| anonim_4396 a întrebat:

A venit vara si inca starea mea nu a trecut sad sunt in depresie de mult timp, am zis ca anul asta voi reusi sa fac ceva dar e jumatate de an si nu am reusit nimic. In timpul asta de cand sunt in depresie tot ce am facut a fost sa ma distrug din ce in ce mai tare, acum as putea spune ca mai sunt doar 30%, nu ma mai bucur de nimic si urasc cam totul... Nu imi mai pasa de nimic, as vrea sa mor dar totodata parca as vrea sa traiesc cat mai mult laughing sunt mereu trist/suparat/necajit si uneori nervos. Nervos fiindca nu reusesc sa fac nimic, e groaznic cand stii ca trebuie sa faci ceva dar oricat ai incerca nu poti, nici macar nu stiu cine sunt cu adevarat si ce vreau. Cateodata parca as vrea sa raman asa trist, cateodata as vrea sa fiu bine, cateodata as vrea sa nu mai exist. De cand sunt pe pamant nu consider ca am facut ceva doar am pierdut timp cum fac si acum, am pierdut atata timp in care puteam face ceva dar nu am reusit sa fac nimic, orice fac lumea ma uraste, cateodata simt ca oricine se uita la mine urat indiferent cat e bun e acel om, am devenit din ce in ce mai singur, nu am prieteni/nu vorbesc cu nimeni sad

2 răspunsuri:
| JUNNKiE47 a răspuns:

Schimbarea vine din interior, presupun că nu ai încredere în tine și te auto-caracterizezi ca fiind o persoană de nimic, cel mai probabil nu ai un țel în viață, nu ai pasiuni și ești un simplu spectator la ce ți se întâmplă. Pe de altă parte, tind să cred că stai foarte mult pe calculator și nu arăți prea excelent fapt care îți scade încrederea în sine. În primul rând, preocupă-te de aspectul tău, mergi la sală, ai grijă de părul tău, documentează-te despre dezvoltarea personală, ai grijă de tine în special. Încearcă să socializezi, schimbarea vine din interiorul tău, faptul că nu te consideri ''suficient de bun'' este doar în capul tău, acolo unde se află și majoritatea gândurilor negative la rândul lor fiind și acestea false. Ești o persoană minunată, ai calități cum toți avem, nu are rost să fii trist, poți începe să socializezi, încearcă să îți faci prieteni și lasă calculatorul de o parte. Gândește pentru tine, probabil mai ai cel puțin 50 de ani de trăit, nu cred dorești să îți petreci viața într-un asemenea mod, o să vrei să devii bărbat la un moment-dat, nu un ''papă-lapte'' fără încredere în el care nu știe ce vrea de la viață. Schimbă-ți modul de a gândi, pune-te pe tine pe primul loc în viața ta, nu altceva, pentru că ești născut să te simți bine, să duci o viață frumoasă și să profiți din plin de aceasta, nu te oprește nimeni să faci asta, piedica este doar gândirea ta, subconștientul care îți transmite gândul că nu ești capabil de nimic, trebuie să te învingi pe tine însuți.

| AlexBananas a răspuns:

Cred ca meriti o pauza, o vacanta din orice cu o persoana draga....sa stai 3zile FARA GRIJI sa te doara la caras si sa stai sa faci ce vrei. Asta e schimbare posibila dupa o despartire sau un divort din partea ei si se poate sa iti schimbe mentalitatea ta inapoi sau potisa mergi la psiholog care e mai ieftin dar te manevreaza ca pe o papusa sa crezi ce vrea el. Alegerea ta eu cred ca sunt 2 cai mereu si trebuie sa alegi intelept mereu, neprevazurul este iadul pe pamant.