| scump3tea a întrebat:

Ajutati-ma va rog...Mama nu e acasa, iar eu am ramas cu tata pe surioara mai mica o doare urechiusa. I-am dat picaturi dar ttaa a spus ca paracetamol o sa o linisteasca.Am gasit un fel de pastile paracetamol ozone:intrebarea e nu fac rau daca ii dau? O sa o linisteasca.Ca sint mai multe feluri de paracetamol

Răspuns Câştigător
| DBlack a răspuns:

Nu. pe mine cand ma durea urechea, puneam fata cu spirt in ureche. sau puneai inainte putin usturoi curatat de foita aia. pui o bucatica d-aia. trage durerea, daca nu merge asa, pune-i vata cu spirt, o sa-i treaca sigur happy. si nu o mai tine in curent, sau cu geamu deschis

4 răspunsuri:
| CARMENCITA a răspuns:

La copii nu se da paracetamol pastile, sunt pentru adulti.Trebuie sa cumparati de la farmacie special pentru copii, este lichid.Sa-i spuna tatal tau farmacistei cati ani are copilul si pentru ce vreti sa-i dati ca sa va zica ce cantitate trebuie si la cate ore.Ar trebui sa o sunati pe mama ta sa-i spuneti.Normai ar fi sa chemati un medic sa o consulte pe sora ta si sa-i dea tratamentul care trebuie.Este periculos sa-i dai unui copil un tratament fara sa-ti spuna un medic.Stiu ca nu se dau pastile ca am avut grija de doua fetite si uneori erau bolnave.Trebuie neaparat sa o vada un medic se poate agrava.Ar putea tatal tau sa cheme medicul la care mergeti de obicei sau chemati salvarea.Multa sanatate si sa se faca bine repede!

| alaqfqafafas a răspuns:

Uite,eu sp ca n-are nimic pastila aia dar nu vad ce treaba are paracetamolul cu durerea de ureche...ai facut bine cu picaturile... poti sa-i dai un algocalmin.asta linisteste.happy

| LittleMissCupcake a răspuns:

Nu cred ca ar trebui sa-i dai paracetamol, poate a tras-o curentul.Nu trebuie sa iei medicamente decat in cazuri,, extreme'', mai ales unele puternice. Daca acestea sunt luate in exces, poti sa te imbolnavesti ai grav.

| busuioc_7790 a răspuns:

Putin ulei incins ii dai in ureche crede-ma am patit si eu Asa si mi-a dat mama cu ulei incins