cristacheceliute
| cristacheceliute a întrebat:

A inceput masacrul anual al brazilor, asa ca reiau ideea de anul trecut, cu copy/paste si mici modificari.

Unui brad, pentru a ajunge la inaltimea de 1, 5-2, 0 m ii trebuie 7-8 ani in conditii de pepiniera. In conditii naturale, mai mult. In spiritul sarbatorilor, noi, oamenii, il taiem si il tinem o saptamana sau doua in casa, pentru ca e frumos, si apoi il aruncam sau ii dam foc.
Noi, plini de ganduri bune, facem asta traditional, an de an, fara a ne gandi ca practic distrugem o fiinta, brazii sunt vii inainte de taiere, si sunt parte importanta din echilbrul natural, producand oxigen. Si ii distrugem voluntar. Nu e pentru hrana, nu e pentru supravietuire, este pentru ca asa se practica.
Eu m-am gandit in urma cu cativa ani sa folosesc un bradut din plastic, care nu se usuca, si eventual as putea pune niste crengute de brad pe ici pe colo. N-am simtit ca am trait Craciunul mai putin intens, absolut deloc. In Bucuresti si in multe orase lumea se plange de aerul imbacsit si lipsa de verdeata, si pe buna dreptate pentru ca suntem facuti sa traim in mediul nostru natural, ca toate animalele si plantele de pe planeta. Dar cand se apropie sfarsitul anului, unul din acei brazi este sacrificat pentru fiecare din noi care cumpara. Ce parere ai, si cum vei face tu anul asta? Ai observat, mergand la munte, culmile "chelite"? Iti plac asa? Avem nevoie sa schimbam situatia asta. Cu cat suntem mai multi care nu cumparam, cu atat mai bine.

13 răspunsuri:
cristacheceliute
| cristacheceliute explică:

Felicitari pentru pagina!
Multumesc pentru implicare, asta e si ideea happy pana la urma daca facem un lucru bun il facem pentru noi, si pe termen lung. E suficient sa raspandim ideea atat cat putem si sa gasim solutii care nu NE mai omoara brazii. Anul trecut cineva spunea despre brazi in ghiveci, pentru cei e au posibilitatea de a-i planta ulterior, dar in conditii optime. Am plantat in curte 10 brazi acum cativa ani, nu se prind asa usor. Doi au supravietuit cateva luni sau un an, restul s-au uscat repede. Cu atat mai mult parca mi-a parut rau azi sa ii vad adunati precum carnea in macelarie. Si mi-am amintit inca o intamplare de acum cativa ani, din piata. Au ramas multi brazi nevanduti, iar cei care vindeau au ales sa le dea foc decat sa scada preturile. Spirit de sarbatori... oricum erau taiati, dar cu fiecare an cu care se vand mai putini, vor taia si ei mai putini anul urmator. Succes cu pagina fb!

cristacheceliute
| cristacheceliute explică:

Bradul din ghiveci daca nu este apoi plantat corespunzator (si sunt destul de pretentiosi, nu se prind oricum) traieste doar cateva saptamani mai mult. Poate e cea mai buna solutie pentru cine poate si stie ce face, pentru ca e pana la urma un brad plantat in loc de unul sacrificat. Si crengutele miros si daca sunt taiate cele care trebuie ar putea ajuta bradul, asa cum se tund atatia arbori sau arbusti.
Am citit restul raspunsurilor, dar e mai bine sa ramanem la subiect si ideea e sa procedam inteligent, nu sa renuntam la o bucurie. Daca vrei un brad in casa, inseamna ca iti plac brazii. Si mie. Atunci nu e o prostie sa ii omoram degeaba? Cum ziceam, craciunul este in fiecare an, iar acel brad are nevoie de 5-10 ani pentru a creste, si in mare majoritate sunt taiati din padure.

| Luori a răspuns:

Traditia ca de sarbatori sa existe un brad natural in casa, am luat-o din familie. Crescand, am descoperit a cui "idee" este, a carui membru din familie. Incepand sa ma maturizez, zic eu, am renuntat la ideea acelei persoane si, avand o oarecare "putere/un oarecare cuvant ", am renuntat de cativa ani la brad in casa.
Imi place mirosul bradului, dar prefer sa merg la munte, daca mi-e dor de el. Ii respect pe ei, brazii, prinvindu-i si bucurandu-ma de ei LA MUNTE, lansandu-i liberi in lumea lor; de altfel, pentru mine nu exista loc mai frumos de mers si batut la picior decat muntele.
Totusi, la cateva crengi ca ornament, in casa, nu renunt.

| BruneTTe a răspuns:

Eu de cativa ani buni [vreo 5-6] am renuntat la brazii naturali, mi-am cumparat unul frumos artificial si mi se pare mai mult decat perfect pentru Craciun. Dar din pacate, nu toti gandesc ca noi.

| Dเlє๓คTค a răspuns:

De exemplu cei care stau la casa nu au nevoie sa taie brazii. Isi pot planta unul in fata casei pe care sa il impodobeasca in fiecare an. Nu este vrba numai despre brazi.Toate padurile sunt taiate, insa nimeni nu ar plnta un copacel pentru a nu mai fi atatea pierderi si catastrofe deoarece datorita defrisarilr apar si alunecarle de teren si mute altele.

| Minnie a răspuns:

De cand au aparut in tara brazii de plastic mi-am cumparat, deci de multi ani. Consider o mare nesimtire (sau cum vrei tu) sa omori o fiinta doar pentru a o tine in casa 1-2 saptamani si apoi s-o arunci la gunoi. Nu inteleg sensul, e ca si cum ai omori un caine ca sa-l impaiezi, pentru mine nu are logica. iar un brad de plastic nu face Craciunul mai urat sau mai neinsemnat. Sarbatoarea e in suflet, cadourile sunt aceleasi. Am mai auzit scuza ca sunt copii mici si de aceea se foloseste brad adevarat. Daca inveti si educi copilul de mic sa respecte natura vei da un om mult mai bun societatii.

| benny a răspuns:

Te-ai gandit tu la brazii care sunt taiati, dar la braconieri care fura hectare de paduri cine se gandeste?

| AoBo a răspuns (pentru benny):

Da.cum sunt cei de la EGGER...la ei, in Austria, nu indraznesc sa taie nici un tufis, dar la noi hectare intregi... distrug padurile

| guzanu92 a răspuns:

Am o pagina pe fb pe care o urmaresc 14000 de adolescenti: http://www.facebook.com/pages/Noi-suntem-adolescenti/145252745532933
Sunt complet de acord cu tine si as vrea, cu permisiunea ta, sa public ceea ce ai scris, pe pagina respectiva.

| TƎD a răspuns:

Ai mare dreptate cu ce ai scris acolo si pe mine ma convingeai sa folosesc un brad artificial daca nu foloseam deja de multi ani un brad artificial.

| aro000 a răspuns:

Pai nu este mai logic sa ai si un brad in ghiveci pentru a simti cu adevarat spiritul de sarbatoare?

| raluka20 a răspuns:

Ce bine-ar fi daca ar gandii toti ca noi...ar fi o lume mai buna.

| aaaaaaaaaaaaa1234 a răspuns:

Ohhh yeh, apropo, tu, respiri oxigen, animalele au nevoie de oxigen. Nu mai bine mori tu ca sa respire animalele mai bine?

Lume ipocrita...