| J0B0MAT a întrebat:

De ce femeile daca se imbata sunt luate in ras,iar barbatii sunt considerati cool?
Mie mi se pare o mare discriminare, desigur, la noi in Romania, pentru ca in multe tari nu exista aceasta discriminare.
Voi ce credeti?

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu cred ca barbatii sunt considerati cool atunci cand se imbata ci e doar o chestie acceptata pentru ca se intampla frecvent. Probabil din cauza ca femeile nu o fac atat de des sunt privite altfel de catre societate.

Evident, aici generalizam, eu cunosc fete care se mai si betivanesc dar nu mi se pare nimic iesit din comun atat timp cat nu se fac de ras (acest lucru fiind valabil si in cazul barbatilor, desigur).

49 răspunsuri:
| T0T a răspuns:

Eu nu am văzut așa ceva, adică nu am văzut o așa discriminare. Se râde în ambele cazuri asta dacă nu sunt toți morți de beți. Eu unul nu aș râde de o femeie iar de un bărbat nu. Oricum, oarecum mi se par simpatice.

| J0B0MAT explică (pentru T0T):

E bine daca zici ca tu nu ai vazut o asa discriminare.Deci mai sunt si oameni corecti.Eu din pacate am vazut o gramada de astfel de cazuri de discriminare.

| T0T a răspuns (pentru J0B0MAT):

Poate e și obișnuința să vezi mai rar fete care se îmbată... Oricum timpurile s-au schimbat acum și fetele o dau din ce în ce mai mult în asta și nu e neapărat ceva bun oricum. Dar ai fost și tu în asemenea situații? Sunt curios. laughing

| J0B0MAT explică (pentru T0T):

Eu cand m-am imbatat am facut-o cand eram intre fete, pentru ca de, n-am fost suficient de curajoasa sa o fac de fata cu baietiii si sa-mi aud apoi tot felul de vorbe.Nu zic ca e bine sa te imbeti sa nu mai stii de tine, n-am fost chiar asa de rau laughing, dar daca se intampla si la o fata si la un baiat la aceeasi ocazie, daca vrei sa iei in ras, te iei de amandoi, nu doar de fata.

| Fatamuntilor a răspuns:

GRESIT! E la fel de urat cand vezi atat un barbat cat si o femeie cand se imbata!
Atata doar ca vezi mai mai rar femei bete, probabil le sta mai rau, sunt vazute diferit.

| minrest a răspuns:

Mult mai corect se procedeaza in UK, barbatii le incurajeaza sa bea cot la cot cu ei, iar aboi cand cad bete pe jos le abuzeaza. Am vazut la Barcelona haitele de englezoice bete, iesite pe Rambla sa fie agatate, la 4 dimineata, si cine vroia isi tragea din grup, ii vorbea molcom si o ducea undeva sa i-o traga. Luau chiar si 2-3 una, nu era problema. Salut.

| mentholinks a răspuns:

Pentru ca barbatii au asteptari mai mari de la femei decat au femeile de la barbati.

| OoBunnyoO a răspuns:

De unde a venit probabil discriminarea asta? Pentru ca femeile bete sunt mult mai vulnerabile, decat barbatii beti. O femeie beata moarta este mult mai vulenrabila decat un barbat beat mort. Pur si simplu transmite ideea ca nu se respecta pe sine si ca nu este suficient de precauta. Asta este unul dintre motive. Daca mai punem la socoteala si trecutul istoric si contextul cultural, cand femeile din inalta societate ar fi trebuit sa fie fara de pata, apoi mai devreme Evul Mediu cand femeia era oricum desconsiderata etc nu este de mirare ca s-a ajuns la conceptiile astea. Majoritatea discriminarilor si preconceptiilor se bazeaza pe trecutul istoric si contextul cultural, asa cum am spus mai sus.
Dar, astfel de prejudecati le vei gasi peste tot in lume, despre toti indivizii. Exista preconceptii atat despre barbati cat si despre femei. Profesorii in scoala generala si in liceu sunt consderati pedofili, de exemplu. Iar barbatii care lucreaza ca asistenti medicali sunt considerati inapti. Iar chestiile astea se refera doar la stereotipurile de gen. Dar cate alte prejudecati si stereotipuri exista pe lumea asta (bazate pe rasa, etnie, cultura, varsta, educatie, venit etc )? Asa functioneaza lumea si chestiile astea nu se vor schimba niciodata.

| Suck a răspuns:

