| fetitsa3 a întrebat:

Am 13 anihappy
si in urma unor probleme eu mai emo de fel am inceput sa >beau:"
o bere, un vin din asteahappy
aproape zilnic...
ma mai si imbat vinerea si duminicabig grin
are ceva?happy

Răspuns Câştigător
| botik_3241 a răspuns:

Da ma nene ca daca continui asa pana la 18 ani ajungi la dezalcolizare
si daca pana atunci nu nimeresti drunul spre dezalcolizare pe la 20 de ani nimeresti dreunul catre spital dupa acasa intreun costiug la biserica si dupa in mormantbig grin
asa ca mai usor cu bautura acum tio zic fara glumawinking o sa devii dependenta si nu cred ca vrei asta ca dupa cred ca stii si u nu te mai poti opri... avand in vedere ca esti fata ce baiat crezi ca o as se maiuite la tine?
sfatul meu e sa o iei mai usor...imbatate si tu odata p eluna ca e de ajunswinking:*

10 răspunsuri:
| Libelle a răspuns:

Normal ca are,o sa ajungi alcoolica in toata regula cntinuand asa
Lasa-te! chiar daca acum iti place, ti se pare ceva care te aduce intr-o stare de bine pe moment, dar o sa-ti cam strice tot viitorul
Nemaivorbind ca esti fata si e respingator

| FoarteLetargic a răspuns:

Ce sa aiba? Ca ajungi alcoolica? E doar o "mica" problema. Unde vrei sa ajungi daca bei? Crezi ca asa se rezolva problemele? Nu...

| ΛŁ3ЖΔЙĐЯΔ a răspuns:

Da este. este o prostie crede ma ca si eu am facut-o dar mi-am dat seama ca nu e bine, te distrugi singura. Lasa-te! o sa ajungi f rau, mai ales daca bei de la varsta asta. Adica acum nu ai nimic, dar in 3-4 ani o sa incepi sa ai diverse probleme cu ficatul, inima etc si vei vedea ca o sa ai si probleme e gandire, adica nu vei mai fi rationala daca nu bei si sincer, e ca un drog,. da dependenta si e pacat de tine sa iti distrugi viata singura! Lasa emo ca si eu sunt, dar nu asa! Fa altceva in loc sa bei. Deseneaza, scrie poezii, fa sport afara, orice dar nu alcool sau droguri sau alte minuni. Bafta si sa te lasi puppy dog eyeswinking

| Ralluca25 a răspuns:

Pai cam are laughing)
cum au spus toti devii alcoolica si pentru o fata e destul de nasool. gandeste`te ca poate acum nu simti daca are vreun efect rau asupra ta bautura dar in timp sa`r putea sa devina dusmanul tau cel mai bine ar fi sa te lasi incetul cu incetul prima data e ff greu dar dupa numai simti nevoiaa. big grin

| briana a răspuns:

Daca nu pui capat cu prostiile astea o sa ajungi alcoolica. Nu iti distruge viata. Daca vrei sa se aleaga ceva de tine controleazata chiar daca la inceput o sa iti para greu ai incredere si vei reusi.

| dan_2834 a răspuns:

Cum sa nu aibe ceva! La varsta ta nu e normal asa ceva,nu trebuie sa bei,cel putin nu zilnic. Observi ca din ce in ce simti nevoia sa bei mai mult si mai mult si tot mai mult pana o sa devii alcoolica! Azi cu bautul,maine cu fumatul,pai mai tarziu o sa ajungi o drogata! Incearca sa te lasi de toate astea,sa te feresti de ele,ca nu iti fac bine,crede-ma! Incearca si sa renunti la acest stil emo,pentru ca nu este sanatos pentru tine, si nu numai ca nu este sanatos, dar ceilalti te cred o ciudata si te vor evita.Cei care sunt emo nu sunt sanatosi la cap.Nu vreau sa te jignesc, dar asa cred ca e cel mai bine, si nu numai eu...cred ca toata lumea e de acord cu mine.Incearca sa faci ceea ce ti-am spus daca tii la viitorul tau si esti capabila sa iti dai seama de anumite lucruri, in special cele care iti fac bine si cele care iti fac rau. Sper sa iti in considerare sfatul meuhappy

| fetitsa3 explică:

Va multumesc tuturor:*
si nu sunt emo doar ca uneori ma apuca rau melancoliablushing
sincer nu stiam cui sa dau fundahee hee
va multumesc:X

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Are.ai 13 ani incepand la varsta asta nu o sa ai o viata prea frumoasa o sa devii obsedata de chesta asta.si ar trebui sa te lasi mai bine bea bere.dar fara alcool si restul.lasale deoparte.ce vor spune parintii tai pe viitor...si nu te lasa influentata de altii daca iti propun. pentru ca asa e si anturajulwinking succes si crede-ma chiar nu e binehappy

| Pitikotuu a răspuns:

Nu are nimica...happyhappy

| emogirl88 a răspuns:

Daca bei zilnic are multe consescinte dar asa o data pe saptamana in weekend nu are nimic e chiar tarewinking