| dhgrufgyrjk a întrebat:

Din ce cauza deseurile produse de om sunt daunatoare?

2 răspunsuri:
| ylina a răspuns:

Deseurile gen plastic, se descompun foarte greu circa 100 ani cred si distrug ecosistemul, arderea lor distruge stratul de ozon.

| catearina3211 a răspuns:

Descompunatorii in pofida gradului lor superior de specialitate nu sint in stare sa recicleze astfel de substante artificiale sintetizate de om cu ar fi :masele plastice, detergentii, preparatele chimice si farmacologice etc.Aceste materiale,nefiind descompuse si reintoarse in ciclu materiei, se acumuleaza sub forma de deseuri nocive, prejudiciid grav mediul ambiant...(sper ca te-am ajutat )