| DorofteiLuptatorul a întrebat:

daca tot incepe scoala si sunt clasa a 8 a m-am decis sa pun mai multe intrebari(DAU FUNDA)
1.Cum pot sa invat sa iau note mari gen 8 9 10
2.Cum pot sa,, invat,, matematica
3.Cum pot sa ma pregatesc pentru un test
4.Cum pot sa par un elev silitor in fata unui profesor

Răspuns Câştigător
| Cduncfujndf a răspuns:

Deci, nu trebuie să faci nimic special anul acesta. Nu știu de ce îți faci atâtea griji...
O să te ajute profesorii în legătură cu învățatul. O să îți spună ei ce teste trebuie să faci, gen modele de Evaluare Națională.
De exemplu întrebarea 1, cum adică ce să faci să iei 8, 9 și 10? Trebuie să înveți. Ca și până acum.
Întrebarea 2 : Trebuie doar să rezolvi niște modele de teste, și dacă vrei să faci niște meditații.
Întrebarea 3 : Aici îți voi răspunde tot cu o întrebare. " Da până acum cum te-ai pregătit pentru un test?" Trebuie doar să fii atent la ore și să înveți.
4. Nu trebuie să pari, trebuie să fii. Răspunsul e simplu: stai cuminte mereu în ore, fii atent la ce spune profesorul, învăța, și răspunde la ore.
Nu îți mai fă atâtea griji, doar învăță și o să vezi că totul o să fie bine.
O să fie puțin mai greu anul ăsta, și mai obositor, dar ai să vezi că o să te descurci.
Profesorii de la celelalte materii înafară de română și matematică, cel puțin unii din ei o să vă lase mai ușor să puteți învăța.
Anul ăsta am trecut clasa a9a, sincer am mai mari emoții pentru prima zi de liceu, decât am avut pentru examene.
Profită de ultimele zile de vacanță și relaxează-te.

6 răspunsuri:
| Lucian4 a răspuns:

1. singura metoda netrisabila (intrebarea 4 vrei sa trisezi?). Asculta cu atentie ce zice poful in clasa la fiecare lectie si apoi citesti cu atentie acasa, apoi faci temele si asa vei intelege bine asftel incat sa iei notele pe care le vrei.
2. reciteste raspunsul la prima intrebare. Dar daca la lectiile precedente din clasele anterioare nu ai fost atent si nu te-a interesat, e greu ca in clasa 8 sa intelegi chiar daca vei incepe sa fii atent.
3. Cred ca in ziua testului te spovedesti... cu tupeu
4. nu trebuie sa pari silitor in fata nimanui pentru ca nu trebuie sa dovedesti profilor nimic. Ei vad si simt cum te pregatesti. Atunci inseamna ca te pacalesti singur. La evaluarea nationala doar ai sa pari silitor... poate incepand de aici ai vreai sa pari ce nu esti in realitate. ps: nu am nevoie de funde

| FaraNume1245 a răspuns:

1. Poți toci materia. Poți să înțelegi materia. Poți să vânezi note.
2. Matematica e o materie care trebuie înțeleasă. Dacă pur și simplu memorezi formule, nu ajungi nicăieri.
3. Depinde de profesor și materie. Un test la română, nu prea ai ce face decât să memorezi eseele.
4. Nu-i nevoie să pari.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

1. Învață din timp. Dacă știi că ai test la materia X peste 2 săptămâni, nu învăța cu o seară înainte, învață din ziua în care ai fost anunțat de test. Împarte materia pe zile, organizează-te și nu lăsa nimic pentru "mai încolo".
2. Cu răbdare. Matematica e frumoasă, cu cât o înțelegi mai bine cu atât îți place mai mult. Rezolvă Exerciții zilnic.
3. Fă-ți notițe, învață din timp, subliniază ideile importante și testează-te singur din lecție acasă, sau pune pe cineva să te asculte și să îți pună întrebări.
4. E suficient să înveți pentru teste și să îți faci temele. Cam asta face un elev silitor.

| Raducons a răspuns:

Invata lectia pederost si mai adaugi si tu ce stii si ei 8, 9, 10
Matematica e usoara pana in clasa a opta
Pari silitor daca esti atent la ora, mai pui si intrebari cateodata, iei note de la 7 in sus.
Pentru un test te poti pregati folosindu te de Youtube sunt profesori care tin lectii gratis

| IonutPetre12 a răspuns:

Cel mai bun sfat e sa repeți în pauze

| DarkGoblin a răspuns:

Fii tu bro, asta contează.