| DavidEdd a întrebat:

Am 10 ani si am depresie. Cum scap de ea? Nu vreau ca parintii mei sa stie si nu vreau nici sa ma sinucid.

Răspuns Câştigător
| Crackman a răspuns:

Am depresie de 7 ani... te impaci cu ideea. Eu pana la urma am facut din depresie modul meu de preventie a lucrurilor rele mai probabile.
A foat de ajutor... oricum nu merge sa iwi pastile sau iarba ca nu face decat sa dispara o perioada scurta.

4 răspunsuri:
| johnnny123 a răspuns:

La 10 ani nici măcar nu poți să cunoști cu adevărat sensul cuvântului "depresie".

În cel mai rău caz poți spune că ești un copil care trece printr-o perioadă mai proastă din niște motive (probabil) copilărești. În cazul tău se aplică vorba aia din bătrâni "până te însori trece".

| DavidEdd explică (pentru johnnny123):

Deci depresia nu e dorinta de a te sinucide dintr-o anumita cauza si a face crize de nervi groaznice?

| Adrian_Mares_1972 a răspuns (pentru DavidEdd):

Poate fi catalogata si astfel comportarea ta.Dar poate fi si altceva. Daca ai nevoie de sfaturi sau de prieteni, incerca-ne, poate te putem face sa-ti depasesti starea. Sper doar ca cei care-ti pot da sfaturi cu adevarat utile, sa vegheze la cei care ti-ar putea da si sfaturi proaste si sa te avertizeze.Este clar ca ai niste motive pentru care ai ajuns la aceste idei.Este clar si ca ai o oarece inteligenta peste medie daca pui problema astfel la doar 10 ani.Si este clar ca ori esti mai sensibil,ori treci prin evenimente de viata mai aspre. Sper sa primesti sfaturi bune,utile. Daca vrei,daca consideri,intreba-ma,voi cauta sa te ajut,am experimentat in trecut, cand eram de varsta ta acelasi lucru, te inteleg, mi-e frica doar sa nu-ti pot fi pe deplin de ajutor, caz in care te voi indruma catre altul mai competent.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

La 10 ani? Copile iti arde de troll?