| popiK696969 a întrebat:

Salut oare la mate m2 la liceu tehnologic ce pica cel mai des? daca se poate

4 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Mai multe probleme, din diferite capitole (deseori: si combinate)

| Catrice a răspuns:

Integrale

Răspuns utilizator avertizat
| fliropf a răspuns:

Bună! La primul subiect, de obicei pică o funcție ușoară, sa afli necunoscuta, ți s-ar putea da ceva legat de reper cartezian, combinații, o ecuație ușoară și chiar ceva legat de vectori (anul trecut s-au dat). La subiectul 2, cel mai ușor d.p.m.d.v : 1, o matrice, unde ți s-ar putea cere determinatul, sau să afli necunoscuta, sau inversa matricii, etc. La 2, o lege de compoziție, unde de obicei se cere element neutru sau simetrizabil, înlocuire x și y cu valori date de la ei, sau pur și simplu să determini valoarea uneia din necunoscute (spre de ex a). Mai apoi, la subiectul 3, la 1 : o funcție, de data asta mai grea, de obicei fiind sub forma de fracție, unde s-ar putea cere derivata, ecuația asimptotei (una din cele 3, sau 2 dintre ele) și de obicei se da și o inegalitate între 2 fracții. Mai apoi la 2 vei avea, cel mai probabil, niste integrale definite pe baza unei funcții și de calculat primitiva. ( asta s-a dat anul trecut.) Mult succes!