| ioana_5848 a întrebat:

De ce credeti ca viata e complicata?
Poate pentru unii va suna ca o intrebare stupida... dar vreau sa stiu parerile voastre. Mersi happy

5 răspunsuri:
April
| April a răspuns:

Viata e simpla si pura:ea curge dinspre ziua de ieri spre ziua de maine trecand prin clipa de azi,inexorabil si egal,fara a duce cu ea altceva decat subtila transformare a celulelor noastre de fapturi materiale facute"din tarana".Cel care complica viata e omul; si,cu cat sunt mai invatati,cu cat stiu mai multe,cu atat este mai complicata viata unora dintre noi,si cu atat mai multa suferinta provoaca acesta vesnica complicare. Poate ca cea mai corecta atitudine,si cea mai benefica pentru sufletele noastre ar fi atitudinea omului intelept,care se accepta pe sine asa cum este,accepta pe ceilalti asa cum ei se intampla sa fie,asteapta viata asa cum ea vine,fara a se stresa inutil si a complica lucruri atat de simple in firescul lor.Un om fericit ar fi acela care isi pastreaza linistea si echilibrul atat in mijocul intamplarilor nefericite pe care se intampla sa le traverseze, cat si atunci cand sufletul sau este extaziat.Viata trebuie traita asa cum ea vine, nu trebuie complicata; imprevizibilul fiecarei zile o face fermecatoare fiindca fiecare dintre ele ascunde un mister. Poate ca cel mai frumos omagiu adus simplitatii dar si imprevizibilitatii fiecarei clipe e cel formulat in cunoscuta vorba populara"Nu aduce anul ce aduce ceasul".Sa ne bucuram de fiecare zi traita e suprema intelepciune.Numai bine.

| Psihoyounger a răspuns:

Pentru că dacă ar fi foarte simplă, sau măcar simplă, ar deveni foarte plictisitoare şi banală. Nu ai avea parte de provocări, noi încercări, riscuri şi satisfacţia de a reuşi să faci ceea ce îţi doreşti cu adevărat. Totul ar fi ca un joc în care ai câştiga mereu, pentru că ai concura doar tu împotriva ta. Şi nu ţi-ai pune singură beţe-n roate aşa că nu te-ai confrunta niciodată cu probleme. Fără obstacole, totul e prea uşor, e la fel cum te-ai plictisi ca la ora de mate să nu faci decât 1+1, 2+5 etc. Satisfacţia de a reuşi într-o viaţă complicată e mult mai mare decât aceea de a fi bun într-una banală.

| UPSsss a răspuns:

In viata sunt urcusuri si coborasuri aceste nu fac altceva decat sa ne maturizeze sa ne intareasca pentru ce ne asteapta mai departe. daca stim sa o privim intr-un anumit mod vom vedea ca este si placuta

| Bijou a răspuns:

Cred ca unii si-o complica singuri

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pentru ca de cele mai multe ori dai din lac in puţ.