| anonim_4396 a întrebat:

Buna am o intrebare pentru voi credeti ca exista viata dupa moarte? happy

20 răspunsuri:
| JeSa a răspuns:

Da, există "viaţă după moarte"...cum a mai spus cineva de p-aci, că trupul ni se întoarce în Pământ, iar sufletul ni se reîntoarce la Dumnezeu. happy

| JeSa a răspuns:

Cristi_din_Bucuresti,

Exact, sufletul (ne)este VEŞNIC, de asta şi-am spus că există "viaţă după moarte", şi nu mă las condusă de minciuna nimănui... aşadar, EU una, nu mă îndoiesc de ceea ce a înfăptuit/dăruit DUMNEZEU:)
Citeşte,
http://www.gotquestions.org/romana/viata-dupa-moarte.html
Şi, uneori când nu-ţi percepi un coechipier, îl poţi vota şi cu "nefolositor"... OK.
Să auzim de bine!

| Razvan a răspuns:

Pai exista doua posibilitati:ori vom rataci aiurea prin spatiu, ori vom merge in Iad sau in Rai.Prima varianta e cam trista, personal o prefer pe a douabig grin

| daddy a răspuns:

@blairwitch
te rog nu ii incuraja prostia,
baiatul asta e din cale afara de credul

| zorialbi a răspuns:

Sigur ca exista, pentru ca sufletul este nemuritor. Dupa moarte vom fi judecati si vom ajunge in rai sau in iad, in functie de faptele noastre.

| zorialbi a răspuns:

@BUBU LINA:uite cateva citate din Biblie in care apare cuvantul "iad" - nu dau aici mai multe ca sa nu plictisesc pe nimeni...happy
"Şi Cel ce sunt viu. Am fost mort, şi, iată, sunt viu, în vecii vecilor, şi am cheile morţii şi ale iadului."[Apocalipsa 1, 18]
"Şi marea a dat pe morţii cei din ea şi moartea şi iadul au dat pe morţii lor, şi judecaţi au fost, fiecare după faptele sale.
Şi moartea şi iadul au fost aruncate în râul de foc. Aceasta e moartea cea de a doua: iezerul cel de foc."[Apocalipsa 20, 13-14]
"Să se întoarcă păcătoşii în iad; toate neamurile care uită pe Dumnezeu."[Psalmul 9, 17]
"Că nu vei lăsa sufletul meu în iad, nici nu vei da pe cel cuvios al Tău să vadă stricăciunea."[Psalmul 15, 10]
"Durerile iadului m-au înconjurat; întâmpinatu-m-au laţurile morţii."[Psalmul 17, 6]
"Că de nu mi-ar fi ajutat mie Domnul, puţin de nu s-ar fi sălăşluit în iad sufletul meu"[Psalmul 93, 17]
"Nu morţii Te vor lăuda pe Tine, Doamne, nici toţi cei ce se coboară în iad."[Psalmul 113, 25]
"Nu-ţi face plăcere din plăcerea nelegiuitului; adu-ţi aminte că nu vor rămâne nepedepsiţi până la iad."[Isus, fiul lui Sirah, 9, 12]
"Calea păcătoşilor este netezită cu pietre, la sfârşitul ei este groapa iadului."[Isus, fiul lui Sirah, 21, 11]
"Mai înainte văzând, a vorbit despre învierea lui Hristos: că n-a fost lăsat în iad sufletul Lui şi nici trupul Lui n-a văzut putreziciunea."[Fapte 2, 31]
"Negura se risipeşte, piere, tot astfel cel ce coboară în iad nu mai vine înapoi."[Iov 7, 9]
"De aceea şi iadul şi-a mărit de două ori lăcomia lui, căscat-a gura sa peste măsură; acolo se vor coborî mărirea Sionului şi gloatele sale, chiotele de veselie..."[Isaia 5, 14]
"Şi acum, tu te pogori în iad, în cele mai de jos ale adâncului!"[Isaia 14, 15]
"Şi tu, Capernaume, nu ai fost înălţat, oare, până la cer? Până la iad vei fi coborât!"[Luca 10, 15]
"Şi în iad, ridicându-şi ochii, fiind în chinuri, el a văzut de departe pe Avraam şi pe Lazăr în sânul lui."[Luca 16, 23]
"Înţeleptul merge pe cărarea vieţii ce duce în sus, ca să ocolească drumul iadului care merge în jos."[Solomon 15, 24]
"Iadul şi adâncul nu se pot sătura, tot aşa şi inima omului e de nesăturat."[Solomon 27, 20]

| BUBULINA a răspuns:

@zorialbi, unde scrie in Biblie ca vom ajunge in IAd?
in Biblie nici macar nu est scris cuv IAd

| NoKidding a răspuns:

Da. Exista.

| BRG a răspuns:

Viață după moarte nu există, oameni buni, de ce vă lăsa-ți păcăliți de religia falsă cum că ar exista viață după moarte, este o mare MINCIUNĂ, Dumnezeu în Biblie spune clar că omul cînd moare, în aceași zi î-i pier și gîndurile, și planurile lui. Omul mort nu continuă să mai trăiască nicăieri.Omul nu are un suflet nemuritor, omul este un suflet, iar cîănd moare a murit cu totul, ce este așa de greu de priceput. Dar normal că adevărul supără, dar minciuna în schimb gîdilă urechile.

| Himura a răspuns:

Da.

Răspuns utilizator avertizat
| madagascar a răspuns:

In primul rand moartea se refera la moartea trupului, sufletul ajunge in rai sau iad, avand in vedere ca sufletul e etern si viata pe pamant este doar pregatitoare pentru ce va urma si trecatoare eu cred ca sufletul este oglindit in trup. dupa ce corpul moare ramane sufletul ce da contnuitate, e ca si cum nu am fi murit niciodata, ci doar trecem intr-o alta etapa. e mai usor sa hranesti sufletul decat trupul.prin moarte evoluam

| 334499 a răspuns:

Da, exista viata dupa moarte tongue

| MysticWayz a răspuns:

Da, daca am trai in filme laughing Eu nu cred

| 7Dany a răspuns:

Abia atunci incepe adevarata viata!

| T!mea a răspuns:

Eu nu cred

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Intrebarea cea mai de actualitate pare a fi urmatoarea: exista viata inainte de moarte?
Cine stie?

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Nu, cu cea mai mare siguranta, exista doar informatia fara personalitate insa.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Nu

| tys a răspuns:

Logic: Viata există continuu, VIATA nu poate muri. Îmi pare rău să constat că v-aţi pierdut logica.