| BomboDinCongo a întrebat:

Sunteți de acord să folosim mai mult bicicleta?
La noi,toți țăranii s-au ajuns,și-au luat mașini și de aceea sunt mereu ambuteiaje(mai ales în București).
În plus,mersul cu bicicleta nici nu poluează și nici nu costă nimic.
Gândiți-vă de două ori înainte de a porni la drum cu orice vehicul care funcționează cu benzină/motorină.
Cu banii economisiți într-o lună,i-ați putea cumpăra copilului dvs jucăria pe care și-o dorește,sau soțului/soției un cadou deosebit!
Ce atâta risipă?
În plus,mersul cu bicicleta te poate ajuta să slăbești sau să te menții în formă.
Spune STOP risipei de carburant!
Iar dacă ești prea lenes,mergi cu autobuzul! Oricum e mult mai ieftin!
Sau dacă aveți treabă în alt oraș,circulați cu trenul!
Oricum, acum vagoanele sunt moderne și dotate cu AC!
Am fost de curând cu trenul între Brașov și București și vagoanele erau goale.Nu-i de mirare că CFR merge în pierdere.În schimb,pe DN1, coloana de mașini se întindea pe câțiva kilometri.
Știu că ne e greu să ne lipsim de confortul mașinii,dar trebuie să ne gândim și la mediul înconjurător,să protejăm natura și prostii d-astea. După cum știți, în 20-30 de ani o să rămânem fără petrol.
Oricum,cu trenul poți călători comod și în siguranță.
Nu înțeleg de ce mulți români evită să meargă cu trenul.
Vreau ca fiecare dintre voi să convingă cel puțin o persoană să renunțe la mașină și să se deplaseze pe jos sau cu bicicleta,atunci când nu au nevoie neapărat de mașină.
Evident,sunt situații când nu ai încotro,pur și simplu n-ai altă soluție decât să mergi cu mașina personală.Nu spun să renunțăm definitiv la mașini. Poate avem de cărat ceva,poate trebuie să ajungem undeva unde nu circulă trenuri,autobuze etc.
Sau când mergeți la servici,în loc să fiți singur în mașină,mergeți cu mașina plină și împărțiți costurile!
În felul ăsta veți economisi mult.
Sunt mulți români parveniți de bani gata care se duc în vacanță mii de kilometri cu mașina personală.
Deci hai să facem ceva,suntem datori să protejăm mediul înconjurător, nu să-l distrugem!

Răspuns Câştigător
| lumy4u a răspuns:

Eu una ador bicicleta, ma ajuta sa slabesc, eu ies zilnic in parc 1 ora cu bicicleta

13 răspunsuri:
| yellowalien a răspuns:

Da, as folosi oricand bicicleta in detrimentul automobilului, dar problema e mentalitatea romanului fata de bibiclete si biciclisti... Nu avem piste, iar in trafic ne injura cocalarii din masini. Daca are loc un accident, politia tine cu soferii, nu cu biciclistii! E musai sa facem ceva in privinta asta...
Stateam intr-o zi si priveam o emisiune la TV cu cativa biciclisti romani care se plimbau prin Belgia. Imi venea sa plang de ciuda cand vedeam cat de respectati sunt acolo cei care folosesc bicicletele. Piste facute ca lumea, chiar si drumuri ocolitoare, doar pentru ei. Nu exista pericolul sa fie accidentati sau sa incurce traficul. In fine, nu ma mai gandesc acum ca ma enervez iar...

| pwp a răspuns:

Tu ai maare dreptate...si eu sunt pro bicicleta.dar nu-i poti cere unui ommatur sa mearga la servici/cumparaturi/mall cu bicicleta...la iesire se va trezi fara ea tongue

| allynNa20 a răspuns (pentru pwp):

Hotii astia...peste tot dai de eisad
Tata a fost odata la piata cu bicicleta mea si a venit fara ea crying

| pwp a răspuns (pentru allynNa20):

laughing)) Clar ...despre asta vorbeam happy

| Dumnezău a răspuns:

Esti hipster cumva? Planeta asta a supravietuit 4.5 miliarde de ani,fara grija poluarii.A indurat furtuni si eruptii solare,meteoriti cat un oras mai mic,comete,incadescenta,inundatii si cataclisme colosale si tu-mi vii acum cu sfaturi de genul "hai sa protejam mediul",mediu care s-a descurcat la fel de bine si cand un anume Truman a decis sa faca terci doua orase si cand a explodat un reactor la Chernobyl?

Singurul raspuns demn,mometan ar fi : Flit de-aici!

Ghici ce? Ambuteiaje sunt si in NY, Tokyo, Londra, Jakarta, Rio sau Montreal.Si-acolo s-ajuns rednecks si hillbilly sa-si ia masini si sa polueze acest minunat si edenic mediu? *sarcasm alert*

Decat sa le ceri celor care trebuie sa mearga zilnic cu masina multi kilometri sa ajunga la locul de munca sa o arda pe bicla,mai bine le-ai cere firmelor precum British Petroleum sa nu mai lase valvele pornite si sa nu distruga un intreg golf cu prostia lor,n-ar fi mai bine asa? Sau cu orice mare companie petroliera sau poluanta!

