| Nuzicnume a întrebat:

Thai Lion Air permite gratuit vreun bagaj mic de mana sau de cala pe curse interne (THAILANDA) sau externe? Ați fost cu ei? Ce părere aveți de avioanele lor, sunt safe? Au avut 2 accidente cu peste 500 de morți in decurs de 6 luni

4 răspunsuri:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Au avut 2 accidente cu peste 500 de morți in decurs de 6 luni.
Da, dar nu pică chiar din doi în doi. Și chiar și așa, cu 50% șanse să scapi, merită să încerci.

| Cosmin86 a răspuns (pentru sadrian46):

Nu au avut, al doilea avion NU a fost de la Lion Air, ci Ethiopian Airlines. Modelul avionului a fost problema, boeing max 8, care acum sunt consemnate la sol in toata lumea.

| mihai69 a răspuns:

Da, o bucată de 30 x 40 x 20 cm de 7 kg.
http://www.lionairthai.com/en/ThaiLionAir-Experience/Baggage-Allowance
Iar Boeing-urile 737 max8 sunt consemnate la sol, așadar... sunt șanse să nu mai fie alte incidente.

| Cosmin86 a răspuns:

Cat timp nu zbori cu noul Boeing 737 MAX 8 esti safe, oricum sunt restrictionate la sol.

De-asta mereu prefer sa zbor cu un avion mai vechi, macar a trecut "testul timpului".

p.s.: al doilea accident nu a mai fost lion air, a fost Ethiopian Airlines