| anonim_4396 a întrebat:

272 de persoane in lista de facebook, nimeni nu ma cauta, am 20 de ani, sunt baiat, nu am decat un prieten cu care mai ies la un suc, traiesc intr-un oras mort.Voi ce ati face? Nu am unde sa plec in alta parte, lucrez la paza pentru ca altceva nu stiu sa fac si nu's prea bun de munca, as vrea sa cunosc si eu fete, sa-mi fac o relatie dar aici numai sunt fete si vorbesc la modul serios.Toti/toate cam de varsta mea au plecat.Sa ma sinucid?

3 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Bine ca ai un loc de munca, roaga-te la Dumnezeu sa te ajute sa gasesti o fata si sa fie totul bine

| C96 a răspuns:

Salut Andu! Am vazut ca ai mai postat intrebari de genu'. Ideea e urmatoarea o luam cu inceputul ai 20 de ani, as vrea sa iti zic sa incerci sa te detasezi de toate generalizarile legate de faptul cum ai crescut si unde, sunt cam de varsta ta si eu stau in capitala si am cam aceleasi ganduri "negre", dar vezi tu fiecare are probleme lui, si stiu ca iti vine sa compari si sa te gandesti " mama uite unde a ajuns ala si eu inca sunt in acelasi **** ". Uite ce zic eu sa faci, ia-o incet, fiecare are un program al lui stabilit de acolo de sus, de la cel care ne-a creat, iar daca el voia ca tu sa fii mort, erai pana acum, pentru ca esti in viata inseamna ca este cu un rost, totu' depinde de tine sa stii, esti ceea ce vrei sa fii. Ia o foaie si un pix si scrie ce iti place sa faci sau ce ti-ar place sa faci, poate ti se pare o banalitate dar asta te ajuta sa iti imaginezi sa te descarci. Nu mai privi totul cu ochi rai sa zici mereu " baa dar numai mie mi se intampla? " asa zice si ala care il vezi tu ca pleaca din oras sau ca ii merge bine, dar trece peste si isi vede de treaba. Recunosc eu sunt o persoana pesimista dar realizez ca trebuie sa fiu constient de unele lucruri si sa fac ceva in privinta asta. Asa ca nu mai pierde TIMPUL degeaba pentru ca o sa iti para rau mai tarziu, sfatul meu ( care m-a ajutat cel mai mult ) : citeste, citeste orice cand ti se pare ceva interesant noteaza intr-o agenda, iesi pe unde poti si incearca ceea ce ai in cap sa nu iti fie frica, frica e ceva imaginar sa stii, gandeste-te, exista frica? e un obiect sau... poti sa pui mana pe ea? NU! totu' e in capu tau Kidu. Si pana la urma ce se intampla daca dai gres sau te afli intr-o ipostaza rusinoasa? Astea sunt lucruri care te ajuta pentru ca data viitoare o sa stii ce sa faci, deci scapa de frica asta si usor usor pune-te pe picioare si fixeaza-ti scopuri mici sau mari si nu uita ce ti-am zis esti ceea ce crezi ca esti. Si cunoaste cat mai multe persoane, bune, rele, proaste, destepte, accepta intr-o masura pe toata lumea si invata de la ei ce e bun si aplica pentru tine. Cam atat am de zis Kidu. Numai bine, salut!

| Gabiiiiiii a răspuns:

Nici sa nu te gandesti la suicid. Vezi si tu ce cluburi sunt prin oras si cand e o petrecere ceva du-te si incearca sa te bagi in seama cu anumite persoane apropiate tie de varsta. Apoi o sa tineti legatura, e cea mai rapida metoda de a-ti face prieteni, dupa care ii vei "alege" pe cei mai buni ca sa zic asa.