| ColorfullColors a întrebat:

Ai simtit vreodata ca nici un prieten nu te intelege? Toti vor sa fie langa tine doar cand sufera. Sau cand tu nu esti in regula. Te-a impins vreodata asta sa faci lucruri pe care le considerai josnice sau nu le vedeai rostul?
Pe mine da, cred ca situatia m-a facut sa ma simt cam emo. Sau sa vreau sa devin asa. Sa ma simt ca si cum asa sunt eu, e netura mea. Fara sa inteleg de ce, m-am si taiat pe mana stanga... De multe ori ma intreb de ce mai exist daca tuturor le-ar fi mai bine fara mine. Sau doar mie mi-ar fi mai bine fara ei? Fara toti ceilalti.Sa fiu doar eu, singura. Poate ca nici asa nu mi-ar placea, dar as renunta la toti prietenii acum. Nu as mai vrea sa stiu de nimeni. In afara de o persoana. O persoanaca mine care ma intelege. O persoana "emo", sau mai degraba care sa fie in situatia mea. Si simt ca trebuie sa fie un baiat. M-am saturat de atatea fete care incearca sa inteleaga, dar nu fac decat sa inrautateasca lucrurile.
Dupa ce m-am taiat pe mana, cum si cea mai buna prietena avea ceva pe suflet, s-a taiat si ea. Dar nu inteleg de ce daca eu i-am spus ca e naspa, ca ma doare, si nu-mi place ca trebuie sa fiu atenta sa nu o vada nimeni. Taieturile mele au trecut neobservate, bineinteles. Dar ea nu avea treaba cine vede, spunand ca a zgariat-o cainele, deloc convingator, si isi ridica manecile cu cea mai mare nepasare.
Nu mi se pare corect, stii, daca ea chiar daca are o problema cat de mica, trebuie sa faca pe victima, si neaparat trebuie sa stie toata lumea. Nici nu isi da seama ce am eu pe suflet, probleme de zece ori mai mari ca ale ei. Si de ce nu isi da seama? Pentru ca eu ma ascund. Eu nu vreau sa dau de veste tuturor cand nu ma mai sufar pe mine.
Pur si simlu, nu cred ca exista cineva care e ca mine, cineva care ma intelege acum. Si simt ca am nevoie de cineva, sau nu voi putea depasi situatia.
Nu stiu ce sa fac, sa renunt la toti? Nu cred ca as face bine dacaas ramane singura.

Daca ai fost in situatia mea, simti ca ai fi, sau doar crezi ca ai inteles cum gandesc, poate ma poti ajuta cu un sfat, sau cu o parere.

Multumesc.

Răspuns Câştigător
| cristyan003 a răspuns:

Stai linistita, relaxeaza-te, incearca sa uiti de toate greutatile.
nu te mai intalni cu "prietena ta", incearca sa inveti sa te auto-controlezi.
crede-ma ca eu ma simt aiurea cand citesc ce scrii aici si nu esti cum spui tu ca "pe nimeni nu ii intereseaza de tine"
chiar nu meriti asta, incearca sa depasesti situatia. Discuta cu parintii, cu mama ta, sigur o sa te inteleaga
Nu iti bate joc de atatia ani frumosi pe care i-ai avut doar pentru ca ai intampinat o perioada grea. Nu conteaza daca nu o sa mai vorbeasca cu tine "prietena ta". Incearca sa scapi si de stilul emo sa fii tu insati, nu sa fii cineva doar daca vrea prietena sau daca nu gresesc prietenii tai.
Crede-ma, orice viata e importanta in lumea aceasta si incearca macar sa te gandesti la cate lucruri mai ai de facut, cate lucruri mai ai de trait, nu iti irosi tot ce ti-a mai ramas
daca esti eleva apucate serios de scoala, si eu am chiulit si n-am rezolvat nimic bun. Si cat despre taiere, iti faci rau singura.
spune ca te-ai saturat sa depinzi de deciziile altora.
sper ca te-am ajutat si daca mai doresti sa te ajut cu ceava.cu toata placerea. nu fa o greseala pe care apoi sa o regreti

4 răspunsuri:
| Graphee a răspuns:

Pai, eu nu am fost in situatia ta, deci nu stiu cum te simti.

| Indian a răspuns:

Salut!