Te poate ajuta sa slabesti si o bicicleta medicinala acasa,sau o banda,sau flotari, sau abdomene, sau alergari pe stadion, nu slalomuri pe bulevarde ca sa ajungi la locul de munca.

Da, o sa ramanem fara petrol si carbuni.Toyota Prius iti zice ceva? Orice alt model de masina electrica iti zice ceva? Ignorant hipiot!

Iarasi,mai bine de-ai ocupa cu BP,OMV sau Exxon Valdez de risipe de carburant, nu cu niste amarati care se duc la munca.

Iar CFR-ul nu are AC pe toate trenurile, decat pe o mica parte, in multe trenuri nici nu se poate discuta de confort.Ia incearca tu sa iei un Suceava-Mangalia sau Baia Mare-Mangalia pe la jumatatea drumului, e atat de gol...incat n-ai unde sa stai!

Cu privire la cei ce o ard bara la bara pe DN1, iti spun ca sunt masinile si banii lor, precum este si mediul lor, din moment ce ii impartiti serviciile.Asta dandu-le dreptul sa faca orice vor cu timpul, banii si masina lor! Trenul nu e folosit des pentru ca exista masini si niste specii interesante in trenuri numite AUROLACI si CERSETORI. Uite, d-aia! Mergi intr-o zi prin garile din Bacau sau Focasni si ia orice tren din ele, o sa-l gasesti intesat de ciocolatii sau tot felul de anomalii fizice sau mentale.Si prin Iasi gasesti multi din astia.

Nu putem fi atat de egoisti si idioti incat sa protejam mediul, cand el s-a tot protejat de orice de miliarde de ani.Nu suntem un pericol la adresa mediului, cel mult, suntem un caz serios de purici, pe care mediul il va scutura fara mari eforturi.

| DeyCj a răspuns:

Ei bine și eu sunt biciclist.Pot spune că am la activ peste 2500 Km făcuți pe bicicletă. Deși prefer cicloturismul pot spune că sunt mulțumit că nu am băgat banii mei în buzunaru lui Patriciu sau a lui Vântu și nici nu am de gând să o fac de curând.Chestia cu mașina personală da este bine să o ai atunci când ai nevoie de ea să mergi fie că faci naveta dar și atunci(cel puțin sora mea ce face naveta zilnic pe Turda-Cluj cu mașina) e cel mai eficient să mergi cu mai mulți sau de ce nu să iei la ocazie că încă la noi se plătește ocazia „recompensa că l-ai luat" deci amortizezi din costruri, costuri ce pot ajunge și la 5-600 RON pe lună numai carburantu ca să nu mai pun vinieta, impozitu și întreținerea autovehiculului.Ideea e da eu dacă aș avea posibilitatea(numai că din păcate lucrez la 30 de Km de unde locuiesc) aș merge la servici cu bicicleta, e mai sănătos și împlicit ieftin asta până te apuci de service la bicicletă că acolo deja apar costuri nu mari dar în timp se simte un pic la buzunar depinde de gradu de uzură a acesteia.Cât despre mediu cu reducerea emisiilor de gaze de seră și etc. asta ii o altă matodă de a scoate bani de epe oameni(taxa depoluare) că realitatea e de fapt alta; Pământul a intrat în schimbarea ciclică ce se petrece o dată la nu știu câte miliarde de ani și asta îi cauza schimbărilor climaterice și fenomenelor pe care oamenii dau vina că ar fi de la poluare; Dacă teoria asta nu era valabilă atunci cum de au dispărut dinozaurii?

| Brâncuşi a răspuns:

Mersul pe bicicleta este sanatos, si foarte fain, poti face agrement si te simti altfel, ajungii la timp mai repede si nu te costa nimichappy.

| introduaicinumele a răspuns:

Crezi ca ajuta mediul ca 10 persoane ce iti citesc intrebarea vor merge mai putin cu masina? In plus sunt mii de fabrici... oricum, noile masini nu mai polueaza atata, si legat de tren, costa destul un bilet (cu care poti baga benzina pentru o saptamana), si in plus, trenul este electric, de unde crezi ca vine electricitatea aia? Da, din uzine si centrale, care merg pe carbuni, si scot fum! Si ce daca in 30 de ani nu vom mai avea petrol? Vom avea masini electrice (deja exista, doar ca nu toata lumea isi permite, oricum, pana atunci se vor ieftini).
Mersul cu biciclata face bine la sanatate, eu merg cu rolele de multe ori, dar nu ajuta cu nimic mediul... doar daca toti oamenii cu masini vor merge cu bicicleta, dar asta e imposibil...

Răspuns utilizator avertizat
| CamiiBăă a răspuns:

Mie una imi plac mai mult rolele.

| YouNoob a răspuns:

Sincer, zici ca tu esti singurul roman sarac cu bicicleta si restul sunt parveniti si au masini lol... cam asa suna ce ai scris.
Patetic

| Answer17 a răspuns:

Si mie imi place sa merg cu bicicleta dar prefer rolele.

| allynNa20 a răspuns:

E super sa mergi pe bicicleta. Si ai si avantaje: eviti aglomeratia si te mentii in forma. Singura mea problema sunt cainii comunitari. Mi-e frica de ei.