| Anonimuserr a întrebat:

Considerati ca România stă mai bine acum la domeniul împăduririlor faţă de acum 10, 15 ani? Credeţi că vom putea reîmpăduri România aşa cum a fost înainte acum 100 de ani prin aceste programe de împădurire? Există câteva programe în România pe bază de voluntariat.

Răspuns Câştigător
| OrangeFga a răspuns:

De aceasta lege inca nu am auzit,insa eu consider ca este o idee buna. Problema nu e ca X taie un copac,problema e atunci cand padurarii sunt mana-n mana cu taietorii de lemne.
Acestia ne distrug tara,acestia defriseaza pentru bani,vand ilegal si isi umplu buzunarele. Asa va continua totul daca noi, populatia, nu ne spunem parerea, nu actionam. In tari ca Spania sau Italia nu ai voie sa tai copaci de pe proprietatea ta, primesti o amenda din cate am auzit.Inca mai avem timp sa punem piciorul in prag si sa ne mobilizam. Eu consider ca multi ar fi de acord sa participe la voluntariat, inclusiv eu, si multi alti oameni.
Am actionat la cateva actiuni de reciclare si voluntariat, impaduriri.
Tin minte si astazi cat gunoi aruncat pe drumuri in paduri am adunat de pe drum. Oamenii trebuie educati de mici, trebuie educati neaparat, am vazut multi copii de 7-14 ani care arunca gunoiul pe strada fara niciun resentiment, parca pamantul ar fi cosul lor de gunoi.
La scoala ar trebui sa se puna accent si pe asta.

12 răspunsuri:
| J0B0MAT a răspuns:

Cum a fost acum 100 de ani nu cred, dar e bine daca totusi incearca.

| Gunoi a răspuns:

Nu cred for fii și oameni care vor profita de pe urma împăduririlor

| Anonimuserr explică (pentru Gunoi):

E adevărat dar sincer sunt împăcat eu însumi să aflu că X are un cont frumos în bancă şi a făcut ceva pentru ţara asta ca a împădurit România. Sunt defrişări masive şi zone în care nu mai există pomi, păduri din ce în ce mai puţine ş.a.m.d.

| OrangeFga a răspuns:

Din pacate nu cred ca vor mai fi padurile la fel ca inainte. Acum cativa ani mergeam intr-un satuc, si mergeam foarte des la padure.Cum eu mergeam foarte frecvent, din senin a "disparut" o margine de padure, dupa care s-au astupat cu pamant si frunze radacinile si trunchiurile ramase. Concluzia o trage fiecare din asta...
Copacii cresc in zeci de ani si se taie intr-un minut, nu cred ca putem face fata celor care fac defrisari masive...

| Anonimuserr explică (pentru OrangeFga):

Da, ciudat şi trist ce ai explicat. Dacă s-ar fi împădurit imediat după revoluţie ar fi fost foarte bine acum după 26 de ani. Dar e bine şi acum nu e prea târziu. Oricum, România ca şi alte ţări au nevoie de o împădurire masivă şi la şes la câmpie, deal, munte. Acum tragem ponoasele după ce unii ţărani şi smecheri s-au îmbogăţit după ce au tăiat din păduri şi au făcut afaceri cu lemnul ne durându-i deloc că lasă moştenire o ţară cu aer destul de prost care pune în pericol sănătatea urmaşilor, copiilor.

| OrangeFga a răspuns (pentru Anonimuserr):

Daca toti ar gandi asa, populatia romaniei ar fi pe pe primul loc in Europa la capitolul impaduririlor. Totusi, putem face impaduriri daca fiecare om se miscam, adunam voluntari in toata tara si plantam.
Macar asa putem spala rusinea acestor "smecheri". Eu unul consider ca padurile sunt cu mult mai pretioase decat niste banii.Respiri oxigen din bani? Nu.

| Anonimuserr explică (pentru OrangeFga):

Ai dreptate, sunt programe cum era şi,, România prinde rădăcini" şi multe altele în care îi aduce cu autocare şi plantează pomi în diferite zone ale României. Mai era şi o chestie, nu ştiu dacă era lege sau o viitoare lege. Dacă tai un copac trebuie să plantezi în maxim 3 ani altul tu ca persoana, dacă nu, plantează statul ca spun aşa şi tu plăteşti amendă. Plus că, schimbările climatice şi poluare au venit şi pe fondul despădurilor, lipsa pădurii amplifică fenomenele meteo ca vânt puternic, furtuni etc. Este imporant să redăm semenilor noştrii o România curată şi un aer curat şi nu numai noi, toate statele de pe mapaond.

| Anonimuserr explică (pentru OrangeFga):

Este foarte mult gunoi în România, mai ales în zona rurală, răuri mizerabile, pârâuri la fel. Cred că ar treubui pornită din şcoli chestiunea aceasta prin ore de educaţie civică mai multe şi evident la TV, Radio în mass-media, poate aşa se va conştientiza că pentru un viitor mai bun al copiilor noştrii trebuei să avem grija de natură, este foarte important cu toate că poate părea un lucru total neimportant dar care are repercusiuni majore asupra climei etc. Dacă nu va exista o dorinţă mare privind accederea în aceste programe de voluntariat şi plantări de copaci, atunci să se perceapă o taxă ca 10 RON de la fiecare în parte şi să se ocupe ei, cred că e destul de simplu. Sau cu bani europeni, uite stăm foarte bine la accesul fondurilor euroepne faţă de primii ani în care am păşit în UE - (atunci eram pe ultimul loc). Se pot face lucruri mărete dacă există un interes deosebit şi dorinţă. Dacă se va dori se va realiza, prin urmare sunt lucruri realizabile.

