| anonim_4396 a întrebat:

As vrea sa dau la mate-info la liceu,insa nu stiu in ce masura ma voi descurca cu materiile reale, mate, fizica si chimie.Adica nu sunt chiar atat de bata, am avut media 8 la mate, dar mi-e cam frica pentru ca matematica de liceu am auzit ca e cam grea...as veau un raspuns de la cineva care este la acest profil si imi poate spune exact ce si cum.Multumesc.

1 răspuns:
| Sadop a răspuns:

Mate-info este unul dintre cele mai grele profile, ca si materii, dar de acolo ai un viitor cam asigurat, desigur, daca continui si cu facultatea si te tii de treaba sa iei Bac-ul.
Da, materia e grea, mai ales matematica ( M1 ), dar daca inveti de la inceput, esti atenta, faci temele, iar daca nu ai inteles ceva intrebi profesorul pentru a nu-ti forma goluri, este destul de ok.
Eu zic sa alegi mate-info chiar daca nu esti un geniu in matematica. Fata de filologie, unde intr-adevar nu se pune accent pe matematica, fizica, chimie, de la mate-info poti sa dai cam la orice facultate.
Acum, depinde si de ce iti place tie mai mult!
Bafta la examene!