| anonim_4396 a întrebat:

Cati dintre voi RECICLEAZA hartia? Stiu, una dintre problemele majore este lipsa centrelor de reciclare pe de o parte, pe de alta parte comoditatea si lipsa timpului. Eu va pot oferi o alternativa, in sensul ca de multi ani ma ocup (ca voluntar) cu reciclarea maculaturii (hartiei). Procedeul e simplu: eu ma deplasez la domiciliul celui care are nevoie sa scape ecologic de hartie, o preiau fara costuri cu o masina si cu ajutorul unui ONG hartia este reciclata in centre mari de procesare. Ideea e ca nu pretind cantitati minime de 500kg ca in cazul celor de la COPACUL DE HARTIE, insa un minim de 40-50kg tot ar trebui sa fie (cam 2 saci mari). Eu acopar tot Bucurestiul pentru preluari in limita timpului disponibil. Nu refuz nimic, insa nu pot veni pentru o sacosa de ziare, pentru ca mai mult consum motorina, deci poluez. Puteti lua legatura cu mine fie pe privat, fie la andreigrigoriu_pfa@yahoo.com, fie la 0723.029.158. Anuntul e adresat celor care vor sa contribuie cu ceva la regenerarea padurilor si a mediului, deci glumetii sa se abtina.

Răspuns Câştigător
| dy a răspuns:

Felicitari! Am sa inmagazinez telefonul tau! Ce bine-ar fi daca ar fi mai multi care sa se ocupe de asa ceva in loc sa fure padurile!

12 răspunsuri:
| psiholoaga a răspuns:

Bro, care e problema daca omul ia un ban pe hartia ta? Oricum o arunci. Si eu m-am lovit de problema cu cei de la copacul de hartie, cand am vrut sa ii chem pentru maculatura de la firma si au zis ca 500 kg. Sincer, nu cred ca am sa tin 2 saci plini cu hartie in casa (nu am unde) ca sa te pot chema pe tine, probabil tot la recipientele din colt am sa apelez ca si pana acum. Dar ti-am luat numarul de telefon si, cine stie, daca se iveste ocazia de a dona o cantitate mai mare, te sun.

| scarllet a răspuns:

Foarte frumos...si eu as dori sa pot recicla... dar nu sunt din Bucuresti...

Oricum te felicit pentru alternativa...

| b3bita a răspuns:

Pfff NU sunt din bucuresti. Dar ce faci tu este foarte frumos. felicitari.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Frumos din partea ta, te gindesti la natura si in plus este o modalitate de a face si tu un ban. Treaba e ca daca duc hirtia la rulota din coltul strazii, fac eu banul ala, pentru ca ma platesc la kg, sau peste tot sint plasate niste chestii mari pentru hirtie, sticla si a treia pentru plastic. Si aia nu cer un minim, arunci cit ai si nu-ti trebuie. Deci ti-a luat-o altul inainte.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Psiholoaga nu am nimic, daca e prin zona ii dau lui hirtia, dar ma indoiesc sa am asa multa maculatura cit vrea el. asa ca mai bine o arunc in chestiile alea de la coltul strazii... sticlele de plastic tot acolo le duc laughing

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

La serviciul meu se "omoara" multa hartie si exista o nevoie reala de reciclare, dar eu nu sunt din Bucuresti.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

As vrea sa vin cu niste precizari ca sa imi fac inteles scopul: In primul rand cantitatea de care va spuneam 40-50kg este pur orientativa. Nu refuz pe nimeni dupa cum spuneam. Pana acum am colaborat cu multe firme mari (90% din cazuri), da si cu persoane fizice care au strans in casa pliante publicitare, ziare si carti vechi. In decursul a 3 ani de cand particip activ la acest proiect individual sprijinit de ONG-ul Eco Civica din sectorul 3, consider ca am obtinut niste rezultate foarte bune din care pot enumera: peste 60tone de maculatura reciclata, cateva tone de mase plastice plus o tona de sticla reciclate. Presupusii bani de care vorbiti sunt destul de putini si ii folosim pentru a putea acoperi costurile de transport (masina nu are panze si sufla vantul in ele) si pentru actiuni de reecologizare a zonelelor afectate de poluare. Eu incerc sa ofer o altenativa si persoanelor fizice care nu au acele vestite pubele ecologice in apropiere (unde oricum nu exista termenul de reciclare selectiva pentru ele din cauza costurilor ridicate) sau pur si simplu nu au posibilitatea sau timpul necesar de a recicla aceste materiale. Incerc sa promovez o mentalitate ECO pilonii find reciclarea selectiva, folosirea surselor de combustibil alternative (GPL), renuntarea la masina in favoarea bicicletelor sau in cel mai rau caz a scuterelor, folosirea becurilor economice si inlocuirea celor vechi, renuntarea folosirii la celebrele sprayuri cu freon. Mi-as dori ca sa existe cat mai multe proiecte din acestea pentru ca fie singuri, sau in grupuri mai mari putem rezolva macar 1% din problemele de mediu prezente astazi astfel incat maine copii nostii si copiii lor sa aiba o planeta verde si albastra, nu o mare intindere desertica.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Problema la chestiile alea mari de pe marginea drumului este ca o masina incarca hartie, sticla si plastic la un loc. Sincer sa fiu nu stiu cu ce ajuta reciclarea respectiva.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Intra pe blogu' asta e cu protejarea naturii si a animalelor
http://theodor1998.wordpress.com/

| vilmaristul a răspuns:

La noi in valcea, problema este rezolvata:avem tomberoane speciale pentru.hartie,plastic,sticla(alba, verde, maro) dar este loc si de mai bine
ar mai trebui colectate separat, tabla(de la conserve) aluminiu(de la dozele de suc si bere). cu bateriile s a rezolvat; la kaufland se colecteaza bateriile consumate
d.a.p.d.v.la noi este OK!

| stoicap a răspuns:

Nici eu nu refuz pe nimeni doar ca eu platesc pentru deseurile de carton si hartie.pentru cine doreste va rog sa ma contactati le tel:0754012449

| elsa_1333 a răspuns:

Este o initiativa laudabila, mai ales ca nu toti avem rulote la coltul strazii si in plus tomberoanele alea mari sunt tot timpul pline si foarte rare deci cam bati drumul degeaba. Nu conteaza cine o face primul, ci sa faca cat mai multi treaba asta ca sa speram ca in cativa ani o sa mai vedem verde in fata ochilor. Mult succes!