| Marius19980 a întrebat:

Hei, recent am început îmi fac dosarul pentru admiterea la facultate (in străinătate, pe un profil de informatica) și am aflat ca m-ar ajuta destul de mult niște diplome sau documente care pot certifica ca am făcut voluntariat (de preferat acreditate de stat), unde credeți ca as putea face voluntariat pentru a obține astfel de diplome/certificări? (pe care sa le obțin maxim pana in luna octombrie- noiembrie 2023) As prefera sa răspundă doar cei care se pricep in domeniu sau poate chiar activează si nu au chef de miștouri.

Răspuns Câştigător
| sierra1 a răspuns:

ACUM să faci voluntariat ca să obții diplome? Cam târziu. Pune ce hârtii ai (concursuri și alea-alea dacă ai...)

Acum apucă-te de invățat, vine bac-ul

5 răspunsuri:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Voluntariatul nu este decisiv ca să te admită.

| doctorandus a răspuns:

Eu am fost inscris la mai multe facultati din Olanda si nu m-a intrebat nimeni daca am facut voluntariat.

| Marius19980 explică (pentru doctorandus):

și ai fost admins la câteva? dacă da, la ce concursuri ai fost sau ce te a ajutat sa intrii?

| doctorandus a răspuns (pentru Marius19980):

Am intrat pur si simplu la trei facultati pentru ca aveam diploma de licenta din Romania. In rest nu m-a intrebat nimeni de concursuri, voluntariate, etc.

La studiile de Bachelor care nu au numar fix de locuri, olandezii inscriu pe oricine indeplineste conditiile de intrare (de ex. diploma de bacalaureat + cunoasterea limbii engleze si eventual a limbii olandeze).

Si da, foarte multi dintre cei inscrisi nu termina facultatea. Sau cel putin asa era cand am studiat eu (2002-2008).

| UserRo10 a răspuns:

Voluntariatul trebuia sa inceapa in gimnaziu sau maxim liceu. Nu mai poti face acum nimic. Plus ca trebuie sa ai si participari l concursuri si sa ai rezultate