Sa stii ca din ce spui tu pari o fata foarte puternica. Uite, sa iti spun un lucru pentru ca si eu am fost in aceeasi situatie asemanatoare, dar nu sa fiu emo.Am simtit exact ce ai simtit si tu.NU trebuie sa te schimbi pentru nimeni.NU trebuie sa fumezi ca sa intri intr-un grup! NU trebuie sa te tai cu lama ca sa intri intr-un grup! Daca acel grup tine la tine, te accepta asa cum esti! NU trebuie sa renunti la prieteni.Gandeste-te cine iti sunt prietenii cei mai buni, cine te-a ajutat atunci cand ai avut nevoie si pe aceia sa nu ii parasesti.Gandeste-te cine sunt prieteni falsi si care iti vor raul si pe aceia sa ii EVITI! Poti vorbi cu ei, dar mentine acea bariera.Sau poti sa ii ignori.Chestia cu razbunarea pe ei sa nu o faci.Nu uita ca razbunarea e dulce, dar tot ea e si arma prostului. Daca pur si simplu le ignori toate chestiile urate care ti le fac, asa le arati ca esti MAI puternica, MAI desteapta si MAI calculata decat ei.
In legatura ca nu te placi pe tine insuti.Si eu aveam impresia ca sunt urata si exact ce simti tu! Dar incearca sa gandesti pozitiv! Gaseste-ti avantaje. Tu esti mai prietenoasa, esti puternica, esti slaba la silueta, etc.Eu aveam prieteni care ma faceau sa ma simt ca un gunoi. E pur si simplu problema lor! Acum daca ma intalnesc din intamplare cu acei prieteni, vorbesc cu ei, dar pastrez acea bariera.Si asculta-ti parintii! Eu nu prea fac acest lucru, dar stiu ca imi vor numai binele.
Nu sunt un adult, dar pot ajuta oameni care sunt in aceeasi situatie in care eu am fost.
Aproape un an am fost prietena cu acele falsitati de oameni si de abia acum imi dau seama ca daca pastram prietenia cu ei ajungeam fffff rau! Incearca sa fii cum erai tu inainte! Chiar mai buna! Va dura acest proces, dar e spre binele tau!

| Indian a răspuns:

Si mai e ceva! Sa stii ca daca te vei indrepta, daca te vei duce in directia cea buna, vor aparea oameni care te vor face sa te simti speciala intr-un mod bun! Cand o usa se inchide, alta se deschide!

| KIttyeu_6222 a răspuns:

Nu stiu, probabil destul de multi au fost in cate o situatie din astasad in care iti vine sa te inchizi intr-o camera si lasi tot dincolo, sa plangi pentru ca nimeni nu incearca sa vada cine e in acea camera sau pentru ca toti stiu ca te afli acolo dar nimeni nu incearca sa te inteleaga.Si eu am trecut prin asta, si nu e depresie e doar un moment in care nu vezi nici o rezolvare pentru problemele care le ai.In chestia cu taieturile, eu personal(nu te condamn) nu vad nicio rezolvare, stiu ca de multe ori preferi sa suferi in tacere pentru ca te gandesti ca chiar daca ai zicea-o cuiva nu i-ar pasa, dar sa iti faci rau corpului nu te ajuta la nimic.Multi adolescenti simt ca nimeni nu ii intelege, ca nimeni nu stie ce simt si nici macar nu poate sa isi imagineze prin ce trecsad. Nu stiu cu ce probleme te confrunti, dar cred ca poti gasi o rezolvaretongue Asa ca sa nu iti imaginezi ca toate lumea e fericita, doar ca unii stiu mai bine sa mimeze fericirea.Eu sper ca vei trece peste asta, si incearca sa treci peste situatie fara sa ramana urme psihice sau fizicesad e greu dar totul depinde de tine si de puterea ta de ati controla emotiile.Succes:*