| mickeye a întrebat:

Am citit undeva că doar în Harghita peste 3.000 de hectare de pădure au fost defrişate în ultimii 17 ani.
Ce putem face să oprim acest dezastru? România e o țară superbă,și pădurile erau cea mai mare bogăție a acestei țări. Dacă nu facem nimic,în câțiva ani România ar putea ajunge o țară aridă,precum Grecia.
După cum știți,pădurea înseamnă viață,oxigen.
Chiar nu suntem în stare să ne apărăm țara? Din câte știu, austriecii și ungurii ne taie pădurile.Desigur,românii taie și ei pădurile, în lăcomia lor.Dar lăcomia asta ne va costa mult...ne tăiem singuri craca de sub picioare.
Cândva,România era cea mai împădurită țară din Europa de Est.
Cred că tuturor vă place vara când e cald să mergeți la munte,la iarbă verde,să vă relaxați la umbră. Codrul e frate cu românul, dar se pare că l-am trădat.Cred că strămoșii noștri se răsucesc în mormânt.Ei se retrăgeau în desimea codrilor nesfăşiţi de pe teritoriul fostei Dacii, unde găseau protecţia necesară.Codrul ne-a fost alături dintotdeauna. Lăcomia iraţională a fost prea mare, iar pentru asta s-a călcat peste cadavre (ale arborilor) şi am devenit mai săraci.
Astăzi avem doar o mică parte din codrii care au existat o dată pe pământurile noastre, dar având în vedere preţul ridicat al lemnului, distrugem mai mult ca oricând.Ne plângem că ne alunecă terenurile situate în pantă la cea mai mică ploaie cu tot cu vilele noastre la vale, dar continuăm să defrişăm cu sete. Întâi pentru eliberarea terenurilor pentru noi construcţii, apoi pentru platforme betonate şi pavaje în curţi şi în cele din urmă pentru câte un mic petic de „gazon... englezesc".
La noi numai arbitrariul, hoţia, lăcomia primitivă şi aberantă, este la baza a tot ce se face.
Vreau să redevenim „frate cu codrul" iar nu duşmanul său şi nu doar când ajungem la ananghie ca pe vremuri ci în orice vreme.
Se fură ca-n codru în România, și e păcat.Toţi profită şi nimeni nu răspunde de nimic, fiecare aruncând vina în curtea celuilalt.
Cine credeți voi că se află în spatele dezastrului din păduri? Mai putem face ceva?

Răspuns Câştigător
| dariusbocos a răspuns:

Putem! Multa lume se impotriveste la asa ceva... Trebuie facut o pagina de facebook sau un site cu o companie sau ceva care sa fie impotriva acestui lucru si asa se poate incepe o revolta care sigur opreste aceasta problema dezastroasa

7 răspunsuri:
| unknownn a răspuns:

Sa defriseze tot in p. mea!

| jhonsmyth a răspuns:

Daca vrei sa ai picioarele rupte sau sa ramai paralizat ia si fa propaganda cu asa ceva, gandeste de4ori inainte sa postezi ceva,mafia e prea mare in joc sunt sute de milioane de euro,da am zis bine sute de milioane de euro nu lei, un sfat prietenesc iti pot da, fii linistit si vezi-ti de ale tale, cautati un job pe masura ta, cunosc un caz asemanator tie si saracu-l de el mi-e mila acum numai cand ma vad intamplator, sa ai o zi buna!

| jfdeoeogpde a răspuns:

Inteleg ce spui si eu sunt foarte afctata de acest lucru si inteleg faptula ca daca ne distugem tara ne distrugem pe noi.Prin proteste si iesiri in strada nu se rezolva nimic si nuci prin reclamati, dar am observat ca mai toate tarile au site-uri normale pe care le poti crea singur si in care omeni pot semna o petitie fiind atrasi de diferite videao clipuri depre cauza si care la final va fi predata consiliului protejari mediului dare sub multimea e semnari ale petitiei vor putea interzice taierea copacilor.Eu nu as potea face asta caci sunt minor dar chiar am vazut astfel de site-uri. BAFTA! si sper sa notezi linkul site-ului can si daca in vei realiza si iti garantez ca eu si familia mea vor semna petitia.winking

| dariusbocos a răspuns (pentru jfdeoeogpde):

Mickeye si ruxita sit-eul prin care putem face asa ceva este weebly.com stiu eu sa lucrez cu el big grin

| jfdeoeogpde a răspuns (pentru dariusbocos):

Dragut din partea ta ca apreciezi idea mea, dar din pacate eu am doar 11 ani si daca te-ai gandit ca ma pot implica chiar imi pare rau sa iti zic ca nu o pot face.Eu am trimis acel raspuns la intrebarea ta stiind (crezand) ca esti mult mai mare ca mine si ca il vei putea face tu.Fi sigur ca voi vizita site-ul creat, dar cum am spus nu ma pot implica.Iti urez mult noroc cu site-ul si abia astept sa il vad. BAFTA! BRAVO!happy

| dariusbocos a răspuns (pentru jfdeoeogpde):

Ok nu-i nimic si eu am doar 16 ani asa ca... dar oricum ma descruc stai linistita si multumesc frumos big grin

| RoxMuffins a răspuns:

Se poate, orice este posibil. Eu sunt din Iaşi iar lângă cartierul unde am copilărit s-a stricat o pădure şi un lac pentru a contrui o firmă cu birouri, da cunoascuta firmă IDEO.
Pe mine mă doare să văd cum se prăbuşeşte pământul de sub picioarele noastre.
Dumnezeu ne-a creat însă noi ne omorâm!