| anonim_4396 a întrebat:

Am 13 ani si sunt fata. Simt ca nu mai rezist. Ma simt slaba si neputincioasa...in plus nu pot dormi noaptea si nuprea mananc. Sunt noua intr'o scoala si cei de aici sunt diferiti, la modul negativ. La fosta scoala eram fraiera, tocilara desi nu sunt asa. Aici am incercat sa par draguta, simpatica dar se pare ca nu imi iese pentru ca sunt luata drept o "curva". Azi de ex mi-am tras niste suturi cu o colega pe motiv ca exclamasem vinerea trecuta ca o pot bate (cand ea nu era de fata si ei obisnuiesc sa rastalmaceasca lucrurile pe care le zic si sa'mi puna "intrebari capcana"). Ma rog...toata lumea a tinut cu ea si eu n'am avut sanse. Ma simt slabita si fraiera, imi vine sa plang des si ma gandesc la sinucidere. HELP!

12 răspunsuri:
| alonet a răspuns:

Ca idee ca sa poti face fata intr-un mod placut situatiei in care te afli cauta sa mergi intr-un mediu unde e mai putin promovata rautatea de exemplu cauta ceva grupuri crestine, nu ca ar fi grupurile ideale sau fara de probleme dar macar acolo se promoveaza dragostea fata de aproape si dragostea fata de Dumnezeu, daca vrei te pot ajuta daca imi trimiti pe privat localitatea de unde esti si o adresa de mail sau ceva in genu, ca idee mai bine sa nu raspunzi si sa nu ripostezi la rautatile colegilor, ori ce pierdere aparenta e de fapt un castig, fie Dumnezeu cel ce sa iti starenasca interesul pentru El si Legea lui pentru ca sa gasesti PACEA de care ai nevoie.

| JelLy_3370 a răspuns:

Nu am trecut prin asta si sincer nu vreau sa trec, eu zic sa nu te gandesti chiar asa de departe la "sinucidere" vorbeste cu parintii tai, spune-le ca nu`ty place scoala aia si nici colegii pe care ii ai, poate ei vor putea sa te ajute, eu cred ca esti o fata prietenoasa dar fiind nou venita acolo pentru ei esti ca o intrusa, mai gandestete.SUCCES(daca e poti lu`a yd meu sa mai vorbim sweet. dienutza97@yahoo.com t pup:*

| Emmeii a răspuns:

Sincer, nu ai de ce sa te gandesti la sinucidere. Nu pune la suflet ce spuni niste "colegi " ca sa spun asa. Daca vor sa te bata sau ceva, vorbeste cu diriga/dirigu sau cu parintii. Incearca sa te imprietenesti cu o fata care pare mai timida, sau cu fetele mai de gasca. Sper ca te-am ajutat.
P. S. : Si mie imi vine sa plang din toate motivele banale. Mai bine uita de toate si de toti.

| Forcas_9823 a răspuns:

Fapt adevarat: Cei inteligenti ii conduc pe cei prosti. Incearca sa faci asa incat sa nu se prinda. Manipuleaza-i. Va fi un pic trist sa iti dai seama ca nu vei mai avea nici un prieten in clasa... dar in situatia ta nu cred ca e mai rau. (Crede-ma, am incercat si merge)

| nutzbreaker a răspuns:

Ai numai 13 ani ce sa te astepti de la colegii tai ...Si eu am patit chestii din astea la fosta scoala si am facut asa m-am imprietenit cu alte fete si baieti de la clase mai mari. Inteleg cum te simti dar nu merita sa te gandesti la sinucidere pentru fraierii aia laughing da-i dracului, distreaza-te ca viata-i scurta si merita sa o traiesti! Mergi prin cluburi, bea, danseaza uita de scoala si de toti ratatii care te trag in jos! Fii tu insati, cautati iubit si nu mai sta in clasa in pauza ca probabil atuci au cand sa se ia de tine. Asa sunt cocalarii si manelistii oh go on

| Alexys_3669 a răspuns:

Nici sa nu te mai gandejti la sinucidere fi tu insuti nu-ti pasa de cei din jur care nu te plac asa cum esti ei nu te merita eu mereu cand cineva m dispera ii zic ''ignor projti'' dar de fapt ai o prietena:pe mine big grin asa ca nu-ti mai face grijibig grin:*angelsad86 e idul meu:*:*:*

| Gabi_6377 a răspuns:

Ar trebui sa fii tu insuti asa cum esti, nu ai ce sa le demonstrezi, si nu merita sa te schimbi pentru ei.Incearca sa iesi in evidenta prin lucruri pasnice, frumoase.Esti perfecta asa cum esti si daca inveti mai tarziu iti va fi de folos, Mai bine sa ai o prietena buna, care sa tina cu tine, dacat sa le placi tuturor, dar sa te lase balta la greu.

| 0ctimar a răspuns:

WTF! in primul rand scoate-ti chestia cu sinuciderea din cap :O! in al 2-lea rand incearca sa eveti persoanele care te deranjeaza si a caror prezentza iti creeaza disconfort. si in al 3-lea si ultimul rand nu iti mai bate capul cu toate aceste chestii inutile.winking sper ca am fost de ajutor. funda? si eu ti-am dat da-mi si tu pls :X

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Nu te mai gandi la sinucidere pentru ei pentru ca nu merita(si gandeste-te ca multi te iubesc si tu nu observi, in special parintii tai). Stai cuminte in banca ta si lasa-i sa zica ce vor, o sa vina un moment cand tu o sa fi mai sus decat toti iti garantez asta...lasa bataia, bataia nu e pentru fete, prin vorbe frumoase si pasnice castigi multe

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Harciog, si eu imi spun asta zilnic si ma gandesc ca sunt mult mai desteapta ca ceilalti...ma gandesc la faptul ca sunt foarte putini ca mine si ca a fi destept este o calitate numai atunci cand esti singur, doar eu si munca mea. Problema nu e ca mi-e frica de singuratatea de la 30 de ani ci de faptul ca nu pot vorbi cu cei din jur fiindca eu gandesc ca un om de 20 de ani si nu de 13straight face

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Ei bine sa stii ca daca vei fi tu insuti nu vei mai rezista presiuni eu am incercat de multe ori si nu am rezistat ba chiar am fugit de acasa dar stiu cum pot face asta ajuta un singur coleg stai pe langa el mult timp si dupa ce o sa te imprietenesti cu el mai bine o sa te aprecieze si ceilalti si ar mai trebui sa-ti gasesti un iubit eu am avut iubita dar ma abandonat daca te intereseaza de mine atunti intra pe id miha_boss10@yahoo.com

| alexa_3497 a răspuns:

Sal te rog nu te gandi la sinucidere nu e bine si fi tu insati nu te lua ce zic alti despre tine daca tu te simti bine in pielea ta