| Malli a întrebat:

Am nevoie de cateva sfaturi, ce as putea sa fac pentru charity [ caritate ]. Am nevoie de cateva idei si cum sa le implinesc. Trebuie sa strang bani pentru copiii cu probleme, ex. : copiii din orfelinte, copiii cu cancer si alte boli.
Sper ca ma puteti ajuta cu cateva idei si sfaturi. Multumesc frumos!

8 răspunsuri:
| besleaganicolaecosmin a răspuns:

Strange carti, hainute, jucarii, alimente de la cei care au si nu le mai folosesc si dai la cei nevoiasi.

| lucian_2018 a răspuns:

Ai putea strange jucarii si haine pentru copii nevoiasi

| Ciklone_Adelina_1980 a răspuns:

Ai idei f bune dar tin sa te anunt ca de cateva luni de cand sunt pe site ul asta nu prea vad oameni c u suflet decat cativa si aceea sa le dea dumnezeu sanatate ca a ajutat oameni si tie daca reusesti sa faci asa ceva poate ajungi cu cateva idei si la cei din parlament sa mareasca veniturile copiilor ca e f greu cu o alocatie de 42 de ron dar ei acum sunt ocupati ca dupa cum vezi si tu sunt ocupati cu sedinte ca traiesc f greu nu mai au bani de hotel

| MariaMirabell a răspuns:

Pai eu cred ca pentru caritate poti fi util in multe feluri, nu neaparat sa stringi fonduri ca nu preai-ti da nimeni bani in mina, mai ale in strainatate. De regula pentru caritate exista conturi deschise unde se trimit bani prin sms anuntate prin publicitate. Poti trimite si tu, sau cind se fac declaratiile de impozit anuale, exista acolo niste alternative ca din impozitul ce esti obligat sa-l dai la stat din venitul tau, sa optezi ca 0, 08% sau 0, 05% sa aleg tu sa fie dat pentru cercetari de combatere a unor boli precum cancerul sau boli grave ce pot afecta copiii mici, sau pentru biserici ce se ocupa sa asigure minimul necesar de hrana, adaposturi temporale celor fara mijloace de subzistenta prin intermediul caritasurilor patronate de ei. Poti colecta lucruri in stare buna de imbracat, lenjerie, paturi, etc. si chiar donatii de alimente, sau bani ce se pot lasa in supermercaturi la intrare (in Romania) sau la punctele unde se colecteaza aceste lucruri de organizatii deja existente. Poti de asemenea sa mergi sate inscrii viluntar sa pestezi munca de voluntariat in cadrul unor astfel de caritasuri. De regula te poti pune usor in contact sa-ti oferi serviciile si prin intermediul bisericilor. Ei patroneaza misiuni caritabile si in tarile subdezvoltate din lumea a 3ia sau in zone de razboi. Precum vezi exista alternative. Succes, putere de munca si noroc i-ti doresc in slujba defavorizatilor!

| baiatbunn a răspuns:

Nu prea stiu sa iti dau idei dar vreau sa te feliciti pentru ceea ce faci! Ai tot respectul meu!

| euandrutzza a răspuns:

Inscrie-te ca volunat la Crucea Rosie din orasul tau.Pentru a ajuta oamenii nu e nevoie neaparat de lucruri materiale, poti sa oferi doar putin din timpul tau happy

| Malli explică (pentru euandrutzza):

Dar eu nu sunt in Romania.

| MihaelaStanciou a răspuns:

Pana una alta sa inveti mult, sa ai o meserie banoasa si atunci o sa poti face multe