| mezeicristina33 a întrebat:

Acum cateva luni ne-am jucat adevar si provocare si era implicat in joc si fostul iubit al prietenei mele si dupa am ales sa ne jucam si inchisoare si o trebuit sa ne pupam. Dupa faza aceasta cei 2 s-au impacat iar acum prietena mea se tot cearta cu mine din cauza aia si a zis ca nu mai suntem prietene si mda.Ce ar trebui sa fac? Ca sa ma ierte?

7 răspunsuri:
| anonimg a răspuns:

O rogi că sa te mai lase sa mai joci jocul incaodata cu prietenul ei; poate că așa o să vă împăcați. Sau să-l jucați până va împăcați. happy
Nu ar trebui să existe astfel de jocuri.
Spune-i prietenei tale că ei nu mai erau împreună. Și dacă nu se va mărita curând cu el, o să-l piardă; nu că l-ai lua tu, ci îl va lua alta.
Și mai spune-i că și atunci când se va mărita cu el, tot așa o să se certe, și el nu o sa stea degeaba așteptând împăcarea, ci se va arunca în primele brațe care le va întâlni.
O relație trebuie să fie stabilă; dacă nu va avea rădăcini adânci, relația va fi smulsă din locul ei că și cum nu ar fi existat niciodată.
Spune-i prietenei tale că relația cu o persoană de sex opus trebuie să aibă că scop căsătoria. Altfel, relația nu va fi binecuvântată de Dumnezeu; va fi lăsată în mâinile celui rău în care va găsi plăcere să aducă suferință urmată de despărțire.
Dacă îți este rușine să îi spui toate aceste lucruri, atunci arata-i mesajul acesta.
Pentru ea, pentru prietenul ei, pentru tine și pentru toți tinerii, recomand cartea "Iubește inteligent": https://m.emag.ro/iubeste-inteligent-9789731016672/pd/DVZSJ3BBM/

| cristimihailov a răspuns:

Nimic. Sa mergi mai departe dupa prietenul ei.

Daca nu mai sunteti prietene, atunci poti sa intrii in competitie.

| Doja a răspuns:

In momentul in care l-ai pupat, ai devenit o potentiala amenintare pentru relatia lor.

Data viitoare nu te mai pupi cu prietenii prietenelor tale si viata va fi mai usoara. Nu exista "a trebuit" ca nu v-a pus nimeni pistolul la cap.

Ati vrut sa o faceti, fiti responsabili pe propriile alegeri.

| Mihhhhhhhh a răspuns:

Nu cred ca ar trebui sa te ierte. Pe bune? Dacă ea nu are inteligenta îndeajuns sa știe ca acela a fost un joc, nu are ce cauta ca fiind prietena ta. Nu trebuie sa te milogești de nimeni sa te ierte. Dacă ți-a fost prietena adevarata intr-un final va veni ea la tine. Și dacă tooooootusi vrei ca sa te ierte nu știu, ia-i un cadou, fa-i un tort și mergi la ea acasă și explica-i ca a fost doar un joc și ca tu nu ai nicio atracție fata de partenerul ei. Dar eu zic ca nu merita osteneala. Funda?

| Xaya a răspuns:

Daca este fost de ce naiba se mai supara? Fetita asta are cap? Spune-i ca nu ati fost niciodata prietene daca face asa. O prietena adevarata nu ar face ceva de genul. Asta este comportament de sarpe. Daca ar fi fost vina ta ok dar nu a fost. Ce ma enerveaza chestia asta cu "nu mai suntem prietene niaa" de parca ar mai avea 6 ani. Ii trebuie IQ sub 10 sa faca asa.

Daca s-a impacat, OK cui ii mai pasa? Daca abia DUPA joc s-au impacat tu puteai in timpul ala si sa fi impreuna cu el nu era absolut nicio problema din moment ce ei NU ERAU INTR-O RELATIE.

Nene este doar un joc. Mai are 6 ani sa se supere de la un joc?

| Maria12340036 a răspuns:

Eu cred ca ar trebui sa ii spui ca a fost doar un joc si ca sarutul ala nu a semnificat nimic, tu nu trebuie sa iti ceri scuze ca na... nu cred ca voiai sa te saruti cu el. sper sa te ierte Funda?

| ColdDenex a răspuns:

Well hai sa o luam de la inceput.
Tu ai gresit big time, cand i-ai sarutat iubitul dar in cazul in care amandoi au fost okay cu acest sarut, nu mai este vina ta. In cazul asta gaseste-ti alta prietena si ai grija pe cine saruti nu-i ok ce-ai facut si stii asta chiar daca amandoi ar fi de acord.
Dar daca ea nu a fost de acord nu ar fi trebuit sa-l saruti, in cazul asta este vina ta si nu ar trebui sa o faci sa te ierte pentru ca este mai bine pentru ea daca o persoana ca tine nu mai face parte din viata ei. Imi cer scuze ca am pus-o asa, dar asta este adevarul, adevarul doare, tine minte asta.