cristacheceliute
| cristacheceliute a întrebat:

Unui brad, pentru a ajunge la inaltimea de 1, 5-2, 0 m ii trebuie 7-8 ani in conditii de pepiniera. In conditii naturale, mai mult. In spiritul sarbatorilor, noi, oamenii, il taiem si il tinem o saptamana sau doua in casa, pentru ca e frumos, si apoi il aruncam sau ii dam foc. Noi, plini de ganduri bune, facem asta traditional, an de an, fara a ne gandi ca practic ucidem o fiinta vie. Nu e pentru hrana, nu e pentru supravietuire, este pentru ca asa se face. Eu m-am gandit in urma cu cativa ani sa folosesc un bradut din plastic, care nu se usuca, si eventual as putea pune niste crengute de brad pe ici pe colo. N-am simtit ca am trait Craciunul mai putin intens, absolut deloc. Ce parere ai, si cum vei face tu anul asta?

Răspuns Câştigător
| MimiPopescu a răspuns:

Iti dau un sfat si mai bun. Ia un bradut la ghiveci. E si mai bine decat unul de plastic pentru ca dupa aia il poti planta in curte. Eu sunt dintr-o zona montana in care brazii te "sufoca". In cazul meu e bine sa se mai taie brazi pentru ca sunt batrani si trebuie plantati unii noi. Dar sunt de acord cu tine cu bradutul de plastic sau cel din ghiveci.

18 răspunsuri:
cristacheceliute
| cristacheceliute explică:

Probabil snobismul ne face sa credem ca facem un compromis neaducand un brad proaspat taiat in casa. Crengutele miros si ele, iar o incapere aerisita si poate cu un odorizant decent chiar nu mai are nevoie sa oprim acel brad sa oxigeneze aerul zeci sau sute de ani de acum inainte. Cand s-au format traditiile astea brazii erau mai multi si oamenii mai putini. Suntem printre putinele animale care isi distrug mediul fara a avea nevoie pentru supravietuire.

cristacheceliute
| cristacheceliute explică:

@Ilove paduri sau viitoare paduri de brad se defriseaza pentru ca noi ii cumparam sa-i tinem o saptamana in casa, iar cei care-i vand au nevoie de bani. Daca oamenii ar intelege mai bine ce se intampla sunt sigur ca nu si-ar taia singuri creanga de sub picioare. In Romania s-a defrisat enorm in ultimii 20 de ani, si asta a dus la multe dezechilibre, printre care si inundatii care au distrus viata unor oameni. Multe probleme ni le facem singuri, desi natura a fost generoasa. Dupa cum au chelit dealurile si muntii in ultimii ani, sa te bucuri cateva zile de un brad mort in propriul apartament imi pare un gest meschin.

| Razvan a răspuns:

Eu unul, am acelaşi brad de vreo 6 ani încoace şi nici nu mă gândesc să renunţ la el.Anul ăsta am rămas surprins plăcut când am văzut în pieţe atât de puţini brazi naturali.Se pare că ne trezim totuşi din somnul cel de moarte

| Irinna a răspuns:

Si eu tot brad artificial am de cativa ani!
Nu simt diferenta, poate doar ca nu mai miroase a brad, in rest nu.
Vine Mosu si la bradu asta laughing)

| Roberta00 a răspuns:

Lasa-ma ca incepui sa plang.Eu am numai brad artificial ca imi e mila de bietii brazi cum se taie si cum sunt aruncati.Imi amintii de un desen animat cu un brad care era intr-o casa regala, impodobit si dupa pus in pod, iar la anul ce venea il ardeaucryingcryingbroken heart

| ѕнaмaη a răspuns:

Sunt perfect de acord cu tine, eu impodobesc brad artificial de 6 ani si nu mi se pare ca e asa de urat. Si economisesc si niste bani pe langa big grin.

| Alisa_9825 a răspuns:

Si eu am brad artificial de 2 ani! e mai comod, mai econom si mai ecoloogic!

| HardcoreCountry a răspuns:

Sti, chiar ai dreptate. Eu am de 2-3 ani un bradut artificial, si este exact la fel Craciunul. Si cu cel natural faci si mizeriebig grin.

| 1992 a răspuns:

Acum 2 ani m-am gandit la acelasi lucru ca tine si sunt de acord in totalitate am brad de plastic si ma gandesc serios sa-mi cumpar unul natural dar in ghiveci si sa-l plantez in gradina

| AAAdelin a răspuns:

Eu am aceeasi parere ca si tine, de cand s-a nascut sor-mea (8 ani) folosesc acelasi brad. Este artificial si este mai mis, dar macar nu mai omoram coniferele ge n-e ofera pe tot parcursul anilor un aer proaspar in fiecare zi de trai, insa ni-asi dori ca sa fie o planta din care polenu; ei inspirat, sa n-e insanatoseasca

| Maryabaii a răspuns:

Eu am de 3 ani artificial si pun crengute de brad sub brad si printre crengi. e la fel
arata mai bine
economisim banii, facem un aer mai oxigenat.
daca pe noi nu ne afecteaza acum direct, peste cativa ani nu o sa mai avem paduri.copacilor le ia 20 de ani ca sa ajunga la noi in casa sa stea 1 saptamana si dupa aia sa il aruncam. unii mai zic ca bradului natural ii ia un an sa se degradeze, pe cand celui artificial 100 de ani si polueaza. cati oare arunca bradul artificial?

| Mihnea2010 a răspuns:

Eu am brad artificial. e mult mai bun, nu face mizerie e reutilizabil si se poate cumpara spray pentru brad ca sa si mroasa happy

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eu sunt de acord cu parerea tahappy sincer si eu am fost mai incantatta sa iau un brad artificial si sa il pun, in plus ca nici nu faci mizerie cu el.Cum altii spun ca aleg bradul natural pentru miros, dar si la cel artificial, cum ai spus tu, cateva crengute nu stricahappy

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eu nu inteleg ceva. Noi chiar daca facem asta si ne luam brad artificial, credeti ca o sa se schimbe in vreun fel? Nu.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Da si eu am aceeasi parere am brad din plastic de cativa ani

| DrunkenRat a răspuns:

Este un circuit. Mi se pare absolut natural. Adica, animalele se hranesc cu alte animale cu care intr-un final se hraneste omul. De ce sa nu faca la fel si cu celelalte necesitati?

| aia a răspuns:

Eu numai brad de plastic folosesc si la fel ca tine cu niste crengute ici-colo dupa ce ca nu avem copacii ii mai taiem si pe aia care ii avem si le-as sugera la multi sa cumpere un brad de plastic care nu se usuca si care il vor avea in fiecare an(doar daca vor) decat sa taie niste copaci care ne pot fi de folos pentru supravietuire(radacinile fixeaza pamantu si nu se vor mai produce alunecari de teren, fiind inalti atrag norii si va fi ploaie etc) eu de 2 ani am brad de plastic si ink nu am murit si sunt sigura ca nmn nu va muri daca nu vor avea brad natural si vor avea unu de plasticwinking

| asdfqw a răspuns:

Eu folosesc brad artificial anul acesta dar nu e chiar placut. Daca ai brad natural cand intri in casa simti acel miros placut de brad care te invie total.Eu am pus niste crengute de brad prin el pentru asta. Poate ca ucidem niste fiinte vii dar asta e traditia si nu o putem schimba.Majoritatea oamenilor prefera bradul natural si fii sigur/a ca nu o sa'si schimbe parerea doar citind o parere sau un articol despre protejarea mediului si a tot ce ne inconjoara.In ziua de azi oamenii nu se mai gandesc la natura.