| anonim_4396 a întrebat:

Poluarile si casele verzi (fiindca emana gaze), distrug stratul de ozon. Ceea ce duce la incalzire globala. Sunt mai bune eolienele si hidroelectrica?

Răspuns Câştigător
| Zenithf a răspuns:

Ce-ai citit, de unde ai citit si ce ai inteles tu...
Greenhouse effect tradus in romana inseamna efect de sera. Simplu: greenhouse = sera.
Poluarea se poate imparti in poluarea aerului, apei, solului, in functie de componenta de mediu afectata.
Solul de obicei este poluat cu metale grele, produse petroliere, materiale sintetice nedegradabile iar apa la fel ca si solul.
Aerul este poluat in special cu gaze, dar si cu aerosoli (pulberi solide sau picaturi lichide care datorita dimensiunilor si greutatilor foarte mici nu se decanteaza si sunt purtate de aer). Dintre acesti poluanti, unii agenti frigorifici (freonul) duc la degradarea stratului de ozon, altii precum este dioxidul de carbon, si alte gaze tri sau poliatomice acentueaza efectul de sera, oprind radiatiile infrarosii - caldura - sa fie dispersate de pamant in spatiu.
Tehnologia "green" - nepoluanta - este buna intr-adevar, daca pentru producerea respectivelor sisteme nu se produc alti poluanti. Din pacate, pentru producerea acumulatorilor de la masinile electrice - de exemplu - sunt necesare materiale foarte toxice, asa ca pana la urma se inlocuieste un tip de poluare cu alta cu potential mai daunator.