Acuma pe bune... dacă o fată bea până nu mai ştie de ea şi face toate trăznăile, ce să fac cu ea? Să vorbesc despre nemurirea sufletului cu ea? ...nu, normal că râd de ea şi o consider şi panaramă, părerea mea e ca alcoolul este mult mai indicat pentru bărbați, precum e machiajul pentru femei, dar aşa cum există bărbați care se machiază, aşa există şi femei bețive. In general oamenii beți, indiferent de sex, merită luați în râs.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Suck):

Tu cat mai esti pedepsit ma?laughing

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Diferente vor fi mereu in orice, soarta. In ziua de azi daca un baiat vrea mai mereu sex de la iubita lui toata lumea ii spune pervers, daca ea vrea sex " nu, ea vrea dragoste ", fiecare sex are partile lui bune si rele, ma refer la cum ii catalogheaza altii.

| J0B0MAT explică (pentru anonim_4396):

Da, daca o fata se culca cu mai multi se numeste crv, iar un baiat care se culca cu mai multe smecher.

| anonim_4396 a răspuns (pentru J0B0MAT):

Hai lasa-ma nu ma minti? Asta e metalitatea ta proasta si a genului tau. O femeie e panarama si el la fel. SPune.mi tu mie cand a fost ultima oara cand o prietena a ta sau o alta fata ti-a spus ca s-a culcat cu multi baieti si nu ai crezuto panarama? A? Cand? Pe de alta parte baietii sunt laudati de alti baieti, plus de fete pentru ca le convine mai bine unu care "stie meserie" decat unul care habar nu are sa isi puna macar prezervativul. ASa ca fata draga, prostia asta e inceputa si continuata doar de fete, si de catre unii baieti dar in mare parte de genul tau.

| J0B0MAT explică (pentru anonim_4396):

Eu nu fac discriminari, spre deosebire de altii.

| anonim_4396 a răspuns (pentru J0B0MAT):

Si exemple sunt destule. O fata daca nu se duce sa se baga in seama cu un baiat, "lasa ca asa trebuie el sa faca primul pas" pe cand un baiat e considerat ultimul ratat de catre baieti si fete. Mai sunt o groaza de diferente de genul, ti-am zis, fiecare gen are diferentele lui.

| anonim_4396 a răspuns (pentru J0B0MAT):

Soarta. Nu conteaza doar o persoana, conteaza multimea.

| J0B0MAT explică (pentru anonim_4396):

Da, multimea care e plina de discriminari pentru ca au in sange sentimentul ala de turma.

| anonim_4396 a răspuns (pentru J0B0MAT):

De aia se si raspandeste prostia peste tot

| J0B0MAT explică (pentru anonim_4396):

Exact.

| anonim_4396 a răspuns (pentru J0B0MAT):

Haios totusi mentalitatea unora laughing. deja am 2 de eronat la unul din posturi. Vad ca mai sus a postat grey deci unul il stiu de la cine, al 2 ma intreb oare cine laughing. Pacat ca nu arata si cine da voturi. Avand in vedere ca am spus ca mentalitatea fetelor e proasta, cred ca e noname. Conquine e si ea mari probleme dar nu e atat de penibila cand vine vorba de voturi.

| J0B0MAT explică (pentru anonim_4396):

Unul e si de la mine ..nu mai stiu sad, si nefolositor parca.

| anonim_4396 a răspuns (pentru J0B0MAT):

Serios? Si eu care credeam ca grey s-a simtit la faza cu "baiatul care nu stie sa puna prezervativ" rolling on the floor. De ce zici asta? Nu am spus adevarul? Explicate te rog

| J0B0MAT explică (pentru anonim_4396):

Te-ai suparat pentru atat? sad

| anonim_4396 a răspuns (pentru J0B0MAT):

Je? laughing nu bre stai linistita. am zis dor ca ma amuza / Intriga mentalitatea omului in general. Eram curios de ce crezi ca am gresit cu ceva ce am spus mai sus, pentru ca mie mi se pare pur si simplu adevarul. Si culmea ca chestia de mai sus o femeie mi-a spus-o.

| J0B0MAT explică (pentru anonim_4396):

Tie poate ti se pare asta adevarul, unora poate nu.Si cum am zis mai sus, imi e scarba de disciminare si tu cam asta ai facut acolo cu 'Asta e metalitatea ta proasta si a genului tau.' 'ASa ca fata draga, prostia asta e inceputa si continuata doar de fete, si de catre unii baieti dar in mare parte de genul tau.'

| anonim_4396 a răspuns (pentru J0B0MAT):

Nu puteai sa spui asa de la inceput in loc sa dai un vot tampit, of of laughing. Macar asa inteleg si eu de ce. Ce am vrut sa spun e ca tu si mai stiu destule fete pe site care mereu baga scuza asta " vai doamne dar ea e considerata curva" dar o dati in asa fel ca spuneti ca e doar vina baietilor, dar in mare parte e a voastra ca si voi considerati panarama orice fata se culca cu multi baieti. Acum ca e vina voastra mai mult sau e egala cu a baietilor nu conteaza, conteaza " ca e si vin voastra nu doar a noastra cum spun multe.

| J0B0MAT explică (pentru anonim_4396):

Of,deci te-ai supi.....De cate ori sa iti mai spun ca eu nu fac discriminari, ma enerveaza cei are fac.In fine...

| anonim_4396 a răspuns (pentru J0B0MAT):

Si am mai observat ceva haios. La acest post facut de mine

"Si exemple sunt destule. O fata daca nu se duce sa se baga in seama cu un baiat, "lasa ca asa trebuie el sa faca primul pas" pe cand un baiat e considerat ultimul ratat de catre baieti si fete. Mai sunt o groaza de diferente de genul, ti-am zis, fiecare gen are diferentele lui."

Nimeni nu a dat eronat, deci chiar si voi fetele ( tu si cine naiba a mai dat eronat / nefolostior ) considerati ca ratat un baiat care nu baga in seama o fata. Aici numai zici nimic de descriminare? Abia astept sa iti citesc raspunsul diseara. Ciao

| J0B0MAT explică (pentru anonim_4396):

laughing) OMG. Oare de ce? poate pentru ca sunt de acord ca este inca un exemplu de discriminare? Cand am zis ca nu suport discriminarea, credeam ca ai inteles ca nici din partea, fetelor, nici a baietilor.
Aaaa si sa stii ca nu stau acuma sa dau voturi la toate raspunsurile.Dar daca vrei sa numeri si sa vezi voturile date de cineva, intra pe profilul utilizatorului si vezi acolo ce voturi a dat.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Omule,crede-ma ca nu e nimic cool in a te imbata. Orice animal prost poate sa bea pana nu mai poate, nu iesi in evidenta prin asa ceva!

| J0B0MAT explică (pentru anonim_4396):

Nu era vorba de iesit in evidenta, dar sunt de acord cu ce-ai zis.

| anonim_4396 a răspuns (pentru J0B0MAT):

Okay...ma bucur ca suntem de acord

| TheLoveDoctorr a răspuns:

Femeia reprezinta puritate, eleganta si gingasie iar barbatul reprezinta putere, independenta si hotarare. De aceea unele femei independente gen : manager de banca sau functionare de nivel ridicat mai beau alcool, dar in general femeia este privita ca o fiinta gingasa si elaborata si o pateaza cu mirosul de alcool care vine de la 3 metri dinspre gura ei. Intelegi unde bat

| Coquinne a răspuns:

Merita sa fie luate in ras daca se imbata ca vitele de fata cu altii, de nu mai stiu de ele si incep sa dea in penibil.
o fata serioasa nu ar face asta de fata cu altii.
vrei sa te imbeti? o faci acasa sau in intimitate, nu sa bei de sa cazi sub masa si sa inceapa sa-ti curga scuipat din gura ca ultima trepanata.
cu altii te ametesti putin si gata, nu te imbeti.
daca vrei sa vezi cum e o persoana cu adevarat, cat de serioasa e, vezi cum se comporta la betie.
si sunt muuuulte specimene care isi arata adevarata fata la betie.

| J0B0MAT explică (pentru Coquinne):

De acord, dar e valabil si pentru barbati, nu doar pentru femei. Daca e sa se rada, sa se rada de ambii.

| Coquinne a răspuns (pentru J0B0MAT):

Unei fete ii sta mult mai rau.
aici nu discriminez, e vorba de ce emani tu, cum esti ca persoana cand incepi sa te imbeti de fata cu altii.
nu se cade ca fata sa bea cot la cot cu un barbat, un barbat e barbat.
da, merita sa se rada si de un barbat cand face circ la bautura, dar din punctul meu de vedere, sunt 2 categorii de oameni.
oameni care fac circ si sunt penibili la bautura, sau oameni care se culca la bautura, sau fiind tacuti, linistiti.
dar rari sunt oamenii din a doua categorie, de aia sunt contra betie de fata cu altii.
nu ma intereseaza ce face una in dormitorul ei, cu cati o face si alte chestii ce tin de sex, asta nu denota seriozitate sau nu.
betia da, face diferenta.
cand stii ca faci urat la bautura, ca nu mai stii cu cine te babardesti la bautura, cand te trezesti a doua zi mazgalita pe tot corpul de rad aia de tine pe retele de socializare si alte balarii, stai dreacu locului si nu te mai imbata de fata cu altii!
si un barbat iese mai usor din aceste penibilitati, la o fata...hm, not really.
mi se face sila cand o vad pe una cand incepe sa bea cot la cot cu un barbat.
sa fii cumpatat la bautura tine si asta de cum esti tu ca om.

| J0B0MAT explică (pentru Coquinne):

Inteleg,dar totusi mi se pare ca oamenilor le place sa gaseasca motiv de luat in ras pe altii, iar pe ei se vad Sfintenia intruchipata.Si barbatii, mai ales, ei mereu au fost buni de ras.

| Coquinne a răspuns (pentru J0B0MAT):

Nu-ti convine? schimba anturajul!
probabil esti la varsta cand anturajul tau e plin de pufani teribilisti.

| J0B0MAT explică (pentru Coquinne):

laughing Nu -i vorba neaparat de mine.N-am curajul sa-mi fac de cap de fata cu baietii.Pur si simplu, li s-a intamplat multor 'prietene' si au fost puse intr-o situatie foarte proasta chiar de catre baietii care au facut mai rau decat ele.Si pentru ei au sarit in aparare toata gasca de baieti+cateva retardate, iar pentru ele nimeni(in afara de mine si inca 2-3, dar n-am putut sa facem fata la toti).Si nu suport discriminarea,nu ca e prietena/ruda mea, cand vad ca se face discriminare, ba mai mult, chiar de perfectiunea intruchipata, mi se face scarba.

| anonim_4396 a răspuns (pentru J0B0MAT):

Nu m-am "supi", printr-un vot tampit nu pot sa inteleg exact ce vrei sa spui, e evident nu? Ok, eu unu trebuie sa ies dar revin mai pe seara aici, tare sunt curios ce mai zice lumea si daca iau macar 5 de nefolositor la un post. De cand tot vrea 5 vouturi negative si mereu ma opresc la 3 laughing

| RiRikk a răspuns:

Asta e societatea. Orice s-ar intampla, oricum s-ar intampla, o fata tot timpul are mai mult de pierdut decat un baiat. O fata e mult mai predispusa.
Gandeste-te ca femeia nu o sa aiba drepturi egale cu barbatul in societate niciodata. De exemplu: O femeie nu o sa poata sa umble fara tricou pe strada niciodata fara sa fie judecata foarte tare, pe cand un baiat, da. laughing)

| Coquinne a răspuns (pentru RiRikk):

"Gandeste-te ca femeia nu o sa aiba drepturi egale cu barbatul in societate niciodata. De exemplu: O femeie nu o sa poata sa umble fara tricou pe strada niciodata fara sa fie judecata foarte tare, pe cand un baiat, da."

fix la asta se refera drepturile femeilor, sa iasa pe strada topless fara sa fie judecate.
normal ca va atrage priviri ciudate, desteapto, spre deosebire de baieti, sanii fetelor se considera egale cu organul genital, ca parte intima.

| J0B0MAT explică (pentru RiRikk):

Asa e, din pacate.

| anonim_4396 a răspuns (pentru RiRikk):

In realitate o fata are mult mai multe de castigat, mai multe mijloace prin care poate reusi in viata, mai multe drepturi decat orice barbat de pe planeta si modul in care este privita o femeie de catre societate va fi intotdeauna mult mai permisiv decat modul in care va fi privit un barbat. Singurul loc in care femeile o duc mai rau decat barbatii pe planeta asta e mintea noastra (lasand la o parte tarile musulmane si tarile extrem de sarace). Dar e mult mai usor sa ceri mai multe drepturi in timp ce pozezi in victima decat in momentul in care recunosti ca ai mai multe drepturi...

| anonim_4396 a răspuns (pentru RiRikk):

Ce exemplu ai dat si tu de te-ai spart.

| sasha898 a răspuns:

Si de unde ai luat-o va sunt considerati cool barbatii beti? Sau poate tu consideri asa, ca poate esti dornica de alcool si sa nu te simti stinjenita.