| bubu06 a întrebat:

Alege un raspuns castigator
Buna TPU. Pai... sa incepem cu inceputul. S-au terminat repartizarile si am intrat la Mate-Info Bilingv ( Franceza ). Vreau sa va spun ca mi-e cam putin frica de matematica, cu celelalte materii nu am probleme. Am auzit ca este grea matematica aici, oricum sunt dispusa sa imi arat ca pot trece si peste asta si sa invat cat pot eu de mult. Voi ce spune-ti? Este un profil bun/greu? Ce pot face mai departe? Si cum e cu materiile..etc. Dau fundita +vot.

1 răspuns:
| mOBSCENE a răspuns:

Pana la matematica, revizuieste-ti gramatica, e SPUNETI.
Si eu sunt la mate info, dar intensiv engleza, nu bilingv. E grea matematica, ce sa zic, dar daca ai bazele e ok. Ca sa te descurci o sa fie nevoie de mult exercitiu, multa atentie la fiecare lectie noua, dar nu e imposibil. Lucratul si exersatul este totul, matematica e logica, nu o poti toci.
Din punctul meu de vedere e un profil foarte bun, in mare parte pentru ca poti face cam orice mai departe. Este nevoie de efort suplimentar, desigur, dar este mult mai bine decat sa fii la profilul filologie, spre exemplu, (unde din clasa a 11a nu mai faci mate, fizica) si sa realizezi ca te-ar tenta sa mergi la o facultate gen politehnica. Chiar daca e mai greu, merita.
Multa bafta iti doresc.