| NoLoveNoStress a întrebat:

ACORD FUNDA + VOTUL FOLOSITOR si INTELIGENT la intrebarea urmatoare:
Am de facut o tema la romana (pana maine ora 11:00), spune asa:
'Realizati in cinci randuri portretul fizic al unui prieten.'

Răspuns Câştigător
| DaNiElA_8352 a răspuns:

Pai spui si tu:
prietenul meu (nume) este inalt (sau cum este) are 15ani (sau cati are) are ochi albastri (sau cum ii are el) este saten (sau.) se imbraca...
(am avut si eu de facut dar la franceza si trebuia sa folosesc: are mainile subtiri,are parul lung,este saten,are ochii albastri,este inalt,are picioare lungi,.etc)
in general asta dar le bagi si tu intr o compunere,nu le enumeri asa: prietenul meu este inalt, frumos ochii albastri, etc.
sper ca intelegi?

1 răspuns:
| laviniaB a răspuns:

Trebuie sa descrii un prieten.iti alegi un prieten si spui...ce ochii are, culoare parului tenul etc... funda et rog