| anonim_4396 a întrebat:

Acum 3 ani am cunoscut un baiat(A) cu care am avut ceva probleme destul de grave.Totul a inceput prin faptul ca lui "i s`a pus pata pe mine". Intr`o zi m`a vazut la liceu si cam de atunci a inceput totul:mergeam intr-o zi pe coridor cu prietena mea cea mai buna si A statea acolo cu "baietasiilaughing"m`a luat de mana si a incercat sa ma sarute, bineinteles m`am tras deoarece habar nu aveam cine era, m`am interesat si am aflat ca el e baiatul care s`a comportat foarte urat cu o vecina de-a mea(P){a batut`o, a distrus`o, a inebunit`o}in momentul acela mi-am dorit sa nu am nici o legatura cu el, insa...nu mi-a iesithee hee intr-o zi a venit la mine in clasa sa ma caute, a inceput sa faca scandal, avea impresia ca ma poate controla, am incercat sa nu`mi arat frica si daca el imi vorbea cu figuri si impresii sa o fac la fel, insa am facut o greseala cand i-am spus:"auzi aici eu nu sunt P ca sa ma tratezi asa"in acel moment si-a dat seama ca o cunosteam pe P si a vrut sa ma trateze la fel insa am vrut sa nu`i dau sansa. A inceput sa ma urmareasca sa ma caute si pana la urma sa ma ameninte ca o sa-i faca rau prietenului meu cel mai bun daca nu ma duc la el acasa "ca sa vorbim"pentru ca cica vedea in mine fata pe care si`o doreste pentru el laughing, nu i-am luat in seama amenintarile insa de la un timp incepea sa-i faca rau acelui prieten prin diferite metode.Acesta normal fiind prietenul meu de o viata care ma ajuta in orice mi-a zis sa nu ma duc la A acasa pentru ca o sa mi se intample ceva rau, sa nu ma mai gandesc ca se va intampla ceva rau pentru ca nu va fi asa, insa amenintarile lui A continuau si am cedat.Intr`o zi am fugit de la doua ore si m`am dus la el.Primadata doar am vorbit si a vorbit chiar foarte frumos cu mine si s`a comportat foarte oke. mi-a zis ca tot ce vrea e sa pastram legatura si ca poate intr-o zi o sa putem avea ceva impreuna, insa m`a uimit in momentul in care mi-a zis ca ii place caracterul meu puternic si ca sunt ambitioasa si sa ar vrea sa-l ajut in afacerile lui"droguri", bineinteles m`am apukt de ras si am refuzat. Apoi a incercat sa ma sarute, l`am refuzat insa pana la urma am cedat deoarece nu stiu nu`mi pot sa seama cum am fost asa tampita{am ajuns sa cred ca e baiatul potrivit pentru mine deoarece avem acelasi caracter si ca mi-ar conveni sa fiu iubita "bazatului A"pentru ca voi fi respectata de toti}insa s`a ajuns mai departe m`a urcat in camera lui si a inceput sa ma dezbrace.la un moment dat m`am apucat de plans si i-am zis ca nu, insa el voaia cu orice pret si a continuat.am ramas doar in lenjerie si plangeam din ce in ce mai tare. mi-a zis ca ce trebuie sa faca ca sa ma faca a lui. i-am raspuns:sa ma violezi pentru ca de buna voie nu o sa ma ai niciodata.Atunci el s`a oprit si mi-a dat hainele sa am imbrac. M`am imbracat si cand am ajuns la usa sa plec mi-a zis:Vreau sa facem dragoste pentru ca imi place caracterul tau nu sa te violez si vei vedea ca asa va fi.Am plecat fara sa zic un cuvant si m`am intors la scoala.Au trecut cateva zile in care totul a fost bine am crezut ca a incetat, insa dupa cateva zile m`a cautat pentru acelasi lucru. A inceput sa ma