| uncharted3 a întrebat:

Ajutati-ma! Sunt elev foarte silitor, invat foarte bine, particip la olimpiade, dar nu pot sa invat la logica, nu pricep. Am trecut la silogism, mi se pare foarte greu, dar ceilalti colegi care nu prea invata, iau note foarte mari la logica, de ce? Ajutati-ma!

Răspuns Câştigător
| itscloudyoutside a răspuns:

Există două variante. Prima ar fi că fiecărui om îi merge mintea altfel şi aşa cum tu te descurci la materiile la care nu se descurcă colegii tăi, aşa şi ei se descurcă la ce nu te descurci tu. A doua variantă ar fi că nu înveţi, ci toceşti, iar la logică nu se poate toci. Dacă nu ÎNŢELEGI lecţia, cu tot cu exemple şi exerciţii, nu ajungi nicăieri. Tocind teoria nu poţi să ştii la logică. În ambele cazuri, îţi recomand să iei caietul şi cartea de logică, şi să citeşti cu atenţie toate lecţiile de mai multe ori până când vei începe să înţelegi cât de cât. Apoi, înceracă să faci cât mai multe exerciţii, şi ai putea să rogi vreun coleg care e foarte bun să verifice dacă sunt corecte şi să îţi explice unde ai greşit. Sper că te-am ajutat. happy

1 răspuns:
| Aldercy a răspuns:

Pentru că ăsta e felul tău. Nu le poţi pricepe la toate, nu poţi fii bun la toate. Fiecare are o slăbiciune, şi separe că slăbiciunea ta e logica. Încercă să citeşti de mai multe ori lecţia, să-ţi scrii datele separat, ce ai înţeles şi ce nu, dacă nu merge cere ajutorul cuiva mai priceput, dacă tot nu înţelegi nu o lăsa baltă, încearcă să te menţii la nivelul la care eşti. Fundă?