| carinapop a întrebat:

Am 12 ani am 50 de kg si 1.60 vreau sa slabesc, sunt baiat astai contul lui soramea si am si putina burta si vreau so dau jos.
Cel mai bun raspuns ia funda

Răspuns Câştigător
| William a răspuns:

As vrea sa incep prin a-ti spune ca te poate raporta oricine pentru off topic big grin. Din moment ce vrei sa slabesti banuiesc ca esti dispus sa faci unele sacrificii. Incearca sa mananci putin si des (de dimineata mananca normal dar dupa aia fa sport, alearga sau orice sprot chiar daca esti la scoala poti sa dai cateva ture la terenu de sport in fiecare pauza. Evita sa mananci produse de patiserie pentru sa sunt imbibate cu grasime, sucuri acidulate pentru ca au zahar mult in ele, mancare fast-food pentru ca e grasa si nu stii de cate ori ti-a scuipat aia hamburgeru pana sa ti-l dea sa il mananci, si nu manca mai mult de 1 baton de ciocolata pe zi. In schimb mananca fructe (recomand 2-3 mere pe zi, daca nu le suporti nu e nimic, mai ai cateva sute de alte fructe din care sa alegi) si legume, cereale (nu ma refer la alea cu pe care le mananci cu lapte ci la paine neagra, paine alba, fulgi de ovaz) daca ai chef de ceva dulce poti sa mananci miere de albine sau fructe dar nu compoturi sau gemuri (nu gem-uri din jocurile pe calculator ca ''water gem'' de la metin). Fa sport in fiecare zi, poti sa joci fotbal in fata blocului, sa mergi cu bicicleta in parc, sa te bati cu tiganii, sa inoti (dar nu sa pescuiesti, pescuitul e un soprt care nu te ajuta sa slabesti, la fel ca sahul, golful, mancatul de seminte pe stadion). Totusi nu iti neglija scoala, degeaba ai un corp de invidiat daca ramai corigent la 10 materii. Daca te-am ajutat da-mi funda te rog frumos.

2 răspunsuri:
| BadBoyCristy a răspuns:

Ca sa intelegi, iti spun "pe romaneste". Trebuie sa arzi mai multe calorii decat consumi, adica sa mananci sanatos (fructe, legume etc), si sa faci sport.
PS: Daca vrei sa faci si putine patratele, fa si niste abdomene.

| irina41099 a răspuns:

Pai la varsta si la inaltimea ta nu esti gras dar daca vrei sa scapi de burta fa apdomene