urmareasca sa`mi faca multe faze urate, zicea ca sunt "fata lui"ca lucrez pentru el etc.Am ajuns si a doua oara la el acasa in speranta ca daca vom vorbi si de data asta totul va inceta si asa a fost.De data aceasta m`a respectat, am vorbit si apoi am plecat cand totul s`a incheiat fara sa banuiesc ca totul va revenii candva.In aceeasi zi am cunoscut un baiat(I) pe care acum il iubesc si cu care tocmai am incheiat o relatie superba de 2 ani crying. Am avut o relatie minunata in primul an insa cu greselile mele si-a pierdut increderea in mine pe care nu a mai recastigat`o si am ajuns sa ne despartim chiar daca ne iubim enorm. I mi-a oferit incredere, iubire, respect, totul.La 6 luni m`am culacat cu el(a fost primul si singurul)am facut`o din iubire si nu regret.Am fi fost si acum impreuna daca eu nu`i tradam increderea.Au reaparut probleme cu A si chiar daca I avea incredere totala in mine orice s`a simtit urat in momentul in care A spunea"Am f***** pe prietena ta, am filme si poze cu ea"pana la urma I s`a convins ca nu e asa doarece acele "filme"n`au mai aparut, iar daca existau normal ca apareau. A a inceput sa ma amentite din nou de data asta ca ii face rau iubitul meu I si asa am ajuns sa-l mint pe I spunandu`i ca ies cu fetele si eu am iesit cu A{I a banuit ceva si m`a urmarit}in momentul acela si-a pierdut incerdrea in mine si pe zi ce trecea faceam tot alte greseli il minteam cu alte lucruri pana cand incerederea lui a devanit zero.Am incercat sa-i recastig increderea dar nimic pentru ca faceam tot alte greseli.Am inceput sa ies cu un grup care nu era potrivit si de care am ajuns la concluzia ca tot ce vreau e sa ma f**a. Din cauza minciunilor din cauza certurile exagerate si a geloziei I a ajuns sa dea in mine ma durea enorm lucrul asta.ne-am despartit iar doua zile dupa ce ne-am despartit eu m`am dus la discoteca{inca odata m`am comportat ca o ***** incercand sa-i arat ca nu`mi pasa ca ne-am desparit si ca ma pot distra chair si asa} cu prietena mea cea mai buna. El m`a asteptat si m`a rugat sa nu o fac.eu nu l`am ascultat si atunci mi-a dat o palma de fata cu alte persoane. El zice ca nu o sa`mi ierte niciodata faptul ca i-am intros spatele si am plecat la discoteca, iar eu nu o sa-i pot ierta ca m-a lovit de fata cu alte persoane.Acum suntem desp dupa aproape doi ani de zile si sufar enorm, as vrea sa-l am inapoi macar acum de sarbatori. Vorbesc cu el si imi tot spune sa ma maturizez sa nu ma mai comport asa sa nu mai ies cu altii, sa ma respect.Sunt sigura ca daca o sa reusesc sa ma schimb o sa-l am din nou pe I inapoi, dar nu stiu daca pot reusi asta acum{as vrea pana de revelion}insa nu stiu daca pot reusi in 7 zile ce n`am reusit in doi aniRegret atat de mult ca m`am comportat ca o ***** ca n`am stiut sa-i arat cat de mult il iubesc, ca tot ce faceam era sa-l amenint ca daca ma lasa ma omor, regret tot si sper sa reusesc sa ma schimb, vreau sa fac exact ce mi-a spus el:" Trebuie sa ajungi la concluzia ca trebuie sa fi mandra de tine, mandra ca esti fata si ca exista o iubire in tine si in inima ta, atat trebuie sa gandesti.Sa fii mandra ca:iubesc si respect iubirea!"imi doresc enorm de mult asta big grin

