| dya16 a întrebat:

Hey! As dori sa imi dati niste sfaturi pentru a putea reduce poluarea planetei cele mai multe exemple primesc funda:d

Răspuns Câştigător
| Dreamer a răspuns:

1) Utilizarea cat mai intensa a hidrocentralelor + renuntarea la atomocentrale si termocentrale
2) Dezvoltarea cercetarilor la nivel mondial asupra nanotehnologiei
3) Panourile solare
4) Energia eoliana
5) Un program mondial de reciclare
6) Aplicarea amenzii pentru aruncarea gunoiului pe strada
7) Orase alimentate pe fuziune nucleara sau energie eoliana pentru cele de pe coasta
8) Sa ne pese
9) Sa ne implicam TOTI
10) Sa incepem cat mai curand!

PS: ar mai fi destule...dar la astea m-am gandit pe moment!

7 răspunsuri:
| Weeedha a răspuns:

Creste flori; planteaza copacei; foloseste ambalaje din hartie(tin mai mult si nu sunt toxice); arunca gunoaiele unde trebuie si asa, planeta va fi mai curata. P.S participa la cercuri Ecologice! big hug ►◄?

| UniversaLove a răspuns:

Salutare
~*~In primul rand planeta pe care vietuim este si ea o Vietate.Noi oamenii avem legatura cea mai stransa cu aceasta vietate numita Pamant,Terra,Gaia, si ce denumiri mai sunt in diferite culturi. Daca o ranim pe Ea ne ranim pe noi, ca si cum ne-am privi in oglinda, asa merge peste tot ce trimitem aia primim inapoi.Sisteme tehnologice avansate au fost date in ajutor din anii 30(sisteme bazate pe energia universala/cosmica si pe baza de electromagnetism mai bine zis energie neconsumabila)dar guvernul mondial a respins aceste tehnologii pentru ca ar pica controlul cu banii, petrolul, carbunii si alte minerale care o ranesc foarte tare pe Mama Pamant.Ca si cum celulele noastre din trupul nostru fizic ar lua din calciul nostru din sangele nostru si asa mai departe.Stiu ca o sa se rada mult si o sa arunce multe ironii pe ceea ce o sa scriu acum.Aceste tehnologii ecologice si fara a afecta mediul inconjurator (dar respinse de guvern)s-a incercat a fi date cu drag de fiinte cosmice foarte evoluate din lumina, care ajuta de foarte multa vreme aceasta planeta si nu numai, ajuta si sunt vazuti in limita liberului arbitru.Guvernul mondial a acceptat alte tehnologii de la alte rase dar egoiste care nu au vrut decat sa se foloseasca de om nu sa ajute(de aici si dezvoltarea aceasta uimitoare in ultimii 50 de ani). Vreau sa mai spun ca poluarea nu este doar ca materie ci si ca gand. daca vrem sa avem un adevarat rai pe pamant trebuiem sa facem acesti pasi:
-fara reactoare si armament atomic,termonuclear,hidrogen, atomic, chimic si biologic.
-fara consumare de orice alt mineral din aceasta Fiinta.
-fara orice fel de tip de vehicul sau uzine care produc mult CO2.
-fara paduri deprisate si fara puscarii in care sunt tinute animalele numite Zoo.
-fara a mai crede in sisteme de credinta sau competitiva,in a mai gandi agresiv,frica,ura,invidie,lacomie si ignoranta.
-fara atacul asupra animalelor.
-trebuie sa trimitem zilnic Iubirea si Lumina Noastra intregii Planete asa stergem si curatam Planeta de orice negativitate.
- trebuie sa iubim animalele si natura sa ne iubim pe noi insine si sa avem incredere in noi si in viata.
-trebuie sa acceptam ideea care este cea adevarata ca nu suntem singurii din acest Univers.
-trebuie sa nu mai stam divizati de aceste iluzii gen religie,culoarea pielii,drapel sau echipa de sport, sa fim o familie Planetara asa cum suntem de fapt, sa fim UNITI NU divizati de iluzii si ignoranta.
IUBIREA ESTE SOLUTIA PENTRU ORICE PROBLEMA.Multa Pace Lumina si Iubire Va Doresc.~*~

| aladin03 a răspuns:

FII ECO! asta e cel mai bun sfat si exemplu pe care il am in minte acum

| danut a răspuns:

Cred ca ai cateva solutii: sa opresti toate autovehiculele din lume, sa opresti toate furnalele, fabricile si toate cele producatoare de fum, sa astupi toti vulcanii, sa impusti toti fumatorii si pe toti cei ce-si fac gratare si GATA, ai rezolvat problema poluari la nivel mondial, succes si sa ne spui si noua ce ai reusit.

| danut a răspuns:

"dya16 explică:
Danut vrei sa imi impusc familia? "
Sigur, nu, a fost o gluma dar poti incerca sa-i faci sa se lase de fumat.

| dya16 explică:

Danut vrei sa imi impusc familia?

| karina_2534 a răspuns:

Sa plantezi copaci, sa nu stai mult la dus(un minut sub dus inseamna 25 l apa.cam asa ceva, a... si nu lasa lumina aprinsa daca nu esti in camera.