| OrangeFga a răspuns (pentru Anonimuserr):

Eu cred ca ar fi un pas foarte mare daca ar fi asa.
Insa problema mai este alta, de exemplu in unele zone rurale nu vin deloc cei de la salubritate.Practic oamenii nu au unde sa-si arunce gunoiul, in trecut era o "groapa de gunoi" fix langa padure. Adica mergeai la padure, si de-a lungul ei gaseai gunoaie... De toata jena.As vrea sa fac o sesizare, dar nu stiu unde.

| Anonimuserr explică (pentru OrangeFga):

Da, ai dreptate. România este un stat subdezvoltat la toate capitolele, autostrăzi puţine, linii de căi ferate ne reabilitate, corupţie endemică în majoritatea instituţiilor cât şi pe scena politică de la cel mai înalt nivel etc. Nu mai intrăm în amănunte. Este jale ce este în ţara asta în ciuda faptului că este o ţară frumoasă şi bogată (ca forme de relief) dar,, săraca ţară bogată" E adevărat în zona rurală nu vin cei de la salubrizare, probabil că nu rentează ca foarte mulţi milionari să dorească să îşi dezvolte propria afacere - firmă de salubrizare şi să opereze în mediul rural, nu ar aduce profit. Momentan este o utoie. Afacerile se fac pentru a aduce profit şi nu în beneficiul altora.,, Mai aproape mi-e maieul decât cămaşa spune un proverb celebru". Nu există interes pentru zona aceasta. Sesizare la Ministerul Mediului, Ocolul Silvic. Dar nu cred că se merită. Pe de altă parte, zona rurală din România este foarte foarte săracă aproape pretutindeni fiind imposibil actualmente să existe posibilitatea dezvoltării care ar aduce beneficii multora, firme puţine, drumuri proaste, lume cu un nivel slab al educaţiei sunt marile probleme cu care ne confruntăm şi ne-am confruntat dintotdeauna.

| OrangeFga a răspuns (pentru Anonimuserr):

Asta asa e, sunt foarte multe probleme care trebuie remediate,de la populatia cu un nivel slab al educatiei,pana la cei care fura.
E ca si cum te-ai lupta cu morile de vant,insa nimic nu e imposibil, daca ar fi foarte multe persoane care s-ar gandi macar odata la problema padurilor,ar fi un pas major,lucrurile s-ar misca macar putin.
As participa cu foarte mare drag la actiuni de impadurire,personal as cauta voluntari,fiindca viitorul nostru depinde de natura.
Sunt specii pe cale de disparitie,la fel si plante, de ce sa le pierdem? De ce sa nu le dam ocazia si copiilor nostri sa se bucure de ce a creat natura?
Chiar daca zona e saraca,educatia nu costa bani, e nevoie de bun simt si putina constiinta.
Nu te costa nimic sa pui un copac in pamant, munca depusa e nesemnificativa, insa urmarile sunt foarte mari, daca fiecare om ar planta un copac ar fi ceva.
Insa pana atunci nu ramane decat sa vorbim.

| Anonimuserr explică (pentru OrangeFga):

Păi da în România te lupţi cu morile de vânt, parcă s-a mai schimbat ceva cât de cât în bine în ultimii 2 ani dar suntem departe de ceea ce numim o democraţie adevărată un stat capitalist în adevăratul sens al cuvântului. Natura, pădurile ajută foarte mult în purificarea aerului. Oricum degeaba plantezi păduri în prostie dacă industria se măreşte - nu mai pot face faţă acei pomi la cât dioxid de carbon şi substanţe toxice sunt emanate de către fabrici, maşini. Cred că ar trebui oriunde în lume să existe legi clare privind poziţionarea uzinelor şi filtre performante pentru furnale. Doresc să se pună accent ca în Germania, Belgia, UK pe reciclare atât a plasticului PVC, PET cât şi metal, lemn, hârtie. Se pot face multe dar banii sunt puţini şi creierele pleacă în afară pentru şi mai mulţi bani, şi aici e altă mâncare de peşte. Şo oricum cum spuneai şi tu să lăsăm şi copiilor să se bucure şi să trăiască sănătos într-un ambient plăcut în viitor. Efectele negative se vor vedea mai târziu în viitor şi nu acum.

| OrangeFga a răspuns (pentru Anonimuserr):

De aceasta lege inca nu am auzit,insa eu consider ca este o idee buna. Problema nu e ca X taie un copac,problema e atunci cand padurarii sunt mana-n mana cu taietorii de lemne.
Acestia ne distrug tara,acestia defriseaza pentru bani,vand ilegal si isi umplu buzunarele. Asa va continua totul daca noi, populatia, nu ne spunem parerea, nu actionam. In tari ca Spania sau Italia nu ai voie sa tai copaci de pe proprietatea ta, primesti o amenda din cate am auzit.Inca mai avem timp sa punem piciorul in prag si sa ne mobilizam. Eu consider ca multi ar fi de acord sa participe la voluntariat, inclusiv eu, si multi alti oameni.
Am actionat la cateva actiuni de reciclare si voluntariat, impaduriri.
Tin minte si astazi cat gunoi aruncat pe drumuri in paduri am adunat de pe drum. Oamenii trebuie educati de mici, trebuie educati neaparat, am vazut multi copii de 7-14 ani care arunca gunoiul pe strada fara niciun resentiment, parca pamantul ar fi cosul lor de gunoi.
La scoala ar trebui sa se puna accent si pe asta.