| Bog12341234 a întrebat:

Am fost azi la impartasit si nu am tinut post inainte, este pacat?

14 răspunsuri:
| CostinAlamariu a răspuns:

Dacă ții toate posturile de peste an, nu, nu e păcat. Dacă nu le ții atunci trebuia măcăr să-i spui asta preotului tau duhovnic să vezi dacă-ți dă binecuvantare sa te împartasesti.

| AliGab a răspuns:

Depinde de fiecare, totusi daca nu esti bolnav si nu ai restrictii alimentare este bine sa tii macar 3 zile de post. Daca nu reusesti, spune-i preotului inainte sa te impartasesti si el iti va da dezlegare sau nu, dupa cum te cunoaste.
Totusi, cel mai important post este cel de gura sloboda si de ganduri si fapte urate

| calutulfericit a răspuns (pentru AliGab):

Da am eu o alta intrebare buna, nu tie bine?
De ce ma abordasi atat de frumusel cu acel comentariu?laughing laughing

| iulia0514 a răspuns:

Îi păcat ce scoți pe gura nu ce bagi în gura! Asa mi-a zis când un preot! Păcat e sa dai în cap cuiva sa minți sa înșeli sa furi etc

| dany1988122 a răspuns:

Poti sa mananci cati vrei. Totul e o prostie inventata de popi.

| Adutzu2 a răspuns:

Înainte de Sfânta împărtășanie trebuie ținut post de 8 zile de carne, lactate, ouă si trei zile de peste vin si ulei. Dacă nu ai făcut asta, trebuie sa te spovedești. Preotul dezleagă pacatele si Dumnezeu le iartă după mila si dreptatea Lui.

| calutulfericit a răspuns:

Scumpo pacat nu e ca ai tinut post pacat e ca te spovedesti la un om care nu e Iisus.
Ca asta nu inteleg religiile crestine traditionale, ce rost are sa ti ierte pacatele un popa, daca ti le iarta Iisus?
#tottaradeortodocsi

| AliGab a răspuns (pentru calutulfericit):

Scump calutfericit, pacatele nu ti le iarta preotul, ci Hristos. De impartasit nu te impartasesti de la un om, ci cu Hristos. Mai citeste scumpule despre ortodoxie

| calutulfericit a răspuns (pentru AliGab):

Scumpo nu inteleg acest comentariu laughing laughing laughing inca odata am activat cu succes crestinii de pe site.
Sunt fost ortodox si stiu ce zic, pentru ce exista un intermediar intre om si hristos? du te frumos in camera si spovedeste te lui Iisus si gata, la preot la ce te mai duci?laughing
#tottaradeortodocsi.

| calutulfericit a răspuns (pentru calutulfericit):

Si cum zeul biblic nu exista da pacatele chiar ti le iarta popa.

| AliGab a răspuns (pentru calutulfericit):

Te duci la preot ca este trimisul lui Hristos, asa cum pe apostoli i-a trimis in lume, asa sunt si preotii, dar ca fost ortodox se vede ca nu te-a prea interesat biserica si invataturile ei, asa ca nu are rost sa dezvolt subiectul. Plus ca mi-e bine asa si nu as vrea sa ma "duelez" cu cineva care stie mai multe ca mine.
Sper ca si tie ti-e bine.

| calutulfericit a răspuns (pentru AliGab):

Preotul nu e niciun trimis al Domnului, e doar un om mai credincios ca tine.
"Eu sunt calea, adevărul și viata nimeni nu vine la tatăl, decat prin mine".
Fi serios și asculta de Iisus ul tău și lasa minciunile.

| NIKI53 a răspuns:

E păcat, dar Duhovnicul decide dacă ești vrednic/-a de împărtășit.