| catalynx a întrebat:

Salutare TPU cred ca clima Romaniei numai este demult temperat continentala deoarece clima s-a schimbat dramatic devenind din ce in ce mai agresiva, noi suntem in pierdere cu 2 anotimpuri deoarece incepand de anul trecut nu se mai poate zice ca toamna e toamna si primavara e primavara, toate acestea sunt rezultatele distrugerii masive a tot ceea ce inseamna natura de catre om. Omul fie el om de stiinta fi el om simplu face rau naturii prin neglijenta sa fata de natura, omul este un incapabil si un inconstient. Fie ca vreti fie ca nu stiinta afecteaza cel mai mult natura fara ca ea sa ia masuri prea mari pentru protejarea naturii. Ecologistii si sustinatorii lor sunt singuri care se ingrijesc de natura iar stiinta ecologiei mai face cat de cat ceva.

Mafia si Hotia
Mafia si Hotia la fel are un rol mare in distrugerea naturii stim cu totii ca hotii lucreaza mana in mana cu mafia iar anual la noi se produc ilegal defrisari masive de padure, fie ca vreti fie ca nu si oamenii politici au un rol in asta ex arata pe protv cum primarii zonelor cat si autoritatile zonelor sunt mana in mana cu acesti hoti ba chiar cred ca ei sunt tata hotilor furand si ei ilegal din paduri, Hotia defriseaza insa nu impadureste.
Ex de incopetenta unui primar. Actualul primar al Rasnovului Adrian Vestea da dovada de incompetenta deoarece acesta a inceput sa defriseze masiv o padure pentru a construi fel si fel de lucruri, potrivit ziarului gazeta rasnov acesta vrea sa defriseze 25 de parcele de padure care sa se incadreze intre 1300 si 2700 metri patrati, in trecut tot din Valea Carbunarii s-a defrisat pe o distanta foarte mare mai multe portiuni de padure doar pentru ca dansu dorea sa faca cine stie drum pentru un anumit sport insa pe acel drum am vazut ca circula ceva masini am parcurs acel drum iar la finalul drumului se face o curba catre un alt drum care urca sus in padure si care duce inapoi, intre aceste doua drumuri este ceva ilogic adica dansul a facut mai multe mini drumusoare care duce pe drumul din josul padurii. Incompetenta dansului vine din vitor deoarece cu acel teren care intentioneaza sa-l defrijeze dansul v-a vrea sa il vanda celor ce vor sa isi faca vile, pensiuni etc. El a impadurit ce e drept cateva mici portiuni din padure insa nu acopera ceea ce a defrisat el + ca cu totii stim cat de greu se formeaza o padure, cati 10 de anii ii trebuie. Pentru toti rasnovenii Valea Carbunarii a fost candva un loc de liniste unde fiecare mergea si se relaxa ba la un gratar ba la un picnic acum valea carbunarii este plina ochi de utilaje, aerul se poate compara cu cel de dinaintea distrugerii. In trecut aerul padurii era un aer curat il simnteai de la o posta acum aerul este plin de miros de benzina sau motorina, se simnte ca aerul este mai fierbinte, de asemenea domnul Adrian Vestea interzice sa se mai mearga acolo pentru un gratar sau picnic, acum el trimite rasnovenii la kilometri distanta pentru un amarat de gratar si o amarata de relaxare, padurea de brad din stanga a inceput sa se ingalbeneasca, niciodata in acest oras nu s-a mai intamplat asa ceva. Tot ceea ce spun este real si cine vrea poate merge acolo sa se convinga.

Autostrazile, Drumurile
De ce tot se aude ca animale salbatice mor calcate de masina pai va zic eu tot oamenii fac acest rau eu daca as fi in locul idiotilor din guvern as da o lege in care sa se interzica construirea de autostrazi, drumuri prin paduri.

De ce zic asta pai pentru ca trebuie sa ne gandim la animale, ele traiesc in padure, noi defrisand padurea pentru un **** de autostrada le distrugem mediul lor + ca nu ii poti zice unui animal pe unde sa mearga, ele trec acea autostrada si in cele mai multe cazuri sunt calcate de masini. Un om normal la cap gaseste tot timpul solutii prin care sa faca acea autostrada printr-o zona neimpadurita.

Gunoiele
Fiecare avem tentatia sa aruncam pe jos desi sunt cosuri de gunoi asta este o incapatanare a noastra iar incapatanarea asta ne va costa mult, eu nu cred ca pierdem ceva daca pastram ambalajul sau deseul pana la cel mai apropiat cos de gunoi, eu cred ca avem de castigat fiindca ingrijind natura ea ne va rasplatii, la fel si la padure ce strica daca toate gunoaiele la final le strangem in ceva si le ducem la un punct de colectare. Ar putea acei imbecili din guvern sa creeze puncturi de colectare unde se stie ca lumea merge la iarba verde si sa dea amenzi drastice celor care continua sa arunce prin padure dar cum acei oameni de tot cacatul ii preocupa mai mult furatul normal ca nu o sa vedem asa ceva pe aici. Dupa cum spuneam toate acestea ne va costa mult o sa vedeti ca o sa fie si mai rau ca pana acum, pana in faza in care viata pe pamant va disparea. Acesta este adevarul iar cei care neaga acest adevar sunt dar niste ipocriti mincinosi. Sunt contra mesajelor care sustin contrariul a ceea ce se intampla.

Vreau sa comentam acest subiect adica despre poluare si daca vreti chiar as vrea sa vad niste solutii anti poluare propuse de voi

Va rog sa aveti un limbaj decent.

6 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Si de femei - barbati infideli ai uitat sa zici, rata de a face copii e in scadere iar prostitutia in crestere, familii destramate si multi burlaci/e vom avea in Romania.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Numai aberatii pe closet, colegu'!
Clima Romaniei este temperat-continentala moderata SI CU nuante de tranzitie. Ceea ce se intampla din punct de vedere climatic in ultima vreme doar in Romania e cat se poate de obisnuit deocamdata.
Nu poti sa deviezi autostrazile dintr-o cauza puerila ca asta. In Romania avem si multe autostrazi, ale naibii. Dar stii cate turme de oi sau vaci ucide un tren? De astia de la CFR de ce nu te iei? rolling on the floor Sa puna mana aia de la Ministerul Transporturilor sa acceseze fonduri europene pentru construirea de portiuni de cai ferate si autostrazi suspendate, pe deasupra padurilor, ca asa zici tu.

| catalynx explică (pentru anonim_4396):

Un om normal nu considera realismul o aberatie, clima Romaniei este in continua schimbare, Romania numai are 4 anotimpuri ci 2 astfel nu imi explic cum toamna e cald de zici ca e vara si primavara e frig de zici ca suntem in mijlocul iernii.
Acest lucru se confirma
http://www.ziaruldeiasi.ro/......ara~ni37ec

http://www.ziare.com/......eja-996383

Eu nu cred ca astia abereaza. Nu imi place ca negi realismul, ma faci sa cred ca esti nerealist. Referitor la atostrazi ele nu se pot schimba datorita incapatanarii omului fiindca asa e omul. Defrisand acel loc deja defrisezi casa animalului fiindca padurea ese casa lor, imagineazati cum ar fi ca casa ta sa fie despicata in doua iar partea stanga sa fie ocupata de ceva al statului. In primul rand eu m-am uitat mult pe animal planet si acolo sunt ogramada de cazuri in care multe din animalele salbatice mor calcate de masina deoarece autostrada trece prin acea padure. Omul in loc sa nu amplifice natura prin ingrijirea ei mai mult o distruge. In ultima parte a textului tau sunt de acord cu tine, avem un guvern imbecil, nepasator care stie numai sa ciordeasca tara nu sa o si ingrijeasca.

Răspuns utilizator avertizat
| Pietonu a răspuns:

Oamni arunca chesti pejos pentru ca le e lene sale duca la gunoi, mafia si hotia sunt niste oamni rai, si clima e cea potrivita cred