| Gyany02 a întrebat:

Hei TPU este o urgenta dau test la logica acum si vreau sa va intreb cum se explica un silogism, va rog frumos ajutati-ma.Cum se explica un silogism?

9 răspunsuri:
| Angie95 a răspuns:

Sofismele sunt erori logice care respecta regulile de validitate ale rationamentelor, dar care contin erori in ceea ce priveste alcatuirea premiselor sau continutul premiselor.

| Gyany02 explică (pentru Angie95):

Poti sa ma ajuti acum?

| Gyany02 explică (pentru Angie95):

Orice om trebuie tratat cu respect si sentiment de solidaritatwe, deci infractorul trebuie tratat cu respect si solidaritate. ce sofism este asta si cum se explica?

| Angie95 a răspuns (pentru Gyany02):

Este sofism de limbaj- echivocatia.

| Gyany02 explică (pentru Angie95):

Legislatia prin care se impune un control asupra portului de arma nu reduce rata omuciderilor datorate armelor de foc, deoarece oamenii si nu animalele sunt aceia care omoara oamenii.
Asta ce este?

| Angie95 a răspuns (pentru Gyany02):

La fel ca aia. cred

| Gyany02 explică (pentru Angie95):

Multumesc frumos.Ai un id de mess ceva facebook?

| Angie95 a răspuns (pentru Gyany02):

De ce? smug

| Gyany02 explică:

Sofism pardon...cum se explica un sofism