| AndreiTex a întrebat:

Vru sa plec in angliala un var am 17 ani pot sa plec singur facara a fi insotot de cineva?

6 răspunsuri:
| Alissa11 a răspuns:

Nu, din pacate nu poti trece de vama decat insotit de parinti...

| ubhgyfytddtfhfgdf a răspuns:

Nu inteleg... invata limba romanawinking

| Dragooos a răspuns:

Daca iti fac ambii parinti procura. poti din cate stiu eu

| wolder a răspuns:

Doar cu parintii. dupa 18 poti merge singur.
daca vrei s pleci cu altcineva trebuie sa mergi la notar ca parintii sa-si dea acordul ca te lasa sa pleci cu acel cineva

| mihai69 a răspuns:

Poți pleca singur în următoarele condiții:
- părinții să-ți dea o declarație notarială prin care să spună că sunt de acord să ieși din țară însoțit de către un reprezentant al companiei aeriene / feroviare / de transport pasageri etc. (în funcție de modul tău de a călători și de firma care asigură serviciul de însoțire minori contra cost găsită).
- însoțitorul are certificat de cazier valabil pentru a însoți minori.

Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nu poti pleca singur si nici fara declaratie notariala autentica, data de ambii parinti, prin care isi dau acordul sa pleci in Anglia si indica un insotitor major. Insotitor major poate fi si personalul de bord de pe avion, tren sau soferul masinii, in functie de mijlocul de transport cu care mergi.