P. Stongueroblemele cu A au incetat si sper ca pentru totdeuna!

Răspuns Câştigător
| LoveForShania a răspuns:

In primul rand scuze ca iti zic dar si tu nu ai rezolvat bine, nu te-ai descurcat bine, influentele te-au doborat si dragostea ti-a doborat creierul. Ca sa iubesti trebuie sa si gandesti. In tot ce ai facut pana acum A este un baiat care trebuie zis la politie, si vorbesc foarte serios, I s-a descurcat bine prin tot ce ti-a facut si tie, deoarece meritai, tu te-ai descurcat cel mai rau din tot ce ai zis si ai facut pana acum. Daca nu gandesti, trebuia sa il zici pe A la politie sau parintilor tai, iar tu sa iti vezi de treburile tale. Cand stii ca este o persoana pierduta in spatiu de ce il urmezi? Pentru ca dragostea ti-a doborat gandirea. Tot ce ai zis cu I este gresit, deoarece tu ai meritat tot ce ti-a facut el. Faptul ca te-a lovit de fata cu toata lumea a facut-o nu din propria intentie, din intentia ca iti vrea binele. Comportamentul tau a fost dus cu valul. Esti cu capul in nori, iar aici nu ma refer ca esti nebunatica sau altceva, ma refer ca actionezi fara sa gandesti. Multora le-am zis ca ce faci in prezent va avea urmari in viitor. Deci problemele cu A nu vor inceta, totusi va dori din nou sa te caute, pentru ca o data ce o persoana este dependenta dar si are probleme cu mintea, nu se opreste. Am 15 ani, sunt in clasa a 9-a si am trecut la liceul psihologic. Aici nu vine vorba ca invat sa tratez oamenii cu probleme.acela se numeste psihiatru, aici eu invat sa descurc probleme cu comportamentul sau probleme.,. diferite ca aceasta. Am 6 ore de psihologie pe saptamana, in fiecare zi cate una si vineri am 2 ore de psihologie. Sincera sa fiu am ramas uimita cand am aflat ce poate face o persoana dependenta. El a facut ce a vrut cu tine, dar si tu trebuie sa actionezi. Daca nu faci ceva asta va continuaa...pana la nesfarsit. Politia este necesara in aceasta problema. Incearca sa vorbesti cu un parinte sau cu o persoana matura care te poate ajuta. Problemele cu I nu se pot rezolva, lasa timpul sa le descurce. Singurul lucru pe care il poti face este sa ii zici ce ti-am zis eu la inceput. Increderea lui nu i-o poti recupera asa usor. Incearca sa gandesti inainte sa actionezi, pentru ca daca gandesti dupa aceea nu mai ai ce face. Ce faci in prezent va avea urmari in viitor.

8 răspunsuri:
| bluesky a răspuns:

Wow, dupa ce am citit tooot... M-am cutremurat, bine ca au incetat problemele cu A, nu pot sa cred ca lucrurile au ajuns pana acolo si foarte bine ca nu te-a culcat cu el. Nimeni, dar NIMENI nu merita sa te schimbi pentru el/ea asa ca eu zic sa ramai asa cum esti tu si sa stii ca daca s-a terminat odata ce reincepi o relatie NICIODATA nu va mai fi la fel! Asa ca, cum zice alllinna, las-o dracu de iubire...

| Aly07 a răspuns:

Poi incearca sa te schimbi si sa'i arati asta lui I.
Un sfat nu mai vb cu toti baietii care iti ies in cale si sa fii putin mai retrasa, poate I va remark si sigur va aprecia happy.

| spyceygirl a răspuns:

Ce-at fi daca i-ai povesti exactce ai scris aici...adica sa ii explici de unde a pornit totul, sa stie si el despre A cum a aparut in viata ta, spune-i pentru ce l-a mintit la inceput(pentru binele lui, asa ai crezut tu ca e mai bine), spune-i ce simti, mai acordati o sansa relatiei voastre...
tousi, daca persisita sa te loveasca sau ceva de genu renunta la el, pentru totdeauna
sa speram ca A nu va mai reveni in viata ta(el incearca sa faca pe durul pentru ca nu te-a obtinutwinking}
bafta!

| citron a răspuns:

Ufff cat de mult ai scrishee hee ok... fara sa te critic, in primul` rand ai gresit atunci cand te-ai dus la A acasa si-n al 2-lea rand cannd l-ai mintit pe I ...nu stiu ce sa spun, daca intr-adevar vrei sa te impaci cu I, incearca sa vorbesti foarte serios cu el despre asta, in caz ca nu ai facut-o inca, si avand in vedere ca voi doi comunicati exista sansa sa va impacati, totul se rezolva prin comunicare! succes

| bIjuUu a răspuns:

Interesanta poveste pacat ca ai scris prea mult si nu prea mutzi se apuca de citit dar nu mai conteaza faza e ca ai facut destule greseli dar ai putea sa le indreptzi mai intai prin schimbarea comportamentului si apoi sa iti cautzi o prietena cu care sa poti vorbi si care sa te ajute sa te schimbi si apoi lumea isi va schimba parerea despre tine si iti recomand sa vorbesti cu acel I dar dupa o perioada si cand te va vedea schimbata cred ca iti va mai da o sansa asa ca mult noroc:*:*

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Fatoooooooooooooo, trezirea, ce-i in capul tau, A este periculos, chiar depaseste niste limite, las-o dracu de iubire, revino-ti, schimba scoala, pe bune, cartierul, fa ceva.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Scuza-ma terog dar esti p... a

| AnTTonYa a răspuns:

. cred ca e bine ca nu ai vrut s faci *** cu A. tu nu ai aceeasi parere? oricum, era alegerea tha :*