| piciux23 a întrebat:

A fost sau este cineva balbait? Cine numai este, cum ati reusit sa scapati?

9 răspunsuri:
| NimenixD a răspuns:

Şi eu am avut momente în care pur şi simplu mă bâlbâiam. Dar mi se întâmpla asta din cauza emoţiilor.
Am început să am mai multă încredere în mine şi am scăpat de asta. Bineînţeles că mai am momente din astea, dar nu este ceva de speriat. tuturor ni se întâmplă acest lucru. happy

| piciux23 explică (pentru NimenixD):

Problema e ca ma balbai 80 % in timp...

| Iubibilăă a răspuns:

Nu am fost si nu o sa fiu.
Dar tu?

| AlexDFY a răspuns:

Si eu sunt balbait de cam 2 ani jumate, la scoala toti rad de mine, deparca as avea cel mai mare defect, dar nu ii bag in seamna, cand vreau sa incep o propozitie parca nu pot sa spun unele litere, cand vreau sa scriu cuvinte mai lungi si cu multe vocale parca nu imi vin in cap toate literele si cateodata cand vorbesc ma blochez si uit cuvantul. Ai putea incerca un logoped sau niste exerciti de dictie, eu am facut niste exercititi de dictie dar nimic.

| ayosmdk a răspuns:

Eu ma balbai doar cand imi este frica. Nu am reusit sa scap.

| ZeHelp a răspuns:

Eu ma balbaiam fiindca ramaneam fara cuvinte si nu stiam ce sa mai zic.

| Danut_Sirbu_1999 a răspuns:

Pai ca sa nu te mai balbai(cum am facut-o si eu) trebuie intai sa te verifici pe tine insuti, trebuie sa-ti controlezi respiratia si sa fi sigur de ceea ce spui, dar (te rog sa ma scuzi daca te-am jignit cu asta) trebuie si sa citesti mai mult cum am inceput si eu s-o fac (sa citesti cu voce tare, iar daca ii deranjaza pe alti te poti duce in alta camera) eu asa am lucrat si nu m-am mai balbait

| piciux23 explică (pentru Danut_Sirbu_1999):

La treaba cu cititul, dupa cat timp ai incepu sa observi diferenta?

| Danut_Sirbu_1999 a răspuns (pentru piciux23):

Pai depinde si cum citesti si cat de des citesti, diferenta la mine a fost cam dupa o saptamana, bine, dar trebuie si sa te ti de treaba