Întrebare recomandată | tudorvolcano a întrebat:

Fraților, se pot face eforturi ca să se împădurească județele din Sud-Estul României, ca să le putem aduce la măcar 45 la sută păduri?
https://www.romaniacurata.ro/romania-are-nevoie-de-padur i-harta-pe-judete/

Ar fi un lucru bun pentru aer, ca copacii să mai absoarbă dioxidul de carbon din județele mai poluate, și ne-ar oferi și nouă, românilor, locuri de retragere în natură.

De asemenea, nu ar fi rău să creștem numărul de arbori în zonele urbane, să avem chiar păduri înafara orașelor, care să fie ocrotite și unde să fie interzisă extinderea urbelor (pe anumite porțiuni).

6 răspunsuri:
| sierra1 a răspuns:

Da, s-ar putea, așa...in vreo două-trei SUTE de ani

| tudorvolcano explică (pentru sierra1):

Nu s-ar putea în 30 de ani, dacă am începe de acum un efort de plantare în masă?

| sierra1 a răspuns (pentru tudorvolcano):

După cum funcționăm in ultimii 30, clar ne trebuie 2-300!

| dullcat a răspuns:

Anual se fac campanii de impadurire. Te poti inscrie la n ong-uri sau asociatii care deruleaza astfel de proiecte. Chiar sunt foarte multe, inclusiv scolile se implica in astfel de proiecte educative. Sanse sunt pe tot parcursul unui an.

Mai mult de atat nu te astepta sa faca nimeni (ministerul mediului sau guvernul).

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eu fac parte din această zonă a României și cu părere de rău, îmi spun opinia clară că nu.
Cel puțin orașul meu, Călărași arată deplorabil, deplorabil. Avem o pădure care mai și duce spre Bulgari, aici fiind și granița, dar e oribilă. Pădure în care efectiv trebuie să te lupți ca să intri, deoarece nu ai cărări, clar copacii nu mai sunt cine știe ce, dar sunt uscați mulți și efectiv căzuți ca și când ar fi un război și plin locul de mărăcini, ne facem de râs.

| explorandromania a răspuns:

Au inceput multe campanii de constientizare a populatiei si de asemenea sunt multe ong-uri unde ne putem inscrie pentru a participa la actiuni de impadurire. Noi anul trecut am participat la reimpadurirea in Muntii Apuseni. Toti putem sa ne implicam! Conteaza doar sa vrem.