| daniela_7403 a întrebat:

Daca tii post ce trebuie sa-ti interzici? Undeva am citit ca a tinut post, dar s-a masturbat, si s-a impartasit. E pacat oare?

9 răspunsuri:
| Miss Sintetic a răspuns:

Da, masturbarea este un pacat.Nu numai actul in sine, ci si gandul, excitarea si filmele porno.Deasemenea contactele sexuale deorice fel sunt considerate pacat [doar in timpul postului].

| Vizitiul a răspuns:

Da, e pacat si sa gandesti la pofte carnale, nu mai zic de fapte.

| Arthur a răspuns:

Preoţii mai indulgenţi spun după spovedanie : sa-ţi fie iertate şi greşelile spuse şi cele nespuse.

lolita
| lolita a răspuns:

Postul nu se tine daoar de la mancare cum fac majoritatea omaneilor. postul se tine nefacand sex(masturbare), cu ganduri curate, adica sa nu gandesti rau despre cineva, sa nu barfesti, sa nu furi, sa nu inseli, sa nu vb prostii etc.

| zildjian a răspuns:

Asta cu "undeva am citit ca." e din categoria "am un prieten care." Ca sa iti raspund: da, e pacat ca te-ai masturbat!

| cosima11 a răspuns:

A tine post nu inseamna doar a te abtine de la mancare. a tine post inseamna sa te abtii de la aproape toate. sa nu vb urat, sa nu te gandesti la poftele carnale, sa te rogi mai des decat o faci de obicei, sa frecventezi biserica etc. si chiar daca nu tinem tot postul doar miercurea si vinerea, ar trebui sa ne gandim ca totusi suntem in Postul Mare si canva Iisus si-a dat viata pentru a ne fi noua iertate pacatele.normal ca e greu sa te abtii de la unele lucruri [si aici nu ma refer la poftele carnale]. ma refer la mancare sau la b urat. fiecare are nervi si ii ies pe gura cine stie ce. dar in aceasta perioada ar trebui sa fim mai cumpatati si sa ne rugam Lui Dumnezeu sa ne ierte pacatele facute voit sau nevoit. fiecare isi cunoaste "comportarile" asa ca fiecare actioneaza in consecinta.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

A te masturba ieste ceva omenesc fiziologic Nu are nici o legatura cu postul Cum ne comportam conteaza si nu numai in perioada pastelui Iar daca vrei sa faci ceva in aceasta privinta incearca sa renunti la un lucru sau obicei care -ti place cel mai mult

| kennyspark a răspuns:

Teoretic psot inseamna a te abtine de la a pacatui prin cuvant lucru sau cu gandul. Daca iti propui sa postesti 2 saptamani sa spunem. ca baiat. cum reusesti sa te abtii de la te a masturba?
E pacat dar e de inteles.

| alex18 a răspuns:

Normal tinutul postului e SFANT... daca tii post nu trebuie sa injuri.sa nu poftesti multe dar c a facut ea f nasol.pai poate i-a zis Preotului sh el i-a zis ca are voie sa se impartasesca... dar daca nu. e mare PACTwinking