| JohannesZu a întrebat:

Buna ziua,
Vreau sa ma ajutati si pe mine cu o intrebare referitor la un pom "NUC" din fata curtii noastre, vechi de peste 30 de ani pe care primaria vrea sa ni-l scoata pentru a baga canalizare.
Astazi sambata ne-am pomenit cu muncitori la poarta pentru a ne scoate nucul, socrul meu a iesit si i-a retinut cat a putut, eu am inceput sa dau telefoane pe la mediu unde de abia pe un numar privat ne-a raspuns un domn care ne-a spus ca primaria are autorizatie pentru acele lucrari. Am incercat sa sun si la ONG-uri pentru ajutor dar bineinteles cum e sambata, nimeni nu raspunde pe nicaieri.
Intre timp baietii au chemat politia din sat care ne-au amenitat ca sa il lasam sa isi faca treaba daca nu conform legii o sa primim amenda.
Rugam un pic de ajutor! Cineva care are macar o idee serioasa cu ce am putea face pentru a opri scoaterea nucului? (exclus batai, rangi si raspunsuri prin violenta).

multumesc

Răspuns Câştigător
| Yuoia a răspuns:

Era vorba de ocolirea nucului. Tu stii ca nucii au regim special si nu se dau autorizatii de taiere? E dubios cum a primit pentru ala. Oriunde ar fi.

14 răspunsuri:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Nucul e pe stradă, nu este al tău să poți decide soarta lui.

| JohannesZu explică (pentru sadrian46):

Este in dreptul porti noastre si este plantat de catre cel batran, nu se ia in calcul?

| sadrian46 a răspuns (pentru JohannesZu):

Nu se ia, căci este pe spațiul public.

| Wr3nch a răspuns (pentru JohannesZu):

Nu conteza cine la plantat. Putea sa vina Ceasca sa il planteze personal, daca nu e in curte e pe proprietate publica. Conform legii, primaria il poate taia pentru a facilita o lucrare de interes local.

| JohannesZu explică (pentru sadrian46):

Da. ce sa mai zic! in interiorul meu tin sa cred ca totusi un cuvant de spus am avea si noi propietarul din fata curtii... de ce iarna ne spun ca sa ne curatam zapada pentru ca este in dreptul nostru si ca ne primim amenda... atunci numai este spatiul public + ca din cate stiu, la bloc fiecare proprietar de apartament detine nu stiu cati metri din fata acelui bloc, ma gandesc ca asa este si in mediu rural.

| sadrian46 a răspuns (pentru JohannesZu):

Ma gandesc ca asa este si in mediu rural. Nu este așa.

| Wr3nch a răspuns:

Cam nimic. Daca nu e in curte, nu e pe proprietatea voastra, si interesul satului de a avea canalizare are prioritate. Ca doar nu o sa faca canalizare roata in jurul lui.

| Yuoia a răspuns (pentru Wr3nch):

Ba da. De ce nu?

| Wr3nch a răspuns (pentru Yuoia):

Pentru ca atata timp cat e pe terenul public tine de primarie. Daca il planta in curte nu ii zicea njmeni nimic.

| Wr3nch a răspuns (pentru Yuoia):

Da, dar mai stiu si restul legiilaughing)

''Pentru obținerea autorizației de tăiere, nucii trebuie să îndeplinească unul din următoarele criterii prevăzute de Legea pomiculturii:

-sunt îmbătrâniţi şi au ramuri uscate în proporţie de 60% din coroană;
-sunt amplasaţi într-un perimetru unde urmează să se construiască obiective de interes naţional sau local;
-sunt amplasaţi pe aliniamentele drumurilor naţionale şi se pune în pericol siguranţa circulaţiei rutiere.''

E clar sa se aplica ce e la linia a doua, canalizarea e de interes local.

| Yuoia a răspuns (pentru Wr3nch):

Era vorba de ocolirea nucului. Tu stii ca nucii au regim special si nu se dau autorizatii de taiere? E dubios cum a primit pentru ala. Oriunde ar fi.

| Yuoia a răspuns:

Primaria ar trebui sa-ti arate autorizatia de taiere a nucului. Au regim special.
Dar vad ca e in afara curtii. Multe nu poti face. Eventusl suni la o televiziune. Chiar nu pit face un ocol pe langa nuc?

| timidu89 a răspuns:

Nu te poți împotrivi, vor scoate nucul fiindcă e absolut necesar. Zici ca ești copil de nu vrei sa intelegi

| JohannesZu explică (pentru timidu89):

Nu este nimeni copil, dar daca ai fi gandit un pic limpede... poate ai fi pus intrebarea daca langa acest copac ar fi spatiu sa devieze un pic canalizarea... + ca la umbra acestui nuc se jucam copii mereu vara, iar ca aspect... va ramane exact ca pe camp... fara pomi fara nimic...

| Mihai0101 a răspuns:

Lasa nu mai fi suparat o sa-ti dau eu un pui de nuc sau nuci sa-ti plantezi dar de data asta sa pui nucul in gradina ta.
Se putea face un plan de deviere mai ales ca e nuc dar traim in tara lui papura voda unde primaria face ce vrea nepasare, nesimtirea e la ia acasa jeguri de oameni din administratii!