| candycane16 a întrebat:

Ajutati-ma va rog, nici nu stiu ce sa mai fac.nu mai suport asa comportament.mama mea ma face deja prostituata.eu astazi vin la 17 de la scoala, asa a fost programul, obosita, si mama ma intimpina cu asa niste cuvinte urite, mai de-acum nu ma facea prostituata, a spus ca o sa afle cu ce ma ocup.sincer sa va spun nici nu stiu despre ce imi vorbeste, eu nici nu am timp pentru nimic ca doar vin de la scoala si iar sunt cu cartea in mina.eu cind am auzit asa fraze am ramas cu gura cascata, m-am suparat rau.nici nu pot sa am incredere in ea, as vrea sa-i zic de prietenul meu, dar ma tem ca acus nu ma va intelege.nu ma ocup cu nimic rau, nici timp nu am pentru nimic. ea trebuie sa se bucure ca are asa fiica ca mine, nu fumez, nu consum alcool, invat bine si ma face inca prostituata.cum as putea proceda? imi vine sa mor. vreau sa fie totul bine, dar imposibil. vreau sa stie de relatia cu prietenul meu, e un baiat cumsecade, suntem impreuna de 7 luni, ma iubeste si niciodata nu mi-ar face ceva rau. sfatuiti-ma va rog cum as putea sa procedez?

7 răspunsuri:
| Elena1234456 a răspuns:

Fii indiferenta un timp si arata-i ca te-a deranjat foarte tare atitudinea ei. O sa inteleaga ca a gresit, sper sa nu fie prea tarziu.

| madalicious a răspuns:

Si mie imi face la fel, insa nu mama ci tata, ca cateodata ies la plimbare cu prietenul meu si vin pe la 5-6 seara, iar el cauta cearta si cand am avut si eu anul asta media 9. 71 nici pas nu a zis, nici nu m`a felicitat, ci pur si simlu m-a certat, iar odata cica implinesc abia 15 ani cand eu faceam 16 oh go on, si nu si-a amintit niciodata cand a fost ziua mea, iar cand si-a amintit, doar ma facea sa plang. Eu speram sa fie mandru de media mea care era cea mai mare din clasa, ca am note mari, da` na... Unii parinti nu-s parinti. Si cand am vazut eu asta i-am zis asa : "stii ce tata? timp de 15 ani nici nu ti-ai adus aminte ca exist si dintr-o data ti-ai amintit si ai inceput sa ma certi, era mai bine inainte, sa te pensionezi!" si a tacut, dar pentru o vreme. Nici eu nu fumez, sau consum alcool si invat bine, dar nu este niciodata multumit, vrea mai mult, vrea ce nu-i poate oferi nimeni.
La fel este si mama ta, nemultumita, si cu gura pusa pe cearta! Ce trebuie sa faci este sa discuti calm cu ea sa-i explici ca esti copilul ei si ca te doare inima cand o auzi vorbindu-ti asa, ca esti cuminte, si inveti bine, si ca ar trebui sa se gandeasca si ea ca esti o fiica-model, ca meriti un pic de respect, doar esti sange din sangele ei nu?
Daca nu merge nici asa, asta e... Trebuie sa nu o mai bagi in seama cand vorbeste asa, chiar daca este greu!

| patty32 a răspuns:

Si eu am trecut prin ceva de genul, doar ca nu mi se spunea prostituata:)
Am avut doi ani la rand media 9, 98
Iar urmatorul an am avut 9, 65.
Am inceput sa ma faca proasta, idioata, ca trebuia sa ma duc la Liceul Agricol.etc:-j
sau mi-a spus EXACT DE ZIUA MEA
"Sincer.cred ca daca ai pleca de acasa. s`o gasi vreun fraier din familie sa planga dupa tine"
Tu cum crezi ca m`am simtit?:|
Uita`te aici, poate iti mai trece.
http://bebesmen.blogspot.com/2009/01/mailul-anului.html
Ca in rest, sincer iti spun.
Nu stiu daca ai ce face.
Incearca sa vorbesti cu ea si sa o intrebi de ce spune asta.
Atat.:)
:* Ai grija de tine>:D

| dulcik a răspuns:

Scuze ca te intreb lucrul asta dar cumva mama ta consuma alcool ca numai un astfel de parinte si-ar putea jigni copilul in halul asta.Arata-i oraru sa se convinga ca pana la ora aia ai ore zi sa vinsa sa vorbeasca cu profesorii tai sa se intereseze de situatia ta scolara. Ce nu ii convine ca inveti bine? In loc sa fie bucuroasa ca are asa un copil ea si-l batjocoreste. Ce mama grozava ai.In nici un caz sa nu ii spui ca ai un iubit ca sigur cine stie ce idee stralucita o sa ii mai vina e in stare deupa sa zica ca el te scoate la produs si cine mai stie ce.Stai cuminte si vezi-ti de scoala.Nu pune la suflet vorbele ei si mergi mai departe.

| DeyCj a răspuns:

Las-o în pace că op să îşi revină. Cineştie cine i-o fi zis ceva de tine şî mama ta crede, fără să ia în calcul de cum eşti. Uneori şi părinţii greşesc.Stai liniştită că o să vadă că nu eşti genul ăla de fată si atunci o să îi pară rău că te-a jignit inutil.>:d

| danky a răspuns:

Pai daca nu-ti convine ridica tonu la ea eu asa fac cu amandoi parinti a mei cand vad ca nu ma cred ceva sau spun ceva despre mine si nu-i adevarat si daca ridic tonu me cred ca ei stiu ca pentru dreptatea mea lupt fa si tu la fel si spune-i de prietenul tau si mai spune-i ca prostituatele nu au prieten chestii de astea nu fii moale ca daca esti moale te manipuleaza asa usor

| candycane16 explică:

Dulcik>>>>>ea consuma alcool doar ozacional si fumeaza.
ea cu lucrul cam inebuneste