multe tari Slovacia, Germani, Grecia acum s-a intors din Grecia si a plecat in vizita la Cluj(la Cluj sta nu numai fata mea dar si cumnata cu familia) sunt curioasa ce mai planifica cu viata lui.

| sadrian46 explică (pentru gemeni6226):

Cunosc Bucureșteni transplantați aici care spun că nu =sar ami întoarce pentru nimic în București.
Eu din 5 în 19 o să fiu la Spitalul de recuperare, pentru reca. Dacă feciorul e în Cluj și mă vizitează, pot să îi dau o orientare profesioanală. am mai dat. Am creat medici primari, profesori Universitari, agenți imobiliari care câștigă 10000 $ pe lună, de la Tokyo, la Chicago, Madrid și Belgia, Baia Mare, etâcă. Depinde ce vrea.

| gemeni6226 a răspuns (pentru sadrian46):

Multumesc foarte frumos neavind tata ca mi-a murit sotul asculta de cumnatul din Cluj pe care il iubeste foarte mult.Si cumnatul meu are pregatire ara facultate si ani multi lucrati intr-un anumit domeniu am incredere ca il indruma bine(atit cat se lasa indrumat)pentru ca si baiatul meu e cam o fire rebela ca maica-sa face doar ce-i place sau nimic.Dar mii de multumiri pentru intentie si insanatosire grabnica va doresc.

| sadrian46 explică (pentru gemeni6226):

Dar eu, vă transmit în privat ce super intenții am.
De fapt sufer de o boală mortală de când m-am născut. În fiecare an îmi aniversez decesul, doar că nu știu data exactă. Și la aceasta am găsit o soluție. Și aș dori să o transmit cuiva. Un fel de a deveni nemuritor, ceva de genul.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Mulțumim pentru clipuri. Vreau și eu personal sa îmi continui studiile la Cluj și sa ma angajez, din moment ce e capitala in domeniul IT din țara. Dvs ce părere aveți pe subiectul asta? Scuze de răspunsul târziu la postare.

| sadrian46 explică (pentru anonim_4396):

Tot ce pot să îți spun este că în Cluj în IT nu sunt șomeri.
Clădiri noi de birouri sunt închiriate 100% de firme de IT.
Se mai aude neoficial că ai un salar pe hârtie iar în mână mult mai mult decât pe fluturașul de salar sau pe card, ca să te motiveze să rămîi.
Cunosc foști bucureșteni care după câțiva ani în Cluj jură că nu mai pleacă în veci de aici.
Mai cunosc IT-ști care au fost în USA, angajați acolo și apoi s-au întors aici la Cluj, unde viața e mai liniștită și standardul de viață asemănător cu cel de acolo.

| anonim_4396 a răspuns (pentru sadrian46):

Suna puțin prea bine ca sa fie adevărat. Sper sa fie și așa. Mersi de răspuns!

| sadrian46 explică (pentru anonim_4396):

Da, seamănă a drog. Este orașul meu dar nu îi fac reclamă gratuit.
Așa au murit printre altele indienii americani. S-au dedat la trai bun și apă de foc.

| AnimeLuverBoi a răspuns